تلاش روحانی برای حفظ برجام در سوئیس و اتریش


تلاش روحانی برای حفظ برجام

 در سوئیس و اتریش

یونگه ولت- ترجمه رضا نافعی

آمار سایت تا کنون4،110،651

حسن روحانی رئیس جمهور ایران پس از  دو سال و نیم باردیگر برای یک دیدار رسمی  به اروپا آمده است. او روز دوشنبه وارد سوئیس شد و با احترامات نظامی مورد استقبال قرار گرفت. قرار است روز چهارشنبه با رفتن به اتریش به سفر خود ادامه دهد.

طبق برنامه تدوین شده  قرار بر این بوده که روحانی در سوئیس  با » آلاین بِرسِت » رئیس جمهور سوئیس و ایگناتسیو کاسیس مسئول سیاست خارجی سوئیس  دیدار و گفتگو کند .

موضوع اصلی مذاکرات «برجام » است که پرزیدنت ترامپ از آن خارج شد و همچنین رویدادهای اخیر. در برن گفته می شود که » برغم خروج امریکا از قرارداد مذکور باید راه هائی جست و یافت که ویژگی های قرارداد حفظ گردد و عدم گسترش سلاحهای هسته ای در منطقه تضمین شود».

افزون بر این باید در باره این موضوع  نیز مشاوره شود که  چگونه می توان مناسبات دوکشور را،  برغم تحریم های امریکا علیه ایران، گسترش داد. بنا به نوشته » ایرنا» – خبرگزاری جمهوری اسلامی- انتخاب دوکشور سوئیس و اتریش برای  سفر روحانی کاملا جنبه نمادین داشته است.  زیرا گفتگو های اساسی در باره قرارداد در ژنو و وین صورت گرفته است. افزون  براین چون ایران و امریکا مناسبات دیپلماتیک  با یکدیگرندارند  سفیر سوئیس در تهران  حافظ منافع امریکا در ایران است.

قرار است روز چهارشنبه (امروز) در وین دیدار روحانی با سباستیان کورتس صدراعظم و آلکساندر فان در بِلِن  رئیس جمهور اتریش صورت گیرد. اعلام شده که دو یادداشت  در باره همکاری دو کشور در عرصه  ترابری  و مدیریت آب  نیز  بامضاء خواهد رسید. افزون بر این قرار است  روحانی در اتاق بازرگانی اتریش سخنرانی کند.

محمد رضا کریمی سفیر ایران در برن حضور روحانی  را در آن کشور نشانه  شکست تلاشهای واشنگتن  برای منزوی ساختن جمهوری اسلامی ایران دانست.

طبق گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی «دیدار در سوئیس» نقطه عطفی است در روابط دو کشور»که در آستانه سالروز مناسبات صد ساله  دیپلماتیک خود  قرار دارند. افزون بر این  خبرگزاری مذکور بیانیه دولت سوئیس را با این مضمون نقل کرده است: «مناسبات میان سوئیس و ایران در سالهای گذشته تعمیق یافته اند. هدف دو کشور این است که این  روند مثبت را در آینده نیز  ادامه دهند.»

خبرگزاری جمهوری اسلامی با عطف توجه به  سفر روحانی به اتریش به نقل از رئیس جمهور آن کشور نوشت : تا زمانی که ایران بر اجرای تعهدات خود پایدار بماند اتریش و اتحادیه اروپا  نیز کماکان  خواستار تداوم برجام خواهند بود.»

رئیس جمهور اتریش گفت قرار دادی که در سال 2015 بامضاء رسید » دریچه ای را گشود که از طریق آن می توان  در باره مسائل مهم دیگر نیز گفتگو کرد». کورتس، صدراعظم اتریش نیز خواستار آن شد که آن قرارداد » با همکاری دیگر شرکای ما در اتحادیه اروپا  برجای بماند». آنچه حائز اهمیت است این است که » ایران کماکان براجرای تعهدات خود در قرار داد  استوار بماند».

 

https://www.jungewelt.de/artikel/335261.roter-teppich-für-rohani.html

 

https://t.me/siteaayandema به تلگرام آینده ما بپیوندید

 

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: