به میان مردم بروید دلیل فاجعه حاکم برجهان را بگوئید


به میان مردم بروید

دلیل فاجعه حاکم برجهان را بگوئید

Unsere Zeit

نوشته:

Patrik Köbele

رهبر حزب کمونیست آلمان

گزینش و ترجمه رضا نافعی

images_cms-image-000002739-%d8%b3%d8%ae%d9%86%d8%b1%d8%a7%d9%86%db%8c-%d9%84%d9%86%db%8c%d9%86-%d8%a8%d8%b1%d8%a7-%db%8c-%d9%85%d9%82%d8%a7%d9%84%d9%87-%d8%b5%d8%af%d9%85%db%8c%d9%86-%d8%b3%d8%a7

به میان مردم برویددلیل فاجعه حاکم برجهان را بگوئید

یکصدمین سالگرد انقلاب اکتبر را آغاز می کنیم. همراه با کارگران و روستائیان برای زمین، نان و کار، برای پایان دادن به استثمار، برای دوستی و همستگی با تمام ملت های استثمار شده و برای انترناسیونال، این ها اصول انقلاب اکتبر بودند. نخستین  فرمان دولت انقلابی روسیه فرمان استقرار صلح بود. انقلاب اکتبر آغازگر عصر نوینی در تاریخ بشری بود، عصر گذار از سرمایه داری به سوسیالیسم. می شنوم که برخی می گویند «تو خیالبافی»، » فراموش کردی سال های 89-90 را»؟ شاید برخی هم به تمسخر بگویند «گذار از سرمایه داری به سوسیالیسم و بازگشت.»

نه. فراموش نکرده ام و اینک من می پرسم آیا جهان از سالهای 89-90 صلح آمیزتر شده است؟ نه، نشده است. همه جا جنگ است. خطر فراگیر شدن جنگی سراسری بس بزرگ است، ناتو و نیروهای آلمان در مرز روسیه متمرکز شده اند، امپریالیسم امریکا بر آب و   تاب  رجز خوانی های خود علیه جمهوری خلق چین می افزاید.

جهان از سال 89-90 عادلانه تر نشده است. دریای مدیترانه  گورستانی عظیم شده است. آخرین رقمی که در سال 2016 در باره تعداد آنها  که هنگام فرار غرق شدند بیش از 5 هزار نفر بود. اتحادیه اروپا  سر در پی قاچاقچیان، یعنی آن سوداگران خورده پائی گذاشته که از فاجعه ای که مسبب  پیدایش آن خود اتحادیه اروپا، ناتو  و امپریالیسم هستند سود می برند.

مسببن این فاجعه، اتحادیه اروپا، ناتو و امپریالیسم هستند، اما از نظراتحادیه اروپا راه حل فاجعه  تعقیب قاچاقچیان، یعنی  سوداگران خرده پاست.

استثمار از سالهای 89- 90 بدتر شده است، در کشورهای پیرامونی اتحادیه اروپا، بویژه در جنوب مردم روز به روز تنگدست تر می شوند. خدمات  اجتماعی  زیرپا گذاشته می شود، اموال ملی را به حلقوم مونوپول ها و بانکها می ریزند. نه برای آن که بهای آن را برای نجات مردم بکار گیرند، نه –  بلکه برای  پرداخت ربح وام های قبلی. هر حسابداری می داند هرجا که بدهکاری هست، بستانکاری هم هست. » اگر فرادست نباشی فرودستی» ، متاسفانه تعداد آنها که این معادله ساده را درک کنند هنوز بسیار کم است. بویژه در کشور ما (آلمان) . گزارش در باره فقر (در آلمان): با وجود آن که سانسور شده، بازهم  تکان دهنده است. در شهر «اسن» که زادگاه من است، در محله ای که  من ساکن آن هستم بیش از 70 در صد کودکان در فقر بسر می برند- این یعنی تبهکاری.

حق باتوست، من هم میشنوم که  با وجود این انقلاب در دستور کار روز نیست، بطورعینی شاید باشد، اما عامل ذهنی، یعنی انسان ها آماده آن نیستند. این واقعیت است. با وجود این باید به چپ انقلابی، به بلشویک ها بیاندیشیم. سالهای پیش از انقلاب اکتبر سالهای سخت ترین شکست های وارده به جنبش کارگری بود، شکست هائی که تا آن تاریخ مانند نداشتند. جلوگیری از نخستین جنگ جهانی امپریالیستی نیز ممکن نشد، زیرا بخشی از جنبش کارگری به جبهه فرمانروایان «خودی»، سرمایه انحصاری «خودی»، امپریالیسم «خودی» پیوست. در آن زمان هم آنها را با » انساندوستی» به دام انداختند. آیا کارل لیبکنشت و روزا لوکزمبورگ بلشویک موجب رکود اقتصادی شدند و مردم را تنگدست و ناتوان ساختند؟  نه . به هیچ وجه این طور نبود. چه خوب می شد اگر در سالی که اینک آغاز می کنیم از کارل لیبکنشت و روزا لوکزمبورگ رهبران جنبش چپ انقلابی آلمان، پایه گذاران حزب کمونیست آلمان ، نمایندگان  مجلس در امپراتوری آلمان که پلیس امپراتوری آنها را شبانه دزدید و بقتل رسانید، از فیدل کاسترو، از ارنست تلمان، رهبر حزب کمونیست آلمان که در زندان بدست نازی ها بقتل رسید و از هزاران نفر دیگر چون آنها می آموختیم.

images_cms-image-000002741-%d8%aa%d8%b8%d8%a7%d9%87%d8%b1%d8%a7%d8%aa-%d8%a8%d8%a7-%d8%aa%d8%b5%d9%88%db%8c%d8%b1-%d9%81%db%8c%d8%af%d9%84-%da%a9%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%b1%d9%88

با مردم تماس بگیریم و با آنها در باره علت جنگ، دلیل فقر و فرار مردم، در باره آنها که جنگ ها را بوجود می آورند، فقر و فرار را سبب می گردند و در باره راه حل هائی که ما عرضه می کنیم صحبت کنیم. مبارزه انتخاباتی برای مجلس آلمان را فرصتی بدانیم برای گفتگو با مردم. ما صد در صد مخالف جنگ هستیم، صد در صد مخالف کنار گذاشتن خدمات اجتماعی و کاهش دموکراسی هستیم و صد در صد خواستار همبستگی با مردم هستیم. خود را همراه با  سازمان های دیگر برای حضور در تظاهرات 21 اکتبر،  روز  یکصدمین سالگرد پیروزی انقلاب اکتبرآماده کنیم. در عصری که در آن زندگی می کنیم دو راه در برابر هم قرار دارند : «سوسیالیسم یا بربریت» راه ما پیکار برای پیروزی سوسالیسم است.

unsere-zeit.de/de/4901/positionen/4445/Sozialismus-oder-Barbar…
2 von 2 07.01.2017 22:45

لیبرالیسم 7

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: