روسیه خود را آماده کدام واکنش نظامی کرده است


 

روسیه خود را آماده کدام واکنش نظامی کرده است

روسیه امروز- گزینش و ترجمه رضا نافعی

 170108bremen-%d8%aa%d8%b8%d8%a7%d9%87%d8%b1%d8%a7%d8%aa-%d8%b9%d9%84%db%8c%d9%87-%d9%86%d8%a7%d8%aa%d9%88-%d8%af%d8%b1-%d8%a8%d8%b1%d9%85%d8%b1%d9%87%d8%a7%d9%88%d9%86

بنا به گزارش نشریه اینترنتی » رِد گلوب » روز شنبه چند صد نفر از اهالی   شهر بندری برمرهاون – آلمان، برغم سرمای سوزان بندری،  در اعتراض به خط مشی جنگ طلبانه ناتو علیه روسیه دست به تظاهرات اعتراضی زدند. انگیزه اعتراض تخلیه تانک های ناتو از کشتی های باری در این بندر بودند. قرار است حدود 250 واحد از این تانک به لهستان و کشورهای بالتیک فرستاده  و در نزدیکی مرز روسیه مستقر گردند. افزون بر این قرار است رزمایش هائی نیز از سوی ناتو دربلغارستان و رومانی صورت گیرد. بیش از 4هزار سرباز امریکائی در لهستان استقرار مستمر خواهند یافت.(1)

آلکساندر گروشکو، سفیر دائمی روسیه در سازمان ناتو، در ارتباط با  استقرار تانک های تازه امریکائی در اروپای شرقی گفت روسیه در برابر گسترش حضور ناتو بویژه در شرق اروپا واکنش نظامی نشان خواهد داد. پاسخ مسکو نامتقارن و موثر خواهد بود.

آلکساندر گروشکو به فرستنده تلویزیونی » روسیه 24″ گفت آمریکا حضور نظامی خود را در اروپا، «بویژه در جناح شرق » باز هم افزایش می دهد. او گفت البته روشن است که ما ناظر منفعل نخواهیم بود. ما برای ایجاد تعادل در برابر این حضور   گسترش یافته، که به هیچ وجه موجه نیست، با قاطعیت تمام دست به  اقدامات نظامی ضروری خواهیم  زد. البته پاسخ کاملا نامتقارن  ما چندان پیچیده نخواهد بود، ما اقدامات خود را چنان تنظیم خواهیم کرد که متناسب با خطر نظامی  و در عین حال بسیار موثر باشد.»

پس از آغاز بحران اوکرائین ناتو  بگونه ای ضربتی بر تعداد رزمایش های خود در اروپای شرقی افزود. حضور ناتو در کشورهای بالتیک بشدت افزایش یافته است. (2)

 پاسخ نامتقارن چیست؟

 بودجه نظامی امریکا به تنهائی هفت برابر بودجه نظامی روسیه است. از این رو خبرهای منتشر شده از سوی ناتو مبنی بر این که روسیه از سال 2 هزار  هزینه نظامی خود را سه برابر افزایش داده است، از نوع  همان بازی شناخته شده همیشگی برای سردرگم کردن افکار عمومی است. مسکو به این نامتعادل بودن هزینه ها واقف است. ظن کرملین این است که ناتو می خواهد باز روسیه را  به  مسابقه تسلیحاتی بکشاند،     مانند همان مسابقه سالهای دهه1980 که  شوروی را به زانو در آورد. پاسخ رهبری امروز روسیه، از همان آغاز که    روسیه به فکر احیاء نیروی نظامی خود افتاد،   واکنش نامتقارن در برابر ناتو بود.

نخستین عنصر در استراتژی  روسیه پائین آوردن آستانه  اتمی است. روسیه در دکترین نظامی خود آشکارا اعلام کرده که حق پاسخ اتمی به یک حمله معمولی را برای خود محفوظ می دارد. عنصر دوم این است که اگر احتمالا جنگی در گیرد آن را  محدود به منطقه ای که جنگ در آن آغاز شده نگه نخواهد داشت .

در عرصه تولید راکت، چه راکت های  استراتژیک و چه راکت ها تاکتیکی،   سیستم های حامل آنها تکامل یافته است.   راکت» اسکندر» که ویژه پرتاب به اهداف نزدیک است یا راکت های استراتژیک » Sarmat  » که قاره پیما هستند، چنان تکامل یافته اند که امروز توانائی مانور دارند و می توانند باصطلاح ویراژ بدهند  به این معنی که در حین پرواز می توانند سیستم های دفاعی غربی را «گیج » کنند و خود مورد اصابت قرار نگیرند. میزان دقت اصابت بسیار بالاست که حد اکثر انحراف از هدف به 10 متر میرسد. گرداگرد سیلو های راکت های » سرمت» خمپاره انداز های دفاعی قرار دارند که طرز کارشان مانند تفنگ های ساچمه ای است( که در آن واحد هزاران گلوله پر توان پرتاب می کنند) و طراحان روسی این سلاح امیدوارند این تیرها پیش از رسیدن راکت دشمن به هدف اصابت کنند و  آن را حین پرواز در هوا منهدم سازند.

با این همه روسیه تمایلی به این جنگ اتمی خطر ناک ندارد. نیروهای نظامی متعارفی در سالهای اخیر کوچکتر و در عین حال مدرن تر شده اند. توانائی های واحد های ویژه روسی هنگام بازگرداندن کریمه غربی ها را  ناخواسته به حیرت واداشت.

روسیه در عرصه  جنگ الکترونیکی نیز بر توانمندی خود افزوده است. در سال 2015 هنگامی که ناوشکن امریکائی بیش از حد به کریمه نزدیک شد،

 » ناگهان » کلیه دستگهای الکترونیک ناوشکن از کار افتاد و ناخدا را چاره ای نماند جز بازگشت.

در نوامبر 2015 ظاهرا یک اشکال فنی در یک دوربین تلویزیونی روسیه  که مشغول پخش برنامه ای بود پیدا شده و درست در لحظه ای که عکس یک اژدر هسته ای روی صفحه بود  دوربین گیر کرد وعکس  متوقف ماند  این توقف آنقدر به درازا  تا  آنها که می خواهند بتوانند   عکسی Screenshot از آن بگیرند  و سر از  نوشته های   آن در آورند. گویا این سلاح قادر است در نزدیکی سواحل نیویورک یا لوس آنجلس با یک انفجار اتمی در زیر آب چنان سونامی بوجود آورد که – صرفنظر از تشعشات اتمی  و تاثیرات آن – چیزی از نیویورک یا لوس آنجلس باقی نگذارد. از نظر  اهل فن منظور ازاین درز دادن تعمدی  این خبر تهدید امریکا به ساختن چنین سلاحی نبوده  بلکه    اشاره ای  بوده است ظریف به آنها که فکر نکنید اگر جنگی را آغاز کنید، بلائی بر سر شما نخواهد آمد.(3)

1- http://www.redglobe.de/deutschland/friedensbewegung/8738-eisiger-protest-in-

bremerhaven?tmpl=component&print=1&layout=default&page=

 

2https://deutsch.rt.com/international/37555-russland-unsere-antwort-auf-panzer/

 

3- https://www.jungewelt.de/loginFailed.php?ref=/2016/07-08/013.php

 

 

 

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s