مخالفت دولت جدید ایتالیا با ادامه تحریم های روسیه


مخالفت دولت جدید ایتالیا

با ادامه تحریم های روسیه

راشا تودی – ترجمه رضا نافعی

آمار سایت تا کنون4،095،734

اظهارات ماتئو سالوینی، وزیر کشور ایتالیا علیه تحریم روسیه،  که بخش عمده رسانه های اروپا آنرا نادیده گرفتند، برای » ینس استولتنبرگ» دبیر کل ناتو، زنگ خطر را به صدا در آورد. (زیرا اتخاذ تصمیم از سوی اتحادیه اروپا فقط در صورتی ممکن است که همه اعضاء بدون استثناء با آن موافق   باشند.م)  ولی امکان تحقق مخالفت ایتالیا با تحریم ها تا چه حد است؟

در حالی که اتحادیه اروپا خاموش است ناتو دخالت می کند. هنوز ده روز از آغاز کارش نگذشته ، دولت تازه کار ایتالیا نشان داد که تا چه حد از استقلال رای برخوردار است. اجلاس بعدی سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا  روز 23 ژوئن برپا خواهد شد. این اجلاسی است که در باره تمدید تحریم روسیه برای شش ماه دیگر تصمیم خواهد گرفت. این تحریم ها از سال 2014 آغاز شدند. پایان بخشیدن به همین تحریم ها در برنامه  دولت ائتلافی ایتالیا قراردارد. از قرار معلوم ینس اسلتوتنبرک قصد دارد  مانع اجرای این تصمیم گردد. چنان که مشهود است از منظر او استقلال ایتالیا  امری است ثانوی.

«جوزپه کونته»، نخست وزیر ایتالیا، پیشاپیش، در پنجم ماه ژوئن در نخستین نطق خود در برابر پارلمان ایتالیا خواستار تجدید نظر در تحریم ها علیه روسیه شد. بلافاصله، روزبعد، ششم ژوئن، استولتنبرگ  فرمان خود را به دولت تازه ایتالیا صادر کرد: «ماباید گفتگوی سیاسی با روسیه را ادامه دهیم، ولی تحریم ها ضروری  هستند».

گفت و گو  از طریق تحریم؟ یا للعجب!

از قرار معلوم  ناتو معتقد است که  شنونده خود باید این نوع منطق را درک کند (در فارسی  مثلی هست که می گوید:» شعر می گویم و معنی زخدا می طلبم» م.)

روز هفت ژوئن ضیافتی بزرگ در » ویلا آبا مِلِک» مقر سفارت روسیه در ایتالیا برپا شد. با حضور هزار مهمان گزیده، از جمله «انسو میلانسی» وزیرخارجه تازه ایتالیا، معاون نخست وزیر و وزیرکشور و ماتئو سالوینی رهبر حزب لِگا – نورد. بنا به گزارش روزنامه ایتالیائی » ایل جیورناله» سالوینی و سفیر روسیه 15 دقیقه پشت درهای بسته با یکدیگر گفتگو کردند. پس از آن سالوینی با آلساندرا بنیگجنتی، روزنامه نگار گفتگو کرد و  به او گفت: ما بعید نمی دانیم که ایتالیا – در اجلاس اتحادیه اروپا- از حق وتو استفاده کند.

البته انتظار سالوینی  از ناتو این نیز هست که   به خطرهائی که از سوی جنوب می آیند توجه کند : به مهاجرت انبوه و به  بی ثباتی در شمال افریقا و در جستجوی خطری در شرق نباشد که وجود ندارد یعنی: خطر روسیه.

روز 8 ژوئن » لوئیجی دی مائیو » معاون دیگر نخست وزیر و  وزیر کار و توسعه اقتصادی ایتالیا در پاسخ به رسانه رادیوئی » آنچیو فینگ دی مائی یو » با روشی دیپلماتیک گفت: در مورد استفاده از حق وتو نخست وزیر «کونته » تصمیم خواهد گرفت. لحن او حکایت از آمادگی برای کنار آمدن داشت: «من همیشه گفته ام که کشور ما به ناتو  نیاز دارد و باید در آن بماند». سخنانی که  در گوش  استولتنبرگ چون نوای موسیقی خوشایند است.

«دیمائیو» در دنبال سخنان خود گفت : تحریم ها علیه روسیه برای روستائیان ما زیانبارند. میلیاردها زیان به کشاورزی ما وارد آمده است. صادرات ما به  بازار روسیه بسیار زیاد بود و حالا  به دلیل تحریم روسیه  جلوی این صادرات گرفته شده است.

» دیمائیو» تاکید می کند که «ما هوادار ایتالیا هستیم نه هوادار روسیه» آنگاه لحنش تغییر می کند و دیگر چندان حاضر به مصالحه نیست: «دولت ما در مجامع  بین المللی شرکت می کند تا با همپیمان های خود راجع به چند مسئله گفتگو کند، مسائلی که دولت ما با آن ها موافق نیست».

دی مائیو  نظر خود را صریح تر بیان می کند: باید دوران بله قربان گوئی تمام شود و دوران تازه ای آغاز گردد، دورانی که ما  شروع کنیم در آن چند بار «نه» بگوئیم.

بالاخره بنظر می رسد که سالوینی و دی مائیو در این مورد مهم باتفاق نظر رسیده اند. آیا این توافق برای مقابله با مخالفان در ناتو کافی خواهد بود؟

«دکتر دانیله اسکاله آ» ، کارشناس ژئوپلیتیک  میگوید وتوی ایتالیا به تنهائی غیر ممکن است، زیرا کشورما در ارتباط با دیگر موضوعات مانند مهاجرت زیر فشار قرار دارد.»

ولی بنظر «دکتر اسکاله آ» دولت ایتالیا در مورد تحریم علیه روسیه موضع قاطعی دارد، موضعی که از دولت پیشین به ارث برده است با این تفاوت که آن دولت لفاظی های ضد پوتینی را نیز ادامه میداد.

بدگوئی هائی که سالوینی سخت مخالف آنست، از این رو انتظار می رود که این موضع  با تاکید و قوت بیتشر به کرسی نشانده شود.

در این میان استولتنبرگ روز دوشنبه 11 ژوئن  برای نخستین گفتگو با کونتی نخست وزیر ایتالیا به رم رفت . صحبت بر سر تدارک کنفرانس سران کشورهای عضو ناتو در بروکسل بود که در تاریخ 11تا 12 ژوئیه برپا خواهد شد.  والبته در باره موضع ایتالیا در مورد تمدید تحریم ها علیه روسیه.

پس از پایان کنفرانس مطبوعاتی، در همانشب، کونتی واژه تحریم علیه روسیه را حتی یک بار هم بر زبان نیاورد. او گفت » اقدمات محدود کننده ای که در ارتباط با روسیه بوجود آمده اند ، اقداماتی هستند که  نباید تبدیل به هدف شوند، بلکه باید ابزار بمانند.

اما این اقداماتی که بمثابه ابزار بکاربرده می شوند نیز به هیچ وجه نباید وسیله تحقیر جامعه شهروندی روسیه  شوند و مانع مراوده  میان جوامع ما گردند.

صرفنظر از فشار ناتو برای حفظ تحریم ها، ریاست آتی اتریش بر شورای اتحادیه اروپا که از اول ژوئیه اغاز می گردد و تا 31 دسامبر 2018 ادامه خواهد یافت، میتواند زمینه ای مناسب  برای بازنگری  یا لغو تحریم ها علیه روسیه باشد، زیرا دولت اتریش سیاستی ویژه خود برای تنش زدائی با فدراسیون روسیه  در پیش گرفته است.

تصادفی نیست که پوتین رئیس جمهور روسیه پس از پیروزی اخیر خود درانتخابات ریاست جمهوری در روسیه، نخستین شهری  را که برای سفر خود به خارج  انتخاب کرد وین پایتخت اتریش بود. از منظر پوتین، اینک  اتریش و دولت تازه آن ، نقش پل رابط را ایفا می کنند.

بنظر دکتر اسکاله آ  حتی اگر ایتالیا در نخستین گردهمائی سران دول عضو اتحادیه اروپا  بلافاصله از حق وتوی خود برای مخالفت با تمدید تحریم ها علیه روسیه استفاده نکند بدون تردید طی ماههای آینده به جست و جوی همپیمان هائی برای ایجاد بلوکی برای پایان دادن به این تحریم ها خواهد پرداخت.

 

 

https://deutsch.rt.com/europa/71434-salvini-arbeitet-systematisch-auf-ende/

https://t.me/siteaayandema به تلگرام آینده ما بپیوندید

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: