جنگ شاهزادگان عربستان در میدان نفت و خون و قدرت


جنگ شاهزادگان عربستان

در میدان نفت و خون و قدرت

راشاتودی – ترجمه رضا نافعی

امار سایت تا کنون3/945/539

 

یک پایگاه اینترنتی  با استناد به منابع محلی می نویسد کمپین تصفیه و تسویه حساب که محمد بن سلطان با هدف مبارزه با فساد آغاز کرده خونین تر، خشن تر و گسترده تر از آنست که تصور می شود.

بر اساس گزارش رسانه ها  اقدامات محمد بن سلطان برای تسویه در دستگاه قدرت عرستان سعودی  که یک هفته پیش آغاز شد گسترشی اساسی تر  از آنچه که تا کنون خبر داشتیم یافته است.

ناشر پایگاه » میدل ایست آی» که نزدیک به اخوان المسلمین است گزارش می دهد که بر خلاف آنچه تا کنون ادعا شده بود تعداد کسانی که در پی کمپین باصطلاح  ضد فساد بن سلمان دستگیر شده اند نه  30نفر بلکه بیش از 500 نفر از نخبگان هستند.

میدل ایست آی از قول افرادی که حرفشان موثق است ولی برای دور نگاه داشتن خود از خطر می خواهند ناشناس بمانند، گزارش می دهد که کار به برکنار کردن افراد از مسئولیت ها  وبازداشت آنان محدود نمانده بلکه برخی از  باز داشت شدگان برجسته عربستان سعودی مورد ضرب و شتم قرار گرفته و حتی چنان  شکنجه شده اند که بالاجبار  به بیمارستان  منتقل گشته اند.

شکنجه که متضمن اِعمال شیوه های معمولی است نباید موجب مجروح شدن صورت افراد بازداشت شده گردد. این نیز باید ذکر شود که  شکنجه گران فقط کسانی را  شکنجه می کنند که می خواهند آنان را مجبور به دادن اطلاعات دقیق از حساب بانکی خود سازند.

بر ریاض وحشت حاکم است

بنا به گزارش  پایگاه  اینترنتی پیشگفته  دستگیری برخی از روحانیون، نویسندگان،اقتصاددانان و شخصیت های اجتماعی نشان میدهد کارزار پاکسازی فعلی  که  زیر لوای مبارزه با فساد صورت می گیرد، در جهت خاصی سیر می کند. آماج حمله عمدتا افرادی هستند که با ملک عبدالله، سلطان متوفی عربستان که در سال 2015 درگذشت روابط نزدیک داشته اند.  گفته می شود که وحشت بر ریاض مستولی است.

ارزیابی غالب در میان مردم عربستان این است که بن سلمان در پی آنست که  پیش از در گذشت پدر 81 ساله خود و وارث او شدن، در زمان حیات خود او، تمام رقبای بالقوه خود را، چه در درون خانواده سعود و چه بیرون از آن خانواده ، از عرصه دور کند.

قرار است روز امروز (چهارشنبه) هفت شاهزاده از هتل کارلتون در ریاض که بسیاری از افراد مشمول پاکسازی در آنجا نگاهداری می شوند، آزاد گردند و به کاخ سلطنتی باز گردانده شوند.

دونالد ترامپ در تویتر اعلام کرد که به ملک سلمان و  ولیعهد او اعتماد دارد» آنها دقیقا می دانند که چه می کنند». برخی از آنها که امروز با واکنشی سخت روبرو شده اند سالها کشور خود را «دوشیده اند».

مرد مورد اعتماد بوش نیز در میان بازداشت شدگان است

به گزارش خبرگزاری رویتر دولت ریاض در روز های گذشته تمام دارائی محمد بن نایف پسر عموی  بازداشت شده شاهزاده را  مسدود کرده است. چند تن از فرزندان سلطان بن عبد العزیز ولیعهد پیشین نیز سرنوشت مشابهی یافته اند. شاخص ترین آنها سفیر سابق و با سابقه عربستان در امریکاست که مرد مورد اعتماد جورج بوش پسر بود : شاهزاده بندر بن سلطان.

بندر بن سلطان از جمله در ارتباط با معامله اسلحه معروف به الیمامه رشوه خواری کرده است.

گویا او در سال  1990 از طریق انعقاد  قرار داد برای خرید هواپیماهای جنگنده به ارزش 56،5میلیارد دلار  یک روستا  و یک مرکز ورزشی نیز در انگلستان دریافت کرده است. بندر در سالهای 2هزار   توجه مقامات مبارزه با فساد  را در امریکا و انگلستان  به خود جلب کرده بود.

مثلا 30 میلیون دلار  به حساب بانکی بندر در «بانک – ریگس» در واشنگتن ریخته شده  بدون آن که مشخص شده باشد برای چه. ولی در سال 2006 ، پس از دخالت تونی بلر نخست وزر انگلستان، مقامات مبارزه با فساد  تحقیقات خود را در مورد بندرمتوقف ساختند.

 

قطع قاطع تداول در عرصه سیاست داخلی از 1964 تا کنون

بنا به گزارش «میدل ایست آی» در حال حاضر تعداد حسابهای مسدود شده بانکی در عربستان سعودی به مراتب  بیش از تعداد بازداشت شدگان است.از آنجا که  هیچکس تصور نمی کرد که شخصیت های برجسته و با سابقه  دولتی عربستان با چنین بگیر و ببندی روبرو شوند ، مقامات برجسته ای که اینک مورد اتهام قرار گرفته اند فرصت  فرار هم پیدا نکرده اند حتی  برخی از آنها در حین ارتکاب جرم دستگیر شده اند.

بنا به گفته کارشناسان  از زمان کودتای شاهزاده فیصل علیه ملک سعود در سال 1964 تا کنون چنین تکانه شدیدی سابقه نداشته است.

 در آن زمان هم که آن کودتا رخ داد ملک فصل را با رعایت احترام تمام برکنار کردند. ولی امروز پسران ملک فحد و ملک عبدالله و شاهزادگانی چون سلطان و نایف،  شخصیت های مرکزی و برجسته خاندان سعودی از 40 سال پیش تا کنون ، تحت بررسی قضائی قرار گرفته اند.

«میدل ایست آی» هشدار می دهد که چنین تجدید سازمان بنیادی در ساختار نخبگان قدرت چه عواقبی می تواند در پی داشته باشد. پسرعمو های خود، طایفه های برجسته، خانوده ها و  نامداران ثروتمندی  چون موسسه غول پیکر   بن لادن  یا فقیه را  زیر ضربه گرفتن، و آنها در ملاء عام مورد تحقیر قرار دادن در فرهنگ بادیه نشینی نه بخشوده می شود و نه فراموش.

وقتی که حتی وزرائی که خود بن سلمان انتخاب کرده و به کار گماشته در معرض پاکسازی قرار گرفته اند، بسیاری از برگزیدگان شاهزاده را به تامل و به طرح این پرسش برخواهد انگیخت که احتمالا نوبت آنها کی فرا خواهد رسید؟

باید صبر کرد و دید که آیا  رانده شدگان علیه بن سلمان  دست به  توطئه خواهند زد. میدل ایست آی از قول مفسری می نویسد بن سلمان با سلاح خود  ستون های سنتی دولت سعودی را نشانه گرفته است.   بنظر می رسد محاسبه او چنین است که وقتی  دشمنان او از درون دولت  در زندان باشند نمی توانند برای او خطرناک شوند.

آیا بن سلمان لقمه ای بزرگتر از دهان خود برداشته، لقمه ای که قادر به جویدن آن باشد؟

مفسر پیشگفته  که میدل ایست آی از او نقل قول کرده ، می نویسد او با این کار می تواند دست به قمار بزرگی زده باشد. آن  تخم هرج و مرجی که عربستان قبلا در عراق، سوریه، یا  یمن پاشید اینک  به عربستان  بازگشته  و هیچ کس نمی تواند پیش بینی کند که  کار چگونه پایان خواهد یافت. بنظر مفسر مزبور  ولیعهد عربستان دست به اجرای تصمیم خطرناکی زده است:

ثبات سلطنت عربستان بر سه پایه استوار است :

1- وحدت خانوده السعود.

2- خصلت اسلامی کشور.

3- مجمع کار و کسب موفق داخلی.

  که اکنون هر سه عامل مورد تهاجم قرار گرفته اند. این تهاجم می تواند منبع خطری گردد که به غرق شدن کشور سلطنتی عربستان در شنزار صحاری آن سرزمین بیانجامد. این خطری است بسیار بزرگ .

https://deutsch.rt.com/der-nahe-osten/60578-saudi-arabien-kronprinz-soll-prominente/

https://t.me/siteaayandema به تلگرام آینده ما بپیوندید

 

2 پاسخ

  1. از شما بعید است که منبعتان اخوان المسلمین باشد!

  2. منبع راشیا تودی است! نام منبع در صدر مقاله به زبان فارسی و در پایان آن به زبان فرنگی درج شده است.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: