ضربه کمر شکن چین به شبکه جاسوسی امریکا در این کشور


ضربه کمر شکن چین

به شبکه جاسوسی امریکا در این کشور

روسیه امروز – ترجمه رضا نافعی

چین در سال  2010 و 2012 اعدام یک شبکه جاسوسی امریکا را به سازمان های اطلاعاتی امریکا خبر داده است. شمار آنها روی هم رفته میان 18 تا 20 نفر بوده است . این سخت ترین ضربه وارده  به سازمانهای اطلاعاتی امریکا طی دهه های گذشته بوده است.

بنا به گزارش نیویورک تایمز دست کم بیش از ده نفر از منابعی خبری سازمان اطلاعاتی امریکا در چین اعدام شده اند. طبق این گزارش بنا به گفته  ده تن از مقامات کنونی یا پیشین اطلاعاتی امریکا که نامشان مکتوم است، تعداد منابع دستگیر و یا کشته شده  میان 18 تا 20 نفراست.

نیویورک تایمز از قول منابع بی نام نوشته است که چین بطور سیستماتیک فعالیت های جاسوسی سازمان سیا را کشف کرده است. حتی یکی از منابع را جلوی چشم همکارانش اعدام کرده است،   تا  هشداری باشد  برای دیگران.

بنا به گفته دو تن از مقامامات برجسته پیشین سیا ، این ضربه ای شدید برای شبکه جاسوسی امریکا در چین بوده که تا آن زمان خوب کار می کرده است. این تلفات را می توان با تلفات ناشی از خیانت  آلدریش آمِس و رابرت هانسن، دو جاسوس امریکائی در شوروی و روسیه  مقایسه کرد.  این دو همکار اف.بی.آی و سیا از اواسط دهه 80 اطلاعات  خود را در اختیار شوروی و روسیه می گذاشتند.

نیویورک تایمز از قول یک مامور اطلاعاتی پیشین امریکا می نویسد آن منابع اطلاعاتی «در اعماق دیوانسالاری چین » جای داشتند. چند تائی از آنان شهروند جمهوری خلق چین بودند که بنا بنظر سیا  از دولت چین سر خورده بودند.

طبق گزارش مذکور هنوز روشن نیست که چرا انهدام شبکه جاسوسی سیا در چین ممکن شده ، از دهه ها پیش چنین ضربه ای نظیر نداشته است.

مقامات اطلاعاتی امریکا در باره این گزارش که طبق آن سیا از سال 2010 موفق به کسب اطلاعات ذیقیمتی در باره دولت چین شده بود، سکوت کرده اند. ولی تا اواخر سال 2010 اطلاعات دریافتی پیوسته کمتر می شده است. در آغاز سال 2011 نخستین منابع اطلاعاتی ناپدید شدند. پس از آن که تعداد اعدام شدگان رفته رفته افزایش یافت سازمانهای سیا و اف. بی. آی. مشترکا به تحقیق در باره » گور کن عسل خوار» (اسم مستعار) می پردازند.

بنا به گفته یکی از همصحبتان نیویورک تایمز تحقیقات در دفتر محرمانه  شمال ویرجینیا صورت می گرفته است. برخی ماموران تحقیق به این نتیجه می رسند که چینی ها موفق  به شکستن یک کد مخفی شده اند که سیا با آن کد با منابع خود تماس می گرفته است.

در عین حال کلیه کارمندان سفارت امریکا در پکن تحت بررسی قرارگرفته اند. سرانجام  بنا به گزارش نیویورک تایمز تحقیقات بر یکی از همکاران پیشین سیا متمرکز می گردد. این فرد مسئول کنترل تماس ها با چین بوده است. ولی اتهامات وارده  برای دستگیری او کافی نبوده اند. نیویورک تایمز می نویسد آن فرد مظنون اینک در یک کشور اسیائی دیگر به کار خود ادامه می دهد.

نیویورک تایمز به این نتیجه میرسد که فعالیت جاسوسی علیه چین کاریست بسیار دشوار و اشاره  به سرقت بزرگ داده ها در سال 2015 می کند که چین را موفق به دست یافتن به حساب هزاران کارمندان دولت امریکا ساخت. البته یاد آوری تحقیقات اخیر اف.بی.آی علیه پرزیدنت ترامپ، که متهم به دادن اطلاعات محرمانه به روسیه شده نیز از واجبات کارهای رسانه ایست که حتما  نباید از ذکر آن خود داری کرد.

https://deutsch.rt.com/international/50977-chinesen-t%C3%B6teten-mehrere-cia-spione/

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: