صف آرائی جنگی میان دو ارتش ترکیه و سوریه


صف آرائی جنگی

میان دو ارتش ترکیه و سوریه

یونگه ولت ترجمه رضا نافعی

%d8%af%d9%88-%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d8%b4-%d8%aa%d8%b1%da%a9%db%8c%d9%87-%d9%88-%d8%b3%d9%88%d8%b1%db%8c%d9%87%d8%b5%d9%81-%d8%a2%d8%b1%d8%a7%d8%a6%db%8c-%d8%ac%d9%86%da%af%db%8c-%d9%85%db%8c%d8%a7%d9%86

از پایان هفته گذشته  ارتش ترکیه وگروههای مسلح FSA  از نزدیکان القاعده که  تحت نام » ارتش آزاد سوریه »  به هم پیوسته اند  و همچنین فاشیست های ترکیه موسوم به » گرگهای خاکستری» شهر «الباب» در شمال سوریه را تحت کنترل خود در آورده اند. قبلا این شهر در تصرف » داعش» بود.  قبل از سقوط این شهر حدود دو ماه جنگهای سختی برای دست یافتن به آن  روی داد که طی آن ارتش ترکیه فقط طی چند روز ده  تانک از نوع » لئوپارد2″ و دهها سرباز از دست داد. بگفته کمیسر عالی سازمان ملل برای حقوق بشر در پی بمباران های هواپیماهای ترکیه  300 نفر از مردم غیر نظامی کشته شدند. روز پنجشنبه گذشته هنگام عقب نشینی نامنتظر داعش از الباب نیروی نظامی ترکیه و مزدوران ارتش آزاد سوریه کمتر از یک چهارم شهر را به تسخیر خود در آورده بودند.از این رو رسانه های کردی و عربی تصور می کنند که با پا در میانی امارات متحده عربی قراردادی بسته شده است. صحبت از آنست که ترکیه برای دفاع از رقه که دژ مهم داعش محسوب می شود سلاح و مهمات  در اختیار آنها گذاشته است.

ارتش ترکیه روز 24 آگوست 2016 در عملیات موسوم به سپر فرات وارد جرابلس در شمال سوریه شد تا هم داعش و هم یگان های دفاع از خلق کرد را از منطقه حائلی بوسعت 5 هزار کیلومتر واقع در غرب رود فرات براند. این منطقه که تحت تسلط شبه نظامیان ترکمن درآمده منطقه ایست  تحت حمایت ترکیه  .

 ژنرال «هلوسی اکار» رئیس ستاد ارتش ترکیه روز شنبه اعلام کرد که با تسخیر الباب  «عملیات سپر فرات» به اهداف خود دست یافته است. ولی اردوغان رئیس جمهور ترکیه قبلا اعلام کرده بود که شهر منبج آماج حمله بعدی خواهد بود.این شهر در ماه آگوست سال گذشته توسط نیروهای دمکراتیک سوریه که کردها در آن اکثریت دارند از تسلط داعش  آزاد شده بود. از آن زمان ترکیه خواستار عقب نشینی یگان های حافظ خلق از شرق فرات است.

روزنامه «حریت دیلی نیوز» در روز یکشنبه  از قول مقامات برجسته  نیروهای دمکراتیک سوریه گزارش داد که گویا ژنرال ژزف فوتل، فرمانده نیروهای امریکا در خاورمیانه قول داده است که  در صورت حمله ترکیه به منبج  این شهر را حفظ کند. فوتل روز جمعه برای گفتگو با نیروهای دموکراتیک سوریه  به شهر کوبانی ( عین العرب) رفت.

پس ازآغاز کار ترامپ بعنوان رئیس جمهور امریکا، این نخستین سفر یک مقام برجسته نظامی امریکائی به شهر سوری- کردی کوبانی است. بنا به تحلیل طلال سلو سخنگوی  نیروهای دموکراتیک سوریه این سفر نشان می دهد که امریکا از حمله نیروهای کرد به شهر رقه حمایت خواهد کرد.

از سوی دیگر نمایندگان دولت ترکیه در آنکارا بارها خواسته اند که امریکا عملیات رقه  را نه با کمک  «تروریستها» یعنی  » نیروهای دفاع از خلق کرد» بلکه با همکاری با نیروهای  نظامی ترکیه انجام دهد.  ارتش سوریه برای ان که جلوی ارتش ترکیه و مزدوران » ارتش آزاد سوریه» را بگیرد از هم اکنون مشغول بستن » کُریدور جهادگرایان» است که از جنوب شهر الباب بسوی رقه می رود. فاصله نیروهای ارتش سوریه از منطقه  «نیروهای دموکراتیک سوریه» که بسوی رقه در حرکت هستند فقط ده کیلومتر است. نیروهای ارتش سوریه تا سه کیلومتری » الباب» پیش رفته اند. از این رو بیم آن میرود که در این منطقه بین نیروهای ارتش سوریه از یک سو و دسته های » ارتش آزاد سوریه» و نیروهای ارتش ترکیه که از آنها حمایت می کند، زد و خورد مستقیم صورت گیرد. «علی حیدر » وزیر سابق دفاع سوریه که اکنون وزیر  توافق های اجتماعی  است  در روز آزاد شدن الباب گفت» ما اکنون به مرحله ای رسیده ایم که درگیری نظامی با ارتش ترکیه غیر ممکن نیست»از این رو هشدار داد که ما میل نداریم با ارتش ترکیه سرشاخ شویم. ما میل داریم که آنها به گفتگوی سیاسی روی آورند. ما از روسیه در خواست می کنیم  ترتیبی بدهد که ترکیه عقب نشینی کند». البته حالت جنگی و گسترش آن میان سوریه و ترکیه بسود اردوغان درعرصه  سیاست داخلی است. طبق نظرخواهی های اخیر نتیجه رفراندمی که قرار است در ماه آوریل برای تغییرنظام حاکم در ترکیه  و تبدیل آن  به جمهوری استبدادی شود به سود اردوغان نخواهد بود. «سید ئِوران» ، روزنامه نگار آژانس خبری» فیرات نیوز» که یک آژانس کردی است هشدار داد که » ممکن است رئیس جمهور ترکیه برای به عقب انداختن و یا حتی لغو رفراندوم قانون اساسی کشور را به جنگ بکشاند «.

http://www.jungewelt.de/2017/02-27/033.php

 

 

یک پاسخ

  1. بنظر میرسد که اقای اردوغان به خطای استراتژیک خود واقف شده و برای جبران رو به روسیه اقای پوتین اورده . اما اقای پوتین رجز خوانیهای اقای اردوغان را فراموش نکرده و منتظر فرصتی است که از شر ایشان خلاص شود . خاطر نشان کنم که بنظر میرسد که برنده این جنگ در کوتاه و میان مدت ایران است ، اما چیندمان مهرها توسط روسیه در بلند مدت کاملا به ضرر ایران است تا اقای پوتین بتواند به توصیه پطر کبیر جامع عمل بپوشاند چون ترکیه و ایران تجزیه و یا حداقل تضعیف شده برای اهداف اقای پوتین کاملا راهبردی است به یک دلیل واضح !! کردهای ساکن در چند کشور همسایه و همجوار .
    بنظر میرسد که اقای پوتین تازه به قدرت چانه زنی این الترناتیو قوی یعنی ( کرد ها ) پی برده و میخواهد استفاده حداکثری را از این کارت برای رسیدن به اهداف استعماری خود بکند ،ایشان یک بازی چند وجهی را هم با ترکیه ، ایران ، سوریه ، اروپا ، کردها و امریکا اغاز کرده از یکطرف توسط ترکیه با داعش در تماس است ، از نیروی زمینی ورزیده سپاه پاسدارن انقلاب اسلامی در عملیات علیه داعش و نیروهای تروریستی استفاده میکند ، سوریه را به یک شبه مستعمره برای خود حفظ کرده ، اروپای دچار تفرقه به رهبری المان که مخالف سیاستهای ایشان در اروپا هست ، را به گاز خود وابسته کرده و ایران را که میتوانست توسط خط لوله به عراق و سوریه به رقیبی سرسخت برای چانه زنی با اروپا تبدیل کند در باتلاق سوریه گروگان گرفته ، به کردها وعده سر خرمن استقلال را داده و انها را به هرطرفی که اراده کند میکشاند و اما امریکای اقای ترامپ هم که هنوز بعداز یکماه نتوانسته کابینه خود را تشکیل دهد تا سکان بزرکتری دمکراسی جهان را عهددار باشد دچار عدم تصمیم گیری بدتر از دوران اقای اوباما کرده ، اما باید خاطر نشان کرد که همیشه در سیاست بادها موافق نمیوزند . اما در مورد ایران باید متذکر شد که استعمار برای تجزیه کشورهای خاورمیانه متفقا خواهان اعطای استقلال به اقوام کرد ساکن چند کشور مهم خاورمیانه از جمله ایران و ترکیه و سوریه بوده و هستند و با خطای فاحش و سیاستهای نابخردانه اقای اردوغان در مورد کردها و کمک به داعش در جهت قصابی کردهای ایزدی ، اب به اسیاب استعمار ریخته و کمک به نقشه های شوم انها که در نهایت به تجزیه کشورهای کرد نشین خواهد انجامید ، کرده و در شرایط حاضر سوریه راهی جز اعمال خواسته های روسیه ندارد و در نهایت بعداز تضعیف گروه های تند روی اسلامگرا از جمله داعش باید شاهد اغاز درگیری های استقلال طلبانه کردها در نقاط مختلف و تجزیه تدریجی منطقه بود که سراغازی فصل جدید در بلعیدن سرمایه های ملی کشورهای منطقه که همان اهداف استعمار را دنبال میکند خواهیم بود. علیرضا

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: