بازی کیش و مات با امریکا را روسیه و اسد برده اند!


بازی کیش و مات با امریکا را

روسیه و اسد برده اند!

یونگه ولت- ترجمه رضا نافعی

 11988213_432575933593890_3260975595886824760_nپوتین و اسد

بگفته منابع آمریکائی روسیه جت های جنگی به سوریه فرستاده است. راستی یا ناراستی آن روشن خواهد شد. آنچه روسیه منکر آن نیست این است که در   هفته های گذشته با ارسال سلاح های نو و اثر بخش به ارتش سوریه کمک کرده است. شاهد آن هم خبرهای رسیده از بسیاری از جبهه ها هستند که حکایت از چیرگی نیروهای ارتش سوریه بر نیروهای داعش و دیگر گروههای تروریستِ دارد که از خارج حمایت می شوند. این خبر ها و احتمال حضور هواپیماهای تازه روسی برای حمایت از نیروهای زمینی هشداری است برای واشنگتن زیرا موجب خنثی کردن برترین اولویت آمریکا در منطقه خواهد شد، اولویتی که عبارتست از سرنگون کردن دولت مشروع اسد در دمشق بدست تروریست هائی است که خود آمریکا و انگلستان با هزینه عربستان و قطر آموزش داده اند.

روزنامه واشنگتن پست در هفته گذشته نتیجه یک نظر خواهی از مردم سوریه را منتشر کرد که طبق آن 82 در صد از مردم سوریه خواستار بازگشت شرائطی هستند که قبل از آغاز جنگ بر این کشور، تحت حاکمیت پرزیدنت اسد، حکمفرما بود. قدرت های مهاجمی چون آمریکا، فرانسه، انگلستان، ترکیه، عربستان سعودی، قطر و دیگران که برغم خواست اکثریت مردم سوریه، سقوط پرزیدنت اسد را شرط مقدم برای استقرارصلح می سازند کسانی هستند که موجب پیدایش سیل عظیم پناهجویان میشوند و آن کسانی که راه رسیدن به هدفشان را تکیه بر قدرت نظامی داعش و القاعده و دیگر گروههای تروریست می دانند، کسانی هستند که رنج، درد و مرگ مردم غیر نظامی برایشان بقدر یک سر سوزن اهمیت ندارد.

این که آیا داعش و جبهه النصرت را که شاخه القاعده در سوریه است آمریکا ساخته است یا نه مورد بحث است. اما آنچه قطعی است نکته ایست که در گزارش سازمان اطلاعاتی پنتاگون (DIA ) ثبت شده و آن این است که واشنگتن و همپیمانهایش بسرعت استعداد بالقوه این گروه را بعنوان » دشمن مفید» تشخیص داده اند. و این که باید آنها را پرورش داد و پروار کرد و در عین حال حد و حدودشان را نیز به آنها نشان داد. از این رو هم محرمانه به آنها کمک می شود و هم وقتی که دست از پا خطا کنند و به کسی حمله کنند که نباید حمله کنند – یعنی نه به نیروهای اسد بلکه به آن نیروهای تروریستی که در سوریه زیر فرمان آمریکا هستند- آنوقت باید آنها را کمی بمباران کرد. این بمباران مختصر را در عین حال می توان بعنوان » شوِ» ضد داعش بنمایش گذاشت.

ژنرال ایرانی قاسم سلیمانی این استراتژی آمریکا را روز چهارشنبه گذشته در » پرس تی وی» توصیف کرد و گفت:» کاری که آمریکاعلیه داعش و دیگر اسلامگرایان افراطی در منطقه می کند برای کنترل آنهاست نه برای از بین بردن آنها.

پرزیدنت پوتین با آخرین ابتکار خود درست همین حیله را هدف گرفته است. او واشنگتن را مجبور به اعتراف می کند که یا بگویند در حال حاضر اصلا علاقه ای به از بین بردن داعش ندارند یا این که همراه با روسیه و » جامعه جهانی» در کنار ارتش متعارفی سوریه و رژیم قانونی اسد بگونه ای موثر علیه گروههای تروریست وارد میدان میشوند.

مفسران نقاد آمریکائی گامی را که مسکو برداشته گامی «محوری» توصیف کرده اند. زیرا اگر آمریکا حمله به داعش را با مسکو هماهنگ سازد، دولت اسد را تقویت کرده است، یعنی دولتی را که چهارسال برای ساقط کردن آن تلاش ورزیده است. در هر دو حالت، چه این کار بکند و چه نکند، سیاست تغییر رژیم واشنگتن ، در شطرنج سیاسی باخته است:کیش و مات.

https://www.jungewelt.de/2015/09-21/029.php

 

 

2 پاسخ

  1. در شرایط فعلی بنظر می رسد اقای اردوغان و همپیمانان ریز درشت ایشان در خارج و داخل ترکیه متوجه ماندگاری پرزیدنت اسد شده اند و ورود روسیه اقای پوتین٬ مهر صحتی بر این ادعاست فلذا اقای اردوغان چاره ای جز فرار به جلو ندارد. حرکت مشکوک پیوستن ترکیه به کاروان ضد داعش در منطقه گواه دیگری بر سرپوش نهادن ایشان به سیاست پرورش تروریسم کثیف اما مفید در منطقه است. به اینصورت که پس از پیروزی حزب خلق طرفدار اکراد و افتادن ایشان از اکثریت در پارلمان و اعلام انتخابات زود هنگام پارلمانی ٬ در صدد سرکوب پ ک ک تحت عنوان شرکت در ائتلاف ضد داعش شدند و با صدر اخبار گرفتن بمباران پ ک ک در رسانه ها توسط ترکیه عثمانی و فعال شدن لابی کردها علیه وی در اروپا ٬ سیاستمداران خونسرد اروپایی اقای اردوغان را تهدید به تنبیه کردند اما ایشان جهت در تنگنا گذاشتن اروپا و به ذیل اوردن اخبار مربوط به بمباران کردها اجازه باز شدن مرزها را جهت سرازیر شدن سیل پناهندگان به اروپا را داده تا در این فرصت طلایی به اهداف خود برسد اما ورود قاطع روسیه به صحنه نقشه امپراطور نوپای عثمانی را بر اب کرده. البته روسیه دیر هنگام به فکر دخالت مستقیم نظامی جهت پشتیبانی از حکومت قانونی سوریه کرده اما این حرکت دیر هنگام را هم باید به فال نیک گرفت. علیرضا سوئد

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: