جنگ 7 ساله سوریه در سال نو نیز ادامه دارد


جنگ 7 ساله سوریه
در سال نو نیز ادامه دارد

یونگه ولت- ترجمه رضا نافعی
آمار سایت تا کنون3،988،861

» سال نو مبارک»؟ ما که در سوریه از چنین سالی بی خبریم».
این سخن مردی است که دشمن سرسخت دولت سوریه است و نمیخواهد نامش در روزنامه ای منتشر شود. در پاسخ مبارک باد نوه اش به تلخی و تندی می گوید » هفت سال است که ما سال خوب برای هم آرزو می کنیم و هر سال بد تر از سال پیش شده است. در سوریه هیچ چیز عوض نخواهد شد، امسال هم نخواهد شد».
نوه اش او را آرام می کند و بیادش می آورد که زد و خورد ها فروکش کرده اند و بسیاری از مردم در این کشور جنگ زده به آینده امیدوار شده اند. می گوید » ما پیش از هر چیز به صلح نیازمندیم، پس از آن است که باید در سوریه تغییرات سیاسی رخ دهد، غیر از این راهی ندارد «جوان پس از این حرف باز دنبال کار خود را گرفت.
روز اول ژانویه در سوریه تعطیل رسمی است. اما این تعطیل بیشتر برای موسساتی مانند مدارس دانشگاه ها و وزارتخانه ها بود. بسیاری از مغازه ها از همان صبح زود کار را شروع کردند، در خیابان » حمرا»، در مرکز شهر، کسبه جلوی مغازه خود را آب و جارو می کردند. حتی دست فروش ها با وجود آن که هوا بارانی بود، اجناس خود را روی پیشخوان ، کنار هم چیده بودند و برای آن که از باران خیس نشوند، چیزی هم روی آن کشیده بودند.
در ارتش سوریه نیز، در هفتمین سال جنگ، از استراحت خبری نیست. یک سخنگوی وزارت دفاع در گفتگو با روزنامه نگاران گفت: حالا ارتش، پس از در هم شکستن داعش، با » جبهه النصرت» در جنگ است. هر وجب از خاک سوریه باید گام به گام تحت تسلط ارتش در آید.
چند روز پیش، در پایان ماه دسامبر، مذاکرات با گروههای مخالف در منطقه قنطیره ، نزدیک مرز لبنان و ارتفاعات جولان که متعلق به سوریه است و توسط اسرائیل اشغال و غصب شده ، به نتیجه رسید. صد ها نفر از افراد گروه مسلح جبهه النصرت که حالا به «جبهه فتح شام » تغییر نام داده است، از مناطق بیت جین و ماقار المیر در جنوب غربی دمشق برای پیوستن به هم مسلک های خود به درعا و ادلب فرستاده شدند. بنا به گفته ناظران روزجمعه گذشته در حدود 20 اتوبوس، این افراد و خانواده های آنان را به آن شهرها منتقل کرده اند.
در حال حاضر کانون درگیری های نظامی همچنان ادلب، حما و مناطق جنوبی پیرامون حلب است.
منطقه جنگی دیگر حومه شرقی دمشق است که در غوت، در واحه کمربندی سابق، گرداگردا پایتخت قرار دارد.
نیروهای سوریه در آن زمان به حملات سنگین گروه های مسلح پاسخ دادند، نیروهائی که دهها تن از سربازان را در حملات خود به ایستگاه های بازرسی کشته و گروه پرشماری از مردم را بگروگان گرفته بودند.
در روزهای کریسمس، با میانجیگری ترکیه و روسیه، انتقال 29 بیمار زمینگیر از شرق غیط امکان پذیر شد.
اعضای هلال احمر سوریه و کمیته بین المللی صلیب سرخ در سه مرحله بیماران را به بیمارستان های دمشق منتقل کردند. بلافاصله پس از پایان آتش بس توافق شده، که برای انجام این نقل و انتقال برقرار شده بود، جنگ دوباره ادامه یافت. و هواپیماهای جنگنده نیز صبح روز سال نو در شرق دمشق در آسمان در پرواز بودند. ارتش اکنون قصد دارد با یک محاصره گسترده مقاومت این نیروها را در هم بشکند.
مذاکراتی که برغم تداوم زد و خوردها صورت می گیرند مذاکراتی دشوارهستند، زیرا گروههای گوناگون اسلامی در عین حال دشمن یکدیگر نیز هستند.
نیروهای مسلح سوریه با راهنمائی ساکنان محل دو گور دسته جمعی نیز در حومه غربی راکا در نزدیکی روستای الواوی کشف کردند . در یکی از آنها به 115 جسد دست یافتند ، کار کشف و جدا سازی ده ها جسد در گور دوم نیز آغاز شده است. اجساد برای شناسائی به یک بیمارستان نظامی در حلب انتقال یافتند. طبق تحقیقاتی که تا کنون صورت گرفته کشته شدگان افرادی نظامی و غیر نظامی بوده اند که بدست داعش بقتل رسیده اند.

https://www.jungewelt.de/artikel/324459.neujahr-in-syrien.html
https://t.me/siteaayandema به تلگرام آینده ما بپیوندید

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: