اختلاف در دولت آلمان بر سر قبول بودجه ناتو


اختلاف در دولت آلمان

بر سر قبول بودجه ناتو

«راشا تودی» روسیه امروز: ترجمه رضا نافعی

 58aecd90c36188de1b8b4662-%d8%a7%d8%ae%d8%aa%d9%84%d8%a7%d9%81-%d8%af%d8%b1-%d8%af%d9%88%d9%84%d8%aa-%d8%a2%d9%84%d9%85%d8%a7%d9%86-%d8%a8%d8%b1-%d8%b3%d8%b1-%d8%a8%d9%88%d8%af%d8%ac%d9%87-%d9%86

 

زیگمار گابریل وزیر خارجه جدید آلمان از حزب سوسیال دموکرات، در بحث بر سر افزایش احتمالی بودجه نظامی این کشور سخنان تازه ای به میان آورد. او گفت که باید از اطاعت کورکورانه از واشنگتن برحذر بود و خواستار تصمیمات سنجیده  شد. (بحث بر سر زمزمه های تشکیل رسمی ارتش آلمان و حتی تولید موشک اتمی و پرداخت بخشی از بودجه نظامی پیمان ناتوست که امریکا فشار می آورد آلمان و دیگر اعضای ناتو آن را بپذیرد)

نخبگان آلمانی هوادار ترانس اتلانتیک احتمالا از دعوت وزیرخارجه جدید آلمان که دعوت به احتیاط کرده است وحشت زده شده اند. نخستین گام های گابریل در عرصه دیپلماسی بین المللی بگونه ای چشمگیر با مشی صدر اعظم آلمان «مرکل» مبنی بر خصومت با روسیه در تضاد است. او با  خواست امریکا از دولت های اروپایی مبنی بر افزودن بودجه نظامی خود مخالفت کرد.

وزیر خارجه آلمان در دنبال سخنان گفت که اروپا باید بگونه ای جدی تر به امنیت خود بیندیشد، اما این کار باید با احتیاط صورت بگیرد نه آنکه نوعی اطاعت کور کورانه ازدولت امریکا باشد.

گابریل روز چهارشنبه در برابر خبرنگاران رسانه های رادیوئی  گفت » امنیت فراتر از شمار سخت افزار های نظامی است». آنچه در درجه اول برای تامین امنیت ضروری است پیشگیری از پیدایش درگیری و حمایت سیاسی و اقتصادی از کشور های آسیب پذیر است.

«مایک پنس» معاون رئیس جمهور جدید امریکا در کنفرانس مونیخ از کشورهای اروپائی عضو ناتو خواست تا بودجه نظامی خود را به میزان دو در صد از تولید ناخالص ملی افزایش دهند. معاون رئیس جمهور امریکا در کنفرانس امنیت مونیخ گفت پرزیدنت ترامپ از اعضای ناتو انتظار دارد که تعهدات مالی خود را اجرا کنند.

کشورهای عضو ناتو در سال 2014 در کنفرانس » ویلز» توافق کردند که طی دهسال بودجه نظامی خود را به تدریج  تاحد نصاب دو درصد از تولید ناخالص ملی بالا ببرند – توافقی که مبهم ماند. ولی چنین بنظر می رسد که دولت جدید امریکا می خواهد آن را جدا متحقق سازد.

گابریل، خانم » اورزولا فن در لاین» وزیر دفاع آلمان را » ساده لوح » توصیف کرد، که از جمله مانند صدراعظم مرکل تصور می کند رسیدن به » دو درصد» هدفی واقع گرایانه است.

بنا به اظهارات گابریل  آنچه که حزب سوسیال دموکرات به هیچ وجه با آن موافقت نخواهد کرد  کاستن از بودجه خدمات اجتماعی برای افزودن به هزینه های نظامی است.

صدردیپلماسی آلمان، همچنین در برابر تلاش های تازه در آلمان برای تبدیل آلمان به قدرت بزرگ هشدار داد.

گابریل گفت: مجسم کنید چه معنایی پیدا خواهد کرد اگر آلمان  در مرکز اروپا تا آن حد رشد کند که سالی بیش از 60 میلیارد یورو  برای  تسلیحات هزینه کند.

این سخنان وزیرخارجه آلمان  یاد آور سخنان بنبانگذاران سوسیال دموکراسی است. به هر حال سوسیال دمکرات ها در نخستین دهه موجودیت خود یک نیروی جدی ضد امپریالیستی بودند. آگوست ببل که او را امپراتور کارگران می نامیدند، بعنوان نماینده کارگران در پارلمان اتحادیه شمال آلمان (نورد دویچن بوند) با جنگ 1870 میان آلمان و فرانسه مخالفت کرد و آن را «جنگ خاندان های سلطنتی » نامید  و باتفاق ویلهلم لیبکنشت رهبر حزب کمونیست آلمان حاضر به تصویب  بودجه  آن نشد. به همین دلیل دادگاه هر دو رهبر کارگران را  به دوسال زندان محکوم کرد.

 

https://deutsch.rt.com/inland/46869-siggi-friedenstaube-neuer-deutscher-aussenminister/

 

 

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: