آلمان بر سر دو راهی دنباله روی یا ایستادگی در برابر امریکا


آلمان بر سر دو راهی دنباله روی

یا ایستادگی در برابر امریکا

راشیا تودی ( روسیه امروز) ترجمه رضا نافعی

این مقاله 1904 بار خوانده شد

زیگمار گابریل وزیر خارجه آلمان  از حزب سوسیال دمکرات آلمان مقاله ای در روزنامه «راینشه پست» این کشور منتشر ساخت. او در این مقاله خواستار خلع سلاح اتمی شده و نسبت به تشدید تقابل اتمی هشدار می دهد. او در مورد ترامپ، مرکل و جریان کره شمالی با صراحت ابراز نظر کرده است.

زیگمار گابریل معتقد است که صلح و امنیت در اروپا در خطر است. او بازگشت به جنگ ها را برای جهان خطرناک می داند. جنگ هائی که امروز در قیاس با دوران جنگ سرد،  کمتر قابل کنترل هستند.

او احزاب دموکرات مسیحی (حزب حاکم) و دموکرات آزاد را که در نظر دارند تسلیم » فرمان ترامپ» شوند و  بودجه نظامی را دوبرابر کنند مورد انتقاد قرار داد . حزب سوسیال دموکرات  برخلاف  صدراعظم آلمان از حزب دمکرات مسیحی خواستار خلع سلاح است، زیرا افزودن بر تسلیحات موجب امنیت بیشتر نمی شود، اما سبب کاستن از  کمک های عمرانی و خدمات اجتماعی  می شود. او می نویسد که بزرگترین وظیفه اروپا  بجای سرمایه گذاری  درجنگ سرمایه گذاری در صلح است. آلمان برای آنکه  «یک قدرت خواستار صلح باقی بماند»  نباید تسلیم نظامیگری  سیاست خارجی دونالد  ترامپ  گردد بلکه باید در برابر آن بایستد.»

گابریل نقشه های خود را به این صورت مورد تاکید قرار داد که گفت چنین نباید باشد که ما نیرو، اندیشه و پول خود را قبل از هرچیز برای ساختن سلاحهای تازه بکار بریم . دست کم به همان اندازه هم باید برای خلع سلاح اثربخش تلاش کنیم. آلمان باید پیشاهنگ خلع سلاح باشد و نه  دنباله رو تسلیحات.

او که پیشتر رهبر حزب سوسیال دموکرات بوده خواستار همکاری بهتر در اروپا  شد تا بتوان با هزینه کمتر به اثربخشی بیشتر دست یافت. او  از این که ارتش آلمان مورد حمایت قرار نمی گیرد انتقاد کرد و در عین حال گفت فقط با شرکت در عملیات نه می توان به امنیت بیشتر   و نه   به ثبات بیشتر دست یلفت.

وزیر خارجه آلمان نوشت فقط  با صلح پایدار، استمرار در مبارزه با گرسنگی، فقر و  فساد دولت ها  میتوان شانس بهتری برای مردم ایجاد کرد.

او » اشغال کریمه را  توسط روسیه خلاف حقوق بین المللی دانست و وضعیت اوکرائین شرقی را محکوم کرد و واکنش ناتو را درست دانست . (نقض نظراتی که مطرح کرده زیرا همین دو مسئله مورد هدف ترامپ برای تحمیل نظامیگری به اروپا و آلمان و برپائی جنگ است!) او گفت که گرچه آلمان در صف اول کسانی قرار دارد که مسئول امنیت ناتو هستند  اما استقرار نیروی نظامی در جمهوری لیتوانی باعث تشدید وضعیت جنگی می شود.

گابریل تلاش همگانی برای کنترل تسلیحات در اروپا را که به سود همه خواهد بود ضروری دانست و گفت که برغم » تهاجم روسیه» گفتگو ضروری است البته با رفتار روشن و نیز با پیشنهاد مشخص. از این رو بنظر او » آغازی دوباره برای کنترل تسلیحات متعارفی » اجتناب ناپذیر است .

او دو قدرت اتمی مسکو و واشنگتن  را به تجدید گفتگو برای تقلیل تسلیحات فرا خواند زیرا در گذشته   قرار دادها سنگپایه امنیت اروپا بودند. در درازمدت بیرون بردن سلاحهای اتمی از اروپا نیز ضرورت دارد.

گابریل در مورد رویدادهای کره شمالی نیز اظهار نظر کرد و نوشت: حل این مسئله فقط از طریق گفتگو ممکن است. کسی که بخواهد  واقعا به رؤیای جهانی عاری از اتم نزدیک شود باید قراردادهای قابل اعتماد و کارآمد و توافق هائی با مکانیسم هایِ قابلِ اعتمادِ نظارت داشته باشد.

کشورهای اتمی باید زرادخانه خود را کاهش دهند از کلیه آزمایش های اتمی برای همیشه چشم بپوشند  و از تولید موادی که بتوان با آنها سلاح تولید کرد صرفنظر کنند.

 

https://deutsch.rt.com/international/55763-sigmar-gabriel-fordert-abrustung/

 

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: