از دل انتخابات امریکا می تواند نوزادی اتمی بیرون بیآید


از دل انتخابات امریکا

می تواند نوزادی اتمی بیرون بیآید

یونگه ولت ترجمه رضا نافعی

serveImage.php خیر یک جنگ جهانی بسیار جدی است

آنچه از گفتگوی روزنامه  ایتالیائی»ایل مانیفستو» با

نوآم چامسکی،

در روزنامه آلمانی «یونگه ولت» منتشر شده است:

پرسش: بودجه دفاعی آمریکا برای سال های 2016 و 2017 بدون بحث و گفتگو در کنگره آمریکا بتصویب رسید. آنچه طبق این مصوبه در نظر گرفته شده افزایش بودجه برای تقویت زرادخانه ناتو و برای حفاظت از » امنیت » همپیمان های آمریکا در اروپای شرقی، در مرز روسیه است که چهار برابر شده است. این تصمیم چه پیامی در بردارد؟

چامسکی- آنچه مسلم است تشدید خطرات استراتژیک و خطر درگیری میان کشورهائ حوزه نفوذ روسیه و کشورهائ منطقه نفوذ آمریکا است. ولی آیا ایالات متحده آمریکا هرگز حاضر بقبول وضعی در کنار مرزهای خود، مانند وضعی که اکنون در مرز روسیه وجود دارد،خواهد بود؟ آیا استقرار راکت هائی مشابه راکت های ناتو در مرز مکزیک یا کانادا قابل تصور هست؟ بنظر من در پس این گسترش قدرت ناتو یک استراتژی نهفته است، یک تحریک ژئوپلیتیک بسیار خطرناک. من با  «جورج کنان » هم نظر هستم که در زمان جنگ سرد گفت » ایجاد وحشت اتمی» پایه ای بوجود آورده است برای نابود کردن کل بشریت. این مبالغه نیست. در همین اواخر تنش های شدیدی بوجود آمد، نمونه آن ساقط کردن بمب افکن روسیه توسط ترکیه بود. این ها » سیگنال» هائی هستند که می توانند به یک درگیری اتمی بیانجامند.

پرسش- یعنی ، گسترش چالش ها خطر جنگ سوم جهانی را در بر دارد ؟

چامکسی- این اولین بار نیست که ما در آستانه یک جنگ اتمی قرار گرفته ایم. برای درک درست یکدیگر: فرقی نمی کند که حمله اتمی از کجا صورت گیرد، این حمله به معنی پایان یافتن زندگی بشری خواهد بود. در گیری میان ابرقدرت ها ما را بجائی خواهد برد که آن را زمستان اتمی می نامند، یک تراژدی با ابعاد فاجعه بار. این مرا بیاد پاسخ انشتین انداخت، وقتی از او پرسیدند : پس از جنگ اتمی از کدام جنگ افزار استفاده خواهد شد و او گفت تنها سلاحی که بشر پس از آن خواهد داشت یک تبر سنگی خواهد بود. خطر یک جنگ جهانی بسیار جدی است.

پرسش- منظورتان این است که رهبران » گلوبالیزاسیون» یک استراتژی دارند، یا زمام کار از دستشان بدر رفته است؟

چامسکی – آدمی برای آن که از عواقب سهمناک آسیب ها در امان بماند باید زیر سنگی بخزد. صنایع » فسیلی» از دهها سال پیش از عواقب ویرانگر صنایعی که متکی بر نفت هستند آگاه است. اعضای هیئت مدیره «اکسون موبایل» احمق نیستند، بلکه سرسپرده   ایده ئولوژی خاص افزایش سود و افزایش بهای سهام هستند. در قیاس با این سرسپردگی هر چیز دیگر بی اهمیت است. این سرسپردگی شبیه اعتقادات اصولگرایان مذهبی است، چه افراط گرایان مسیحی، چه مسلمان. در این دگم های مذهبی نه جائی برای شک هست نه برای استدلال. همه می دانیم که چیزی آسان تر از این نیست که فقط به آن چیزی نظر داشته باشیم که فکر می کنیم حقیقت یعنی آن. اما در این مورد، نتیجه نپذیرفتن، نتیجه امتناع از پذیرش فاکت های تاریخی مرگبار است.

پرسش- چه خطرهائی در سال جاری، در انتظار ما هستند؟ در سالی که سال انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نیز هست؟

چامسکی- خطرهائی بسیارجدی. اگر تفسیرهای رهبران جمهوریخواهان، کسانی که خود را نامزد ریاست جمهوری کرده اند بازتاباننده سیاست آتی کاخ سفید باشد باید در انتظار یک فاجعه واقعی باشیم که پیام آن این است:» گرمای زمین را نادیده می گیریم! قدرت نظامی خود را گسترش می دهیم – و برغم این که خطر یک جنگ جهانی درپی داشته باشد- مهاجم تر و مصمم تر در بقیه جهان مداخله می کنیم!» اگر کشوری با قدرت ایالات متحده آمریکا تصمیم به اجرای چنین استراتژی سیاسی بگیرد احتمال باقی ماندن نوع بشر به حد اقل کاهش می یابد. حزب جمهوریخواه کنونی آمریکا یکی از خطرناکترین سازمان ها در تاریخ بشری است.

توضیح: نوآم چامسکی فیلسوف و استاد بازنشسته زبان شناسی و نظریه ارتباطات از دانشگاه آمریکائی «MIT» است.

آنچه خواندید بخش هائی از مصاحبه روزنامه چپ ایتالیائی » ایل مانیفستو» است.

http://www.jungewelt.de/2016/03-07/080.php

 

Advertisements

یک پاسخ

  1. ataom

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s