حمله به گشت نظامی امریکا و کشته شدن 3 سرباز امریکائی


حمله به گشت نظامی امریکا

و کشته شدن 3 سرباز امریکائی

سربازی از گروههای ویژه امریکا به سربازان نیجریه آموزش می دهدکه چگونه باید فرد مظنون را دستگیر کرد

راشیا تودی- ترجمه رضا نافعی

/مطالب سایت اینده ما را در تلگرام دنبال کنید https://t.me/siteaayandema

آمار سایت تا اینجا

3،908،827

در حمله به یک گشت نظامی در جنوب غربی نیجریه  سه سرباز امریکائی که عضو یک گروه ویژه نظامی امریکا بودند کشته شدند، این خبر را روز چهارشنبه وزارت دفاع امریکا تایید کرد. سربازان نیجریه ای نیز کشته شدند.

وزارت دفاع امریکا در واشنگتن نخست فقط خبر  یک حمله خصمانه را تایید کرد  ولی   کشته شدن سربازان امریکائی را مسکوت گذاشت. سر انجام یک سخنگوی فرماندهی ارتش امریکا در افریقا مرگ سه سرباز امریکائی را تایید کرد . البته قبل از این  تایید رادیو فرانسه انترناسیونال خبر داده بود که در نزدیکی مرز  مالی سربازان امریکائی از کمینگاهی مورد حمله قرار گرفته و کشته شده اند.

طبق خبرهای منتشر شده این رویداد هنگامی رخ داده که گروه نظامی مذکور در تقریبا 200 کیلومتری شمال پایتخت در نزدیکی مرز مالی گشت نظامی میزده است. گویا در این منطقه تروریست های گروه القاعده و داعش فعال هستند (جیمی کارتر در ۳ ژوئیه ۱۹۷۹ فرمان اعطای کمک مستقیم به مجاهدین ضد دولت طرفدار شوروی درافغانستان را امضا کرد.  پس از اشغال عراق توسط  امریکا از درون القاعده، بنا به اعتراف هیلاری کلینتون وزیر خارجه پیشین امریکا، باز هم بفرمان امریکا،   داعش زاده شد. مترجم).

یک سرهنگ ارتش نیجریه گفت نظامیان نیجریه و امریکا در گشت مشترک خود در نزدکی مرز مالی مورد حمله بیش از ده خودرو و  20 موتور سوار قرار گرفتند. به گفته او زد و خورد بین طرفین سخت بوده است.

نقش سربازان امریکائی در منطقه

طبق اظهارات رسمی  دلیل حضور نیروهای نظامی امریکا در نیجریه  کمک به  امنیت آن کشور و  دادن آموزش نظامی  به نظامیان آن  و مبارزه با سازمانهای افراط گرا در منطقه است.

در اخبار منتشره شده در باره  رویداد مذکور رسانه های غربی  تکرار و تاکید  می کنند که «نیروهای غربی» در افریقا نفشی غیر فعال دارند و در پشت صحنه هستند  و از آنجا به نیروهای امنیتی افریقائی آموزش  می دهند تا بتوانند با نیروهای جهاد گرا مقابله کنند.

بنا به نوشته پایگاه اینترنتی  Military.com  که  نویسندگان آن بیشتر پیشکسوتان  ارتش امریکا هستند  فقط تعداد کمی از از نیروهای نظامی امریکا در نیجریه حضور دارند. طبق امار پنتاگون که در ماه ژوئن منتشر شده  بیش از ده دوازدنفر امریکائی  نظامی و غیر نظامی در نیجریه حضور ندارند. البته آن افرادی که بطور موقت به آنجا اعزام می گردند » به حساب نیامده اند» .

رسما گفته می شود که حضور دیگر کشورهای غربی مانند فرانسه و آلمان که  در افریقا   فعال هستند نیز فقط  برای کمک های انسانی  و حمایت از نیروهای محلی است که با تروریسم مبارزه می کنند. در تویترهای کوتاه US-Africom دوبار تاکید شده که نقش نظامیان امریکا در نیجریه نقشی است غیر فعال که  فقط برای کمک به نیروهای امنیتی نیجریه  و دادن آموزش به آنها در آنجا هستند.

با این همه نقش  ایالات متحده آنقدر ها هم کوچک نیست. زیرا نیروهای نظامی امریکا در کل منطقه به صدها نفر بالغ می گردد. فقط در نیجریه تعداد آنها به 800 نفر بالغ می گردد. عملیات هواپیماهای بی سرنشین امریکائی از پایگاهی در » اگدز»  (Agadez) صورت می گیرد.

عملیات مخفی در افریقا  ازمنظر حقوق بشری  خالی از اشکال نیستند

سالیان زیادیست که نیروهای نظامی امریکا  در افریقا همراه با شرکای محلی خود علیه کسانی که مظنون به  اقدامات تروریستی هستند دست به عملیات مخفی می زنند. » کمپ لمونییر » در جیبوتی از همه آنها معروف تر است. جرمی  اسکاهیل  Jeremy Scahill که نویسنده و روزنامه نگار است در کتاب خود به نام The Assassination Complex  « مجتمع ترور»، برنامه مخفی دولت برای جنگ پهبادی، که در سال گذشته منتشر شد، نشان می دهد که پنتاگون و  US-Africom چگونه  دسترسی به اطلاعات را دشوار می سازند  و  بخش عمده عملیات خود را در افریقا  مخفیانه به انجام  می رسانند.

برخلاف آنچه که پایگاههای اینترنتی  علنی  توصیف می کنند از » کمپ لمونییر» فقط  عملیات غیر نظامی هدایت نمی شوند. آنطور که آشتون کارتر وزیر دفاع پیشین امریکا می نویسد  کمپ مذکور » کانون  بسیاری از سازمانهای کوچکتر در قاره و منطقه است». ژنرال کارترهام فرمانده سابق کمپ نیز در سال 2012 بر اهمیت کمپ تاکید کرد. از این پایگاه  » ماموریت های رزمی چند سویه» صورت می گیرد.

بنا به گفته سازمانهای  حقوق بشری ربودن انسان ها و بعد  آنها را به زندانهای مخفی بردن از جمله اقدامات آنهاست. دولت امریکا از سال 2007 کماکان   استراتژی کشتار هدفمند  را در پیش گرفته است که بویژه بوسیله پهباد ها صورت می گیرد. تا کنون با بکار گرفتن پهباد ها برای کشتن  رهبران متهم به تروریسم  تعداد زیادی از غیرنظامیان نیز کشته شده اند.

دایره عملیات این » کانون» برای جنگهای پهبادی از مرزهای افریقا فراتر می رود. در ماه مارس سال جاری ژنرال توماس والدهاوزر، فرمانده » آفریکوم» برای انجام عملیات اطلاعاتی خواستار منابع بیشتری برای ماموریت های اطلاعاتی، نظارت و شناسائی شد. دلیلی که برای ضرورت دریافت منابع تازه ارئه کرده بود این بود که حمله به تروریست های داعش در لیبی بدلیل فقدان منابع به تعویق افتاده است.

اما  در مورد انگیزه  اقدامات نیروهای امنیتی غربی  آنچه شاپلون وار همیشه  و در هر مورد بکار میرود این است که نیروهای امنیتی غربی فقط از ارتش های محلی حمایت می کنند.

از اکتبر سال 2008  مرکز فرماندهی نیروهای امریکا در افریقا  شهر » اشتوتگارت » واقع در آلمان است.

امنیت بد تر شده

این که  اهداف چند ساله نیروهای نظامی امریکا  در مورد مبارزه برای از بین بردن تروریسم  تا چه حد با موفقیت روبرو بوده  همانقدر در ابهام است که  عملیات آنها در قاره افریقا. اما اشاره دبیر کل سازمان ملل متحد  آنتونیو گوترس  در مورد وضع منطقه روشن و گویاست.

گوترس روز سه شنبه گفت  وضع امنیت در مالی » بوضوح بد تر شده است».

طبق گفته او وضعیت کنونی  نسبت به ماه ژوئن هم از نظر سیاسی و هم امنیتی بگونه ای  نگران کننده بد تر شده است.

رادیو فرانس انترناسیونال  روز چهارشنبه  گزارش داد پس از رخداد روز چهارشنبه   که در آن   پس از دهها سال دوباره سربازان امریکائی در افریقای غربی کشته شدند نقشه ای برای حمله متقابل کشیده شده است – گرچه بنا به گفته رادیو مذکور نه عاملان حمله شناسائی شده اند و نه انگیزه حمله مشخص است، دست کم برای افکار عمومی.

حمله متقابل شورع شد

روز پنجشنبه  نیروهای فرانسه در نیجریه  در منطقه ای که سه سرباز امریکائی کشته شدند دست به عملیات زدند. از نیروهای نظامی فرانسه در» بارخانه» تقاضا شده از حمله متقابل حمایت کنند.

بنا به گفته  دو منبع اطلاعاتی نیجریه   چهار بالگردان نظامی  به منطقه فرستاده شده  و صبح روز پنجشنبه نیروی کمکی  به منطقه » تالابری» ، یعنی محلی که  حمله  در آنجا صورت گرفته بود، وارد شده است.

https://deutsch.rt.com/afrika/58648-us-spezialkrafte-in-niger-getoetet-africom-sicherheit-terror-spezialkraefte-unerwuenscht/

/مطالب سایت اینده ما را در تلگرام دنبال کنید https://t.me/siteaayandema

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s