شرق اتحادیه اروپا زیر بلیت چین قرار گرفته!


شرق اتحادیه اروپا

زیر بلیت چین قرار گرفته!

مطالب سایت اینده ما را در تلگرام دنبال کنید

https://t.me/siteaayandema

 

یونگه ولت – ترجمه رضا نافعی

امار سایت تا کنون

3،916،866

 

آلمان می خواهد سیاست خود را در قبال چین به  دیگر کشورهای اروپائی تحمیل کند. ولی آنچه برای آنها بیشتر اهمیت دارد  علائق اقتصادی است نه اید ئولوژی.

میشائیل کلاوس (سفیر آلمان در چین) خود را مجبور دید که نکته ای را روشن سازد و در آغاز ماه اکتبر در مصاحبه ای مودبانه بگوید «ما از پروژه عظیم چین برای احیاء جاده ابریشم استقبال می کنیم.»

اما متاسفانه در این میان چیزی هست که برلین با آن موافق نیست و آن این است که آنچه در پیش است یک «پروژه چین محور است» که سبب تقویت «جهانی شدن با  ویژگی های چینی» می گردد و این آن چیزی است که با علائق آلمان هماهنگ نیست. کلاوس در این مورد گفت :»ما می خواهیم در پیشبرد این پروژه بر مبنای برابری حقوق سهیم گردیم .»

آیا سفیر کشوری که امروز دیگر بر اتحادیه اروپا مسلط است و می خواهد در عرصه سیاست جهانی بعنوان کشوری هم سطح با ایالات متحده گفتگو کند، برای آن که بتواند در اجرای پروژه جاده ابریشم سهیم گردد ازچین تقریبا ملتمسانه تقاضای همکاری میکند؟

دست آخر کلاوس بنحوی حفظ آبرو می کند. با همان لحن شناخته شده دیرین ادامه می دهد:»انتظار ما اینست که چین با تحت نفوذ قرار دادن این یا آن عضو اتحادیه اروپا در روند تصمیم گیری در اتحادیه اروپا دخالت نکند. «

چین در امور داخلی اتحادیه اروپا دخالت می کند؟ این سرزنشی است که حالا دیگر سیاستمداران و دیپلمات های  آلمان علنا بر زبان می آورند ، بهترین نمونه برای نشان دادن آن توجه به یونان است.

از آغاز سال 2010 که آلمان نخستین فرمان صرفه جوئی را به یونان تحمیل کرد هم یونان و هم مردم آن گرفتار مصائب سختی شدند. شوکی که در پی به خاک افتادن یونان دست داد سبب شد که مدتی دراز پدیده نوی که در آن کشور شروع به پیدایش و رشد کرده است نادیده بماند، که عبارت بود از پیدایش نوینه ای در بندر » پیره » یونان.

«کمپانی اقیانوس پیمائی چین China Ocean Shipping Company (Cosco) در سال2009 موفق به دریافت نخستین امتیاز شد و در همان حال که بخش عمده اقتصاد یونان در حال فروپاشیدن بود کمپانی  چینی در بندر پیره سرمایه گذاری و هزار کارگر استخدام کرد و در مدت زمانی کوتاه از 2010 تا 2016 حجم گردش کالا در آن بندر 4 برابر شد. ناگهان» پیره «تبدیل شد به سریع الرشدترین بندر جهان. در سال گذشته کمپانی چینی اکثریت سهام را خریداری کرد و اینک بازار داد و ستد در آنجا داغ است.

چه انگیزه ای چین را بر آن داشت تا روی به یونان آرد؟ روشن است که چین نه برای خیرات و مبرات بلکه برای تامین علائق خود به یونان آمده است. چین در سال 2013 استراتژی ها مختلف خود را در عرصه سیاست خارجی در یک استراتژی کلی بنام  «طرح جاده ابریشم نو» یا «طرح یک کمربند و یک جاده » ادغام کرد.

این اشاره به گسترش راهروهای بزرگ حمل و نقل زمینی از چین به اروپا («کمربند اقتصادی جاده ابریشم») و راه دریائی («جاده ابریشم دریایی») است.

این طرح باید به اقتصاد چین کمک کند تا به بازارهای نو دست یابد و در عین حال موجب رونق اقتصاد کشورهائی گردد که در مسیر این جاده قرار دارند.

بندر پیره نخستین بندری است که کشتی های چینی پس از عبور از کانال سوئز به آن میرسند. چین از این بندر برای صادرات خود استفاده می کند- و بعنوان اقدام مکمل شروع به گسترش خط آهن از جنوب اروپا به مرکز قاره کرده است که نخستین گام آن ایجاد خط آهن میان بلگراد – بوداپست است.

برخی از کنسرن ها مانند » هواوای Huawei» و HP( که در گذشتهHelwett Packard) )   نام داشت مرکز پخش تولیدات الکترونیکی خود را در اروپا از روتردام  به  پیره منتقل ساخته اند.

سرمایه گذاری های چین دریچه امیدی است نادر برای یونان، همین نکته نشان می دهد که چرا یونان حاضر نیست در اقداماتی که چین در محدوده  امور داخلی اتحادیه اروپا  انجام می دهد، دخالت کند.

تا کنون در اتحادیه اروپا رسم بر این بود که هر سال در شورای حقوق بشر سازمان ملل در مورد رعایت نشدن حقوق بشر در چین یک گواهینامه منفی علیه چین به شورای مذکور ارائه دهد، اما در ماه ژوئن سال جاری یونان حاضر به امضای این گواهینامه منفی نشد و همین سبب گشت تا   اتحادیه اروپا  نتواند مثل هر سال به پکن حمله کند.

برلین نیز در سال گذشته با مصیبتی مشابه آنچه گفتیم روبرو شد. به این صورت که برلین از بروکسل خواست تا بیانیه ای حاکی از خشم اتحادیه اروپا نسبت به دعاوی چین در مورد دریای جنوبی چین تصویب کند، که آن نیز با شکست روبروشد، چون یونان حاضر به امضای خشمنامه اتحادیه اروپا  نیز نشد.

اوضاع و احوال، مثلا در مورد جمهوری چک نیز مشابه موارد پیشگفته است. شرکت های چینی در آنجا و دیگر کشورهای اروپای شرقی و جنوبی پیوسته سرمایه گذاری های بیشتری می کنند.

این سرمایه گذاری ها در عین حال این شانس را بوجود آوردند که صنایع داخلی آن کشور بتوانند دست کم  اندکی خود را از زیر فشار خرد کننده صنایع آلمان بیرون بکشند.

دولت جمهوری چک برای آن که به  سرمایه گذاران و به شرکای چینی بی حرمتی نشده باشد، تصمیم گرفت که ازین پس نه اعضای کابینه و نه رئیس جمهور مجاز نیستند «دالائی لاما » را به حضور بپذیرند.

اندک زمانی بعد دولت چک بیانیه ای را امضاء  کرد مبنی بر این که دولت چک تایید می کند که قلمرو چین تقسیم ناپذیر است. (این بیانیه به معنی طرد دعوی غرب است که خواستار تقسیم خاک چین و جدا ساختن تبت از آنست.مترجم)

اگر برخی از اعضای اتحادیه اروپا نمی خواهند از دستور های آلمان پیروی کنند و به این  یا آن صورت به جمهوری خلق چین دهن کجی کنند، نشان دخالت چین در امور داخلی اتحادیه اروپاست؟

به هر حال دولت آلمان و بخش رشد یابنده ای از رسانه های موسوم به» مین استریم » ادعا می کنند که «خطر در راه است». زیگمار گابریل وزیر خارجه آلمان روز 30 آگوست در نطقی که در   کنفرانس سفیران فرانسه ایراد کرد این نظر را تشدید کرد.

او خطاب به اتحادیه اروپا گفت «اگر نتوانیم با در نظر گرفتن چین برای خود یک استراتژی بوجود آوریم آنوقت چین موفق خواهد شد در اروپا دو دستگی ایجاد کند».

هم اکنون هم دیگر نمیتوان در سطح اروپا فقط با اشاره به اعضاء اتحادیه رفتار چین را در دریای جنوب چین محکوم کرد، چون کشورهای عضو اتحادیه نمی خواهند با چین در بیفتند».

دست زدن کشورهای حاشیه ای اروپا به این گونه نافرمانی ها در نقشه ای که برلین طرح کرده پیش بینی نشده است..

گابریل در برابر دیپلمات های فرانسوی خواستار روشن شدن تکلیف ها شد: باید «یک استرا تژی اروپائی» وجود داشته باشد که » البته اساس آن برهمکاری با چین باشد» ولی در عین حال باید «از چین بخواهد که یک سیاست اروپائی در پیش گیرد». معنی آن این است که در اروپا همه چیز باید از مجرای اتحادیه اروپا بگذرد، و این اتحادیه  نیز بگونه ای مطمئن تحت کنترل برلین است.

«16+1» : این قالبی است که چین و کشورهای اروپای شرقی و جنوبی در آن بطور منظم با یکدیگر همکاری می کنند. البته منظور از 1 کشور چین است، 16 معرف کشورهایی چون کشورهای بالتیک :استونی، لتونی، لیتوانی و کشورهای چهارگانه لهستان، چک، اسلواکی  و مجارستان و همچنین کشورهای یوگسلاوی سابق یعنی : اسلوونی، کرواسی، بوسنی و هرزگوین، صربستان، مونته نگرو و مقدونیه و افزون بر این ها آلبانی، رومانی و بلغارستان است. از این گروه  یازده کشور عضو اتحادیه اروپا هستند و پنج کشور عضو آن نیستند ولی همه آنها باستثنای  کوزوو  در تصمیم گیری ها سهیم هستند.

نخستین جلسه سران کشوهای «16+1» در سال 2012 در ورشو برپا شد، و از آن سال تا کنون هر ساله تکرار می شود: 2013  در بخارست، 2014 در بلگراد، 2015 در سوژو در چین. امسال هم در ماه نوامبر در  بوداپست برپا خواهد شد. این فرمات  16+1  تا حدودی نهادینه شده است، برای مثال دبیر خانه خود را دارد. در میان نشست ها ، اعضای علاقمند به طور جداگانه  جلسات دوجانبه برپا می کنند  و در آن  مانند ابتکار «16+1» بطور کلی به تقویت مناسبات اقتصادی با یکدیگر می پردازند. در این گونه نشست ها پرداختن به زیر ساخت ها از اولویت ویژه برخوردارند و در کنار آن فنآوری زیست محیطی قرار دارد.

چرا چین با کشورهای 16 گانه همکاری می کند و نه با اتحادیه اروپا؟ این پرسش بویژه در برلین مطرح می گردد، یعنی در جایی که این ظن وجود دارد که پکن قصد دارد در اتحادیه اروپا تفرقه بیندازد.  در واقع آنچه مسلم ست این است که سیاست خارجی آلمان بارها  و بارها خود  سیاست » تفرقه بینداز و حکومت کن » را بکار برده است و چون خود این سیاست را بکرات بکار بسته ، حالا فورا ظنین می شود.

در ماه مارس انجمن آلمانی برای سیاست خارجی (DGAP) با جدیت به تحقیق در باره پرسش مطروحه پرداخت. انجمن مزبور به این نتیجه رسید که : حیله ای در کار نیست. آنچه پکن برای دست یافتن به آن می کوشد این است که  اروپای شرقی و جنوبی را بعنوان اعضای داخلی اتحادیه اروپا بعنوان پلاتفرمی برای گسترش مناسبات اقتصادی خود با اروپای غربی ، بویژه آلمان بکار برد.

مطالب سایت اینده ما را در تلگرام دنبال کنید https://t.me/siteaayandema

https://www.jungewelt.de/artikel/320235.seidenstraße-kritisch-beäugt.html

 

 

 

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s