مصاحبه وزیر خارجه روسیه در پکن امریکا نیز مانند دیگران باید تمامیت ارضی سوریه را بپذیرد


مصاحبه وزیر خارجه روسیه در پکن

امریکا نیز مانند دیگران

باید تمامیت ارضی سوریه را بپذیرد

روسیه امروز – ترجمه رضا نافعی

در کنفرانس مطبوعاتی وزرای خارجه «بریکس» در پکن ، لاوروف وزیرخارجه روسیه گفت گروه کشورهای بریکس باتفاق از «استقلال و تمامیت ارضی» سوریه حمایت می کنند.

بخش هائی از مصاحبه وزیر خارجه  روسیه را در این کنفرانس مطبوعاتی می خوانید:

پرسش : یکی از بزرگترین مسائلی که جامعه جهانی با آن درگیر است و درگیر خواهد ماند تروریسم است. ایا کشورهای بریکس می توانند نیروهای خود را برای تنظیم امر سوریه هماهنگ سازند؟ آیاساز و کاری برای آن هست که رژیم از طریق  نمایندگان این کشورها بر آتش  بس نظارت کند از جمله در مناطقی که آرام شوند؟

دیروز امریکا منطقه مرزی ات- تناف در جنوب کشور را تحت کنترل خود در آورد. آیا بنظر شما    اگر امریکا  اقدامات خود را با دولت سوریه هماهنگ نسازد روند تنظیم کار دشوار می گردد؟

لاوروف: کشورهای موسوم به بریکس اتفاق نظر دارند که مبارزه با ترور باید کارا تر گردد. بریکس برای پیشگیری از تروریسم گروهی تشکیل داده است. اعضای  این گروه  که توانائی نسبتا زیادی دارند تا کنون دوبار گردهم آمده اند. این کار باید در سطح وزارتخانه های گوناگون  ادامه یابد. ما اتفاق نظر داریم که وزارت خانه های خارجی و مقامات ذیصلاحی که مسئول مبارزه با تروریسم هستند باید مانع  عملیات تروریستی گردند و با یکدیگر تبادل اطلاعات کنند.  مسلم است که فقط پنج کشور بریکس قادر به مهار تروریسم جهانی نخواهند بود، از این روما معتقد به تلاشهای بسیار جامع تر هستیم. اجازه بدهید   ابتکار پرزیدنت پوتین را برای ایجاد یک جبهه جهانی ضدترور یادآورشوم. این ابتکاری است جدی که جدیت خود را حفظ خواهد کرد. امیدواریم که تصمیمات اخیر مجمع عمومی سازمان ملل متحد که بر پایه پیشنهاد های آنتنونیو گوترس دبیرکل سازمان ملل استوار است به ایجاد دفتر ویژه و نماینده ویژۀ سازمان ملل برای مبارزه با تروریسم  سبب  پیشرفت تمام برنامه های مبارزه با ترور گردد. روسیه  با حدت تمام  در این کار شرکت خواهد کرد.

در ارتباط با تنظیم کار سوریه تمام کشورهای بریکس علاقمند به تحقق  مفاد قطعنامه 2245 شورای امنیت سازمان ملل هستند. امروز داوری همکاران و دوستان  را در باره تلاش های روسیه  از جمله با همکاری ترکیه و ایران   – در روند کار آستانه  – شنیدیم. ما از داوری شما سپاسگزاریم.  اجلاس بعدی در آستانه در 10 ژوئیه خواهد بود که استفان میستورا نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل برای سوریه نیز در آن شرکت خواهد کرد. درست در همین اجلاس بود که کشورهای حاضر در آن توافق کردند موارد و  موازین مشخص  برای مناطقی را که تنش در آنها و مناطق پیرامون آن کاهش می یابد  به  بطور قطع تعیین کنند.

همانطور که می دانید در اجلاس پیشین این ابتکار در 4 ماه مه در آستانه تصریح و در بیانیه آن ازجمله ثبت شد که تضمین کنندگان آن ( روسیه، ترکیه و ایران) از شرکت دیگر کشورهائی که  تا آن زمان در فرمات آستانه حضور نداشتند نیز استقبال می کنند.

همانطور که گفته شد وقتی موازین مشخص تعیین گردند ما حاضریم در باره ابتکارات دیگر کشورهای علاقمند  برای تحقق این ابتکار صحبت کنیم .

در باره آنچه که مربوط به رویدادهای کنونی سوریه می شود مبنای حرکت ما  قطعنامه 2254 شورای امنیت و دیگر  اسنادی است  که تصریح کرده اند استقلال و تمامیت ارضی این کشور باید محترم شمرده شود.

کلیه اقداماتی که در محل صورت می گیرند باید با اطلاع دمشق باشد. این شیوه ایست که ما همراه با ترکیه و ایران در چهارچوب » روند آستانه» از آن پیروی می کنیم.

کلیه ابتکارات و پیشنهاد های خود را با مواضع دولت سوریه هماهنگ می سازیم. مبنای کار ما این است که همه باید همین گونه رفتار کنند، بویژه هنگامی که گرفتن این یا آن بخش از سوریه مطرح است.

ما   امریکا و دیگر کشورهائی را که در سوریه نیرو یا مشاور دارند فرا می خوانیم تا شیوه کار خود را با چهار چوب کار ما هماهنگ سازند. مناطقی که تنش در آنها فروکاسته یکی از اشکال ممکن برای پیشرفت مشترک است. ما همه را فرامی خوانیم به اقدامات یک جانبه دست نزنند، به استقلال سوریه احترام بگذارند و در  کار جمعی ما که با دولت سوریه هماهنگ شده سهیم گردند.

 

 

https://deutsch.rt.com/international/52712-brics-staaten-wir-stehen-hinter/

 

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: