آزمایش های اتمی کره شمالی زمینه ساز جنگ اتمی می شود؟


آزمایش های اتمی کره شمالی

زمینه ساز جنگ اتمی می شود؟

serveImage.phpآزمایش های اتمی کره شمالی

یونگه ولت ترجمه رضا نافعی

بدنبال آزمایش های موشکی اخیر کره شمالی، حالا رزمایش بزرگ نیروی نظامی آمریکا و کره جنوبی اوضاع سیاسی در شرق آسیا را وخیم تر می سازد. (هشداری که روسیه نیز در اعتراض به اقدامات موشکی و اتمی اخیر کره شمالی داده است- م)

بزرگترین رزمایش مشترک نیروی نظامی دو کشور، که کره جنوبی با 300 هزار و آمریکا با 17 هزار سرباز در آن شرکت دارند، با انتقاد سخت پکن روبرو شده است. پس از عبور کشتی های جنگی آمریکا با فاصله ای اندک از کنار مجمع الجزایری که چین دعوی مالکیت آن را دارد ، » وانگ یی » وزیر خارجه چین این اقدام را مورد انتقاد قرار داد و گفت:» آزادی حرکت در آبها به آن معنی نیست که شما می توانید هر کار بخواهید انجام دهید». این پکن نیست که  دریای جنوبی چین را نظامی می کند، بلکه قدرت های دیگر هستند. وزیر خارجه چین، در جوار اجلاس کنفرانس ملی خلق گفت: » اگر تنش از کنترل خارج شود برای همه فاجعه به بار می آورد».

پسزمینه رزمایش پیشگفته تصمیم متخذه از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد در روز چهارشنبه گذاشته است، که تحریم های جاری علیه جمهوری دموکراتیک خلق کره را باتفاق آراء تشدید کرد. دلیلی که برای اتخاذ این تصمیم علیه پیونگ یانگ ذکر شد، آزمایش یک موشک دور برد در هفتم فوریه و همچنین خبری است که روز 6 فوریه اعلام شد مبنی بر یک آزمایش اتمی. این چهارمین آزمایش اتمی پس از سال 2006 است. «کیم یونگ اون «رهبر کره شمالی آمریکا را متهم کرد به این که در تدارک تهاجم به کره شمالی است. او روز دوشنبه فرمان داد که بمب های اتمی کره شمالی را آماده پرتاب سازند. آژانس خبرگزاری کره شمالی خبر داد که» بنام عدالت، دولت نمیتواند چشمپوشی از دست زدن به یک حمله پیشگیرانه اتمی را تضمین کند.»

واکنش «سئول» در روز بعد از تشدید تحریم های اقتصادی خود علیه همسایه شمالی بود. «سئول»روز سه شنبه 38 تن از اهالی و  24 نهاد کره شمالی را در «فهرست سیاه» خود قرار داد زیرا این افراد و نهاد ها را با برنامه اتمی کره شمالی در ارتباط می داند. افزون بر این، در آینده کشتی هائی که قبلا در کره شمالی بوده اند اجازه عبور از آبهای کره جنوبی را نخواهند داشت. علاوه بر این از اتباع کره جنوبی خواسته شده است از ورود به رستوران های کره شمالی در خارج از کشور خودداری کنند، زیرا این رستوران ها یکی از منابع مهم درآمد کره شمالی هستند. افزون بر این، سازمان اطلاعاتی سئول ، » هکر» ها را متهم کرد به این که با ماموریت از سوی کره شمالی به اطلاعات تلفن های همراه دهها تن ازماموران دولت کره جنوبی دستبرد زده اند.

چین دو طرف را به آرامش فراخوانده است. وزیرخارجه چین با توجه به «وضعیت انفجاری» موجود از کلیه جوانب ذی دخل در وضعیت خواسته است که محتاط باشند. وزیر خارجه چین اعلام کرد اگر ثبات کره شمالی مختل گردد چین دست روی دست نخواهد گذاشت. تمام طرف های دخیل در وضعیت باید از اقداماتی که به تشدید وضع بیانجامد دوری کنند. قطعنامه سازمان ملل نیز که در هفته گذشته بتصویب رسید نیز همین توصیه را کرده است. قطعنامه مذکور از مذاکرات شش جانبه با شرکت کره شمالی، چین، آمریکا، کره جنوبی، روسیه و ژاپن حمایت کرده است. این مذاکرات در سال 2009 قطع شدند.

http://www.jungewelt.de/2016/03-09/001.php

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: