دو دست امریکا بر گلوی اروپا و روسیه


دو دست امریکا

بر گلوی اروپا و روسیه

راشا تودی ( روسیه امروز ) ترجمه رضا نافعی

زیگمار گابریل  وزیرخاجه آلمان

«کریستیان کرن «صدراعظم اتریش و «زیگمار گابریل» وزیر خارجه آلمان، روز پنجشنبه، سلسله قوانین مصوبۀ سنای امریکا را برای گسترش تحریم ها علیه روسیه  با واژه هائی تند و نامنتظر مورد انتقاد قرار دادند با این مضمون که بوضوح مشاهده می شود آماج اصلی  قوانین مصوبه امریکا بازارِ گازِ مایعِ اروپاست و نه سیاست خارجی. آنها در بیانیه ای مشترک اعلام کردند این که تحریم های مصوبه سنا  موسسات اروپائی را نیز در بر بگیرد پذیرفتنی نیست:

«البته آنچه ما نمی توانیم بپذیریم تهدیدات برونمرزی و ناقض حقوق بین المللی علیه آن موسسات اروپائی است که در اقدامات  برای تامین نیاز اروپا به انرژی فعال هستند! تحریم های تازه نشان می دهند که آنچه در درجه اول مورد نظراست این است که   گاز مایع امریکا بازار اروپا را اشغال کند و گاز مایع روسیه  را از   بازار اروپا براند . آنچه در قوانین مذکور شایان توجه است صراحت در توصیف مقصود است : هدف به فروش رساندن گاز مایع امریکا و  بیرون راندن روسیه از بازار گاز مایع  در اروپاست. هدف تضمین مشاغل در صنایع نفت و گاز امریکاست.

جای تاسف است که امریکا اقدامات خود را با اروپا هماهنگ نکرده است. تحریم ها که ابزار سیاسی هستند نباید برای منافع اقتصادی بکار گرفته شوند.

از این منظر تحریم ها وسیله ای هستند برای تنبیه موسسات آلمانی، اتریشی و دیگر کشورهای اروپائی که در انجام  پروژه های گاز طبیعی » نورد استریم 2″  با روسیه  سهیم می باشند.

دو سیاستمدار پیشگفته در بیانیه مشترکی گفته اند:

تهدید موسسات آلمانی، اتریشی و دیگر کشورهای اروپائی به این که  اگر در پروژه های گاز طبیعی مانند » نورد استریم2″ با روسیه سهیم گردند یا در تامین هزینه مالی آن شریک شوند، در بازار امریکا تنبیه خواهند شد، کیفیتی کاملا تازه و  بسیار منفی وارد مناسبات اروپا – امریکا خواهد کرد. صحبت بر سر توان رقابت صنایع ما با نیاز شدید آن به انرژی  و هزاران محل اشتغالِ وابسته به آنست.

دو سیاستمدار اتریشی و آلمانی با عطف توجه به تامین انرژی مورد نیاز بر استقلال و ملاحظات اقتصاد بازار  تاکید کرده اند:  تامین انرژی برای اروپا امری است مربوط به اروپا  و به ایالات متحده امریکا مربوط نیست!

روز پنجشنبه اکثریت بزرگی از سناتورهای  سنای امریکا  به وضع تحریم های تازه علیه روسیه و ایران رای دادند.

به این دلیل گابریل و کرن با توجه به اندک زمان باقی مانده تا اجرائی شدن مصوبه مذکور خواستار آن شدند که علائق سیاست خارجی با علائق اقتصادی در هم آمیخته نشوند! هنوز فرصت  و امکان برای پیشگیری از این تداخل هست!

اما سناتور ها روز پنجشنبه هم به تحریم ها رای دادند و هم به مقرره ای  ویژه برای بستن دست ترامپ که مستقلا گامی برای سست کردن تحریم ها علیه روسیه برندارد.

 

https://deutsch.rt.com/europa/52451-unannehmbar-berlin-und-wien-verurteilen/

 

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: