ترامپ می خواهد گلوی نفتی ایران را بگیرد!


ترامپ می خواهد

گلوی نفتی ایران را بگیرد!

راشیا تودی ترجمه رضا نافعی

FILE PHOTO: A gas flare on an oil production platform in the Soroush oil fields is seen alongside an Iranian flag in the Persian Gulf, Iran, July 25, 2005. REUTERS/Raheb Homavandi/File Photo

امار سایت تا کنون4،100،441

 

واشنگتن از توکیو خواست تا خرید نفت خام از ایران را متوقف سازد و مصرانه خواستار آن شد  که از هر نوع معامله با ایران خودداری کند. پالایشگاهها جایگزینی نفت ایران را ممکن می دانند.

گویا این تقاضا در هفته گذشته  در جلسه ای با حضور نمایندگان امریکا و توکیو مطرح شده است. ولی تصمیم نهائی در این باره اتخاذ نشده، قرار است گفتگو ها ادامه یابد.

مواضعی سخت تر از آغاز مذاکرات در باره مسئله اتمی ایران .این ابتکار نشانگر آنست که واشنگتن در برابر ایران مواضعی سخت تر از سال 2012 اتخاذ خواهد کرد. شش سال پیش، قبل از انعقاد قرارداد، واشنگتن   از  همپیمانهای خود می خواست که خرید نفت از ایران را فقط تقلیل دهند و آن را بکلی متوقف نسازند.

ژاپن در آسیا چهارمین خریدار بزرگ نفت خام ایران است. ژاپن 5،3 در صد از نفت مورد نیاز خود را که تقریبا  بالغ بر 172 هزار بشکه در روز است، از ایران تامین می کند.

پالایشگاههای ژاپن قبلا اعلام کرده بودند که  می توانند نفت خام دیگر کشورها را جانشین نفت ایران سازند، هرچند که  دستگاههای آنها برای تصفیه نفت ایران تنظیم شده است.

بعضی تحلیلگران خواست های آمریکا را تاکتیکی می دانند که عمدا قبل از مذاکرات تجاری میان دو متحد به کار گرفته شده .

این تکتیک می تواند چنین باشد که امریکا  نخست خواست بزرگی را مطرح می کند تا بعدا در طی مذاکرات راه حل ملایم تری را به کرسی بنشاند.

ساترو یوشیدا یک کارگزار خرید و فروش اوراق بهادار به بلومبرگ گفت حتی اگر امریکا از ژاپن بخواهد از خرید نفت خام ایران بکلی صرفنظر کند – که  یک مانع بزرگ محسوب می شود- می تواند بعدا سطح توقع خود را کاهش دهد.

همزمان با انتشار مطلب بالا، اشپیگل آنلاین آلمان نیز نوشت: » ترامپ با گرفتن گلوی نفتی ایران استراتژی سرنگونی نظام را پی می گیرد!»

از مضمون این دو مطلب چنین استنباط می شود که ترامپ حداقل در شرایط کنونی قصد حمله نظامی به ایران را ندارد و به همان فشردن گلوی نفتی ایران قانع است زیرا بر این یقین است که فشار اقتصادی موجب به خیابان آمدن مردم و سقوط نظام حاکم بر ایران می شود. و عجیب است که بازار سنتی ایران که رهبری آن را جناح راست حکومت در اختیار دارد، جلوجلو به استقبال استراتژی ترامپ رفته  است.  اشپیگل آنلاین در ادامه می نویسد:

«یک مقام امریکائی می گوید: مردم ایران خسته شده  اند از بس که باید برای عواقب سیاست آخوندها هزینه بپردازند.»

 

https://deutsch.rt.com/wirtschaft/72010-bloomberg-vereinigte-staaten-verlangen-von-japan/

https://t.me/siteaayandema به تلگرام آینده ما بپیوندید

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: