چین چه خواهد کرد؟ بازار داخلی و یا بازار جهانی


چین چه خواهد کرد؟

بازار داخلی و یا بازار جهانی

روسیه امروز (آلمانی)- ترجمه رضا نافعی

13307453745_8efc21589c_zچین چه خواهد کرد

سوروس سرمایه گذار آمریکائی که بدلیل فعالیت های مالی و حمایت وسیع مالی خود از»انقلاب های رنگین»، NGOs (سازمان های غیر دولتی) که گویا «مروج دموکراسی» هستند و همچنین «بنیاد جامعه باز» شخصی است مورد مناقشه، معتقد است که جنگ سوم جهانی در پیش است. این جنگ میان آمریکا و چین رخ خواهد داد اگر آمریکا حاضر نشود بالاخره با چین بیشتر کنار بیاید.

این میلیاردر بورس باز معتقد است «اگر برخوردی میان آمریکا و همپیمانش ژاپن با چین پیش آید، ما در آستانه جنگ سوم جهانی قرار می گیریم» این نظر او در مجله انگلیسی„Market Watch“ دراینترنت منتشر شده است.

دلیلی که سوروس برای نظر خود ابراز می دارد این است که اگر چین در صدد تغییر نقش برآید و بجای آن که کارگاه تولیدی جهان غرب باشد، با تغییر ساختار اقتصاد خود روی به تامین نیازمندیهای بازار داخلی بیاورد، ایالات متحده آمریکا مستقیما با چین درگیر خواهد شد. امروز وابستگی جهانی آنچنان گسترده است که جمهوری خلق چین نمی تواند دست به چنین تصمیمات فراگیر بزند و از عواقب آن کاملا در امان بماند. افزون بر این، بگمان سوروس بورس باز، گویا چین برای آن که نفوذ داخلی خود را از دست ندهد، به یک درگیری خارجی نیاز دارد.

در نتیجه، ممکن است چین برای حفظ ثبات خود، در عرصه سیاسی و نظامی به یک همبستگی استراتژیک با روسیه روی آورد.

آنگاه سوروس توضیح می دهد که اگر ایالات آمریکا به چین امتیازی بدهد میتواند مانع این همبستگی گردد . از نظر او فقط کافیست » یوآن» واحد پول چین در سبد ارزی صندوق بین المللی پول پذیرفته شود و با این کار به چین امکان مانور مالی داده شود. البته حاصل چنین کاری آن خواهد شد که دلار آمریکا تحت فشاری بی سابقه قرار گیرد. این یک «امتیاز بزرگ» است.

سوروس می گوید در مقابل این امتیاز، چین متعهد می شود که قدرت اقتصادی خود را کماکان در عرصه بین المللی نگه دارد.

پس از آن، با توجه به امتیازی که طرفین باید متقابلا به یکدیگر بدهند، شرق و غرب با آزمونی سخت روبروخواهند شد. اما سوروس هشدار می دهد که بدیل این راه، ( در گیری نظامی) و عواقب آن بسیار ناخوشایند خواهد بود.

Soros warnt vor möglichem Krieg zwischen den USA und China

لیبرالیسم 7

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: