پناهجویان آمده اند تا اتحاد اروپا را با خود ببرند!


پناهجویان آمده اند

تا اتحاد اروپا را با خود ببرند!

اشپیگل آنلاین – ترجمه رضا نافعی

epa05110625 Members of Swiss special police forces stand on the roof of the Kongress Hotel next to the Congress Center, on the eve of the opening of the 46th Annual Meeting of the World Economic Forum, WEF, in Davos, Switzerland, 19 January 2016. The overarching theme of the Meeting, which will take place from from 20 to 23 January, is 'Mastering the Fourth Industrial Revolution.' EPA/JEAN-CHRISTOPHE BOTT +++(c) dpa - Bildfunk+++

epa05110625 Members of Swiss special police forces stand on the roof of the Kongress Hotel next to the Congress Center, on the eve of the opening of the 46th Annual Meeting of the World Economic Forum, WEF, in Davos, Switzerland, 19 January 2016. The overarching theme of the Meeting, which will take place from from 20 to 23 January, is ‹Mastering the Fourth Industrial Revolution.› EPA/JEAN-CHRISTOPHE BOTT +++(c) dpa – Bildfunk+++

اوضاع اروپا چطور است؟

اگر جوّ حاکم بر کنفرانس اقتصادی داووس را معیار قرار دهیم، باید بگوئیم اوضاع خراب است. بسیاری بر این باورند که بیم از هم پاشیدن اروپا میرود. آخرین امید انگلا مرکل است.

» جورج سوروس» حتما کسی نیست که بگوئیم مظهر خوش بینی است. اما هیچ وقت لحن سخن این مولتی میلیاردر85 ساله تا این حد یاس آمیز نبوده است. سوروس با صدائی لرزان می گوید اوضاع نگران کننده است.» اتحادیه اروپا از هم می پاشد.» اگر اتحادیه اروپا نتواند یک سیاست پناهندگی مشترک تنظیم کند، تعارض اتحادیه را منفجر خواهد کرد.

احتمالا این سرمایه گذار افسانه ای تنها کسی است که نگرانی خود را در باره اروپا علنا با این شدت بیان می کند. اما تنها او نیست که چنین مایوس است. کمتر اتفاق افتاده که جو کنفرانس جهانی اقتصاد در سوئیس مثل امسال تا این حد بد باشد و احساس خطر درآن تا این حد شدید.

مباحثات در داووس شاخص خوبی است برای شناختن افکار نخبگان جهان. رؤسای دولت ها، دانشمندان و سران کنسرن های بزرگ، کسانی که هدایت سرنوشت جهان را در دست دارند: چهار روز تمام در آنجا در کنار هم نشستند. هم در صحنۀ تالار بزرگ کنگره ها و هم در گروههای کوچک در اتاق های هتل های نزدیک به محل کنفرانس. آنجا، در صحبت های غیر رسمی، جو بمراتب تیره تر از آن بود که روسای کنسرن های بزرگ اروپائی در گزارش های رسمی خود برزبان می آورند.

آنچه که این مدیران برجسته را به جنب و جوش در میآورد ترکیبی است از این مسائل: ضعف اقتصادی چین، سقوط بهای نفت، تلاطم در بازارهای مالی و تنش های سیاسی در خاور نزدیک. اما بنظر می رسد که هراس ویژه ای هست که نخبگان اروپا را سخت بخود مشغول می کند: وحشت از فروپاشی قاره ای که از روند متحد ساختن آن در دهه های گذشته هم موسسات اقتصادی و هم شهروندان عادی بهره های فراوان برده اند.

تحسین مرکل

هم اکنون اتحادیه اروپا گرفتار چنان نفاقی است که تا کنون مانند نداشته است. مهمترین عامل دوری کشورهای اروپائی از یکدیگر بحران صدها هزار پناهجوئی است که به اروپا روی آورده اند: در حالی که کشورهائی چون آلمان، اتریش و همچنین یونان در جستجوی راه حلی اروپائی برای پذیرش و ادغام عادلانه پناهجویانی هستند که به اروپا خواهند آمد، دیگر کشورهای اروپائی مانند انگلستان، لهستان و یا مجارستان لجاجت بخرج می دهند. » ولفگانگ شویبله» وزیر دارائی آلمان در مصاحبه ای با «اشپیگل آنلاین» می گوید : برخلاف مواردی که در گذشته پیش آمده بود» این بار بخشی از شرکای ما در اتحادیه اروپا معتقدند که مسئله کنونی اصلا به آنها مربوط نیست. من این را نادرست می دانم، ولی آنها مسئله اینطور می بینند».

بسیاری از شرکت کنندگان در داووس امیدشان به آلمان و صدراعظم آن کشور «مرکل» است.» بنظر من جای ستایش دارد که خانم مرکل با این همه نیرو در پی یافتن یک راه حل اروپائی برای مسئله است» این نظر «فیلیپ هیلده براند» معاون کنسرن «بلاک راک» است که بزرگترین مدیر جهانی سرمایه است » و قبلا رئیس بانک ناشر اسکناس سوئیس بوده است. او می گوید «بی تردید راه درست همین است». معهذا او هم این پرسش را مطرح می کند: «آیا مرکل موفق خواهد شد؟ اگر شرکای اروپائی با او همراهی نکنند برای اروپا عواقب وخیم خواهد داشت «. آنوقت دیگر چاره ای نیست جز روی آوردن به اقدامات ملی که به تامین امنیت مرزی منجر خواهد شد.

در محفلی بسیار کوچک، بعضی ها صریح تر صحبت می کنند – و علنا در این باره بحث می کنند که آیا مرکل در پایان سال جاری بازهم صدراعظم خواهد بود و اروپا در شکل کنونی خود خواهد ماند. پاسخ هر دو پرسش در داووس اصلا مثبت نبود.

 

انتظارات از آلمان بسیار زیاد است، نشان آن واکنش هائی است نسبت به حرفی که شویبله وزیر دارائی آلمان برزبان آورده و گفت «میلیاردها سرمایه گذاری» در کشورهای همسایه سوریه موجب تثبیت وضع آنها می گردد و دیگر نمیگذارند پناهجویان بسوی اروپا هجوم بیاورند.

گرچه سخنان شویبله بسیار مبهم بود اما با اشتیاق پذیرفته شد و فورا گفته شد این یک «نقشه مارشال» جدید است. «من شیفته این فکر هستم». این سخن پرشور، سخن سوروسِ میلیاردر است که میانه خوبی هم با شویبله ندارد.

در عین حال تفاهم برای تصمیم آلمان افزایش می یابد که می خواهد انبوه پناهندگان را بیشتر کنترل کند، تصمیمی که گاوک رئیس جمهور آلمان نیز در داووس از آن جانبداری کرد و گفت: » از آنجا که ما می خواهیم تا جائی که ممکن است از پناهجویان صیانت کنیم، نمی توانیم پذیرای همه باشیم»، این خطی است که بنظر می رسد دولت آلمان هم اندک اندک به آن متمایل می گردد.

ظاهرا بیرون از اروپا نیز بسیاری موضوع را چنین می بینند- بویژه با توجه به این خطر که ممکن است سازمانهای تروریستی بتوانند افراد «دولت اسلامی» را در میان پناهجویان به آلمان قاچاق کنند. یک دیپلمات سابق یمن می گوید آلمان باید بهتر کنترل کند که چه کسانی وارد کشور می شوند، در غیر این صورت به پناهجویان واقعی هم لطفی نکرده است».

http://www.spiegel.de/wirtschaft/soziales/weltwirtschaftsforum-in-davos-die-welt-bangt-um-europa-a-1073545.html

لیبرالیسم 7

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: