جوانان حزب کارگر انگلیس مشت به دیوار ناتو می زدند


جوانان حزب کارگر انگلیس

مشت به دیوار ناتو می زدند

راشا تودی- ترجمه رضا نافعی

امار سایت تا این لحظه

3،915،418

/مطالب سایت اینده ما را در تلگرام دنبال کنید https://t.me/siteaayandema

سازمان جوانان حزب کارگر انگلیس در صدر اخبار انگلستان و برخی کشورهای اروپائی قرار گرفت: این سازمان در  کنگره سالانه خود که  در آخر هفته گذشته برپا شد خواستار خروج انگلستان از ناتو شد و اعلام کرد که این اتحادیه نظامی یک اتحادیه نظامی امپریالیستی است که به گسترش ناامنی در داخل و خارج کمک می کند.

کنگره سالانه سازمان جوانان حزب کارگر انگلستان مصوبه کنگره خود را بصورت یک بیانیه منتشر کرد.

در این مصوبه ناتو سازمانی خوانده میشود که تحت تسلط » قدرتی امپریالیستی» است که از زمان تاسیس  آن دست کم 27 کشور را بمباران  کرده است. افزون بر این، در اجرای 40 کودتای موفق یا ناموفق سهیم بوده است.

بنا به تحلیل سازمان جوانان حزب کارگر انگلیس،  که جوانانی میان  14 تا 26 سال  در آن عضو هستند، جنگ های افغانستان و عراق  نه تنها بر امنیت مردم غرب نیفزوده اند بلکه  بجای آن   «اسلام هراسی در داخل و  خصومت شدید در خارج » را به بار آورده اند.

در این مصوبه تاکید شده که ناتو «رکن اصلی  و ابزار نهادین » امپریالیسم  ایالات متحده امریکاست».  سازمان جوانان حزب کارگر انگلیس، سازمان مادر (رهبری حزب) را متهم ساخت به این که از «گویان» گرفته تا ویتنام و عراق  بارها و بارها  در تجاوزات ایالات متحده امریکا  در خارج با آن همدستی کرده است. حزب باید بجای این رفتار به مواضع ضد امپریالیستی جرمی کوربین، رهبر حزب، بعنوان سرمشق بنگرد. توصیه های مطروحه در مصوبه مذکور این هاست:

حزب کارگر باید خود را به خروج از ناتو موظف سازد، زیرا که  دیگر با الزامات ایمنی جمعی ما مطابقت ندارد، و توسط مردی رهبری می شود ( منظور ترامپ است. دبیرخانه) که از جوانب مختلف  بعنوان اقتدارگرا و فاشیست دیده می شود. مردی که با ادامه تجاوزات خود  امنیت مردم بریتانیا را کاهش می دهد.»

بنا به ارزیابی رسانه های انگلیس این مصوبه  رهبر حزب  کارگر را در موقعیت نامطلوبی قرار می دهد. به هر حال باید در نظر داشت که همین هواداران جوان  حزب بودند که در مبارزه  موفق او علیه استبلیشمنت حزب، که می خواست او را ساقط کند، با حمایت از او  موجب پیروزی او بر استبلیشمنت حزب شدند.

کوربین بعنوان پاسیفیست  سالهای سال است که  می خواهد انگلستان سلاح های اتمی خود را بکنار نهد. این رهبر 68 ساله چند سال پیش  ناتو را » خطری برای صلح جهانی» می دانست. او نیز در آن زمان مانند جوانان امروز حزب  خواستار خروج انگلستان از  اتحادیه نظامی ترانس اتلانتیک بود. ولی  در دوران مبارزات انتخاباتی  این خواست را به کنار نهاد. حزب کارگر در برنامه انتخاباتی خود صریحا خواستار ادامه عضویت در ناتو است. پس از آن که کنگره  سازمان جوانان حزب خواستار خروج از ناتو شد یک سخنگوی  کوربین گفت :

«جرمی کوربین و حزب کارگر، همانطور که  درمانیفست انتخاباتی حزب تصریح شده به ناتو متعهد هستند.».

این سخنی است که  احتمالا بسیاری از جوانان حزب را شوکه خواهد کرد . با وجود این تعهد در برابر ناتو وقتی پای سیاست تجاوزگر امریکا و ناتو بمیان آید جرمی کروبین ملاحظه را کنارمی گذارد. بعنوان نمونه کوربین در ماه آگوست خواستار آن شد که انگلستان در رزمایش مشترک نظامی در برابر کره شمالی شرکت نکند. «دنباله روی کورکورانه» از دولت ترامپ و «سیاست های جنگ طلبانه و غیر قابل پیش بینی او» مجاز نیست.

کوربین گفت»  جنگ هائی که امریکا برای  تغییر رژیم ها  به آن دست زده  و تهدید به دست زدن به جنگهای تازه  این بحران را خطرناکتر و حل آن را  دشوار تر ساخته است» .

در نظر پرسی های جاری حزب کارگر انگلیس جلوتر از حزب محافظه کار حاکم در انگلستان است. از این رو، چند روز پیش، روزنامه محافظه کار آلمانی » دی ولت » وحشت زده نوشت که » جوانان خشمگین » احتمالا قادر خواهند بود در انتخابات بعدی کوربین را رئیس دولت کنند.  در انگلستان، مواضع چپ دیگر یک پدیده جنبی نیست، بلکه می تواند به اکثریت دست یابد.

 

https://deutsch.rt.com/europa/59122-grossbritannien-labour-jugend-sorgt-mit-beschluss-furore/

/مطالب سایت اینده ما را در تلگرام دنبال کنید https://t.me/siteaayandema

 

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: