میان روسیه و آلمان یخ های جدائی آب می شوند!


میان روسیه و آلمان

یخ های جدائی آب می شوند!

راشا تودی  ترجمه رضا نافعی

آمار سایت تا کنون

4،232،525

 

مقاله

1074

 

کاربدستان اقتصاد آلمان مصمم هستند روسیه بعنوان رهبر اتحادیه اقتصادی اویرو آسیا را شریک  اتحادیه اروپا کنند.

ولفگانگ بوشهله رئیس کمسیون شرقی اقتصاد آلمان در سفر به مسکو با ولایمیر پوتین دیدار کرد و درباره طرح های نوین اقتصادی با وی گفتگو کرد.

این سفر نشان داد که چرخ های تجارت میان روسیه و آلمان سرانجام بر بحران چیره گشته و بگونه ای توقف ناپذیر برای دست یافتن به رکورد سال 2012 که 80 میلیارد دلار بود در حرکت است و در  سال جاری مرز 60 میلیارد دلار را پشت سر خواهد گذاشت.

«ولفگانگ بوشهله» رئیس کمسیون شرقی اقتصاد آلمان، در میز گرد رهبران اقتصادی روسیه و آلمان پس از سخنان کوتاه پوتین که در این میزگرد شرکت کرده بود ارقام بالا را ارائه داد.

بر سر میز گرد کرملین در بخش نمایندگان آلمان مدیران برجسته «نورد استریم»، «کناوف گیپس»، «فولکس واگن»، «مترو»، «زیمنس»، «BASF»، «اونیپر»و…  رویهم رفته نمایندگان 20 سازمان سنگین وزن اقتصاد آلمان دیده می شدند. در دست راست پوتین نیز نمایندگان روسیه نشسته بودند:  چند تن از وزیران و همچنین روسای «رزنفت» و «گاسپروم»، غولهای انرژی روسیه.

آنچه بر سر این میز گرد مشهود بود  فضای خوش بینانه حاکم بر آن بود، همان فضائی که در گذشته ، حتی در سالهای بحرانی 2014 به بعد بر گردهمآئی های اینچنینی حاکم بود.

دو طرف از رشد سرمایه گذاریها و مبادلات بازرگانی سخن گفتند و پوتین بویژه یاد آور شد که رشد اقتصادی روسیه 3 درصد ارتقاء یافته، در آمد روسیه از فروش محصولات کشاورزی خود حتی بیش از فروش صنایع سنتی اسلحه سازی شده است.

از سوی نمایندگان آلمان مطالبی کاملا نوین مطرح شد. مطالبی که در سالهای گذشته حتی تصور آن هم ممکن نبود. بعنوان مثال تاکید بر به پیش راندن همکاری میان اتحادیه اروپا و اتحلدیه اقتصادی اویرواسیا EAWU . و بر این تاکید شد که رشد اقتصادی در اتحادیه اروپا و اتحادیه اقتصادی اویرواسیا هدف واحدی است که  اتحادیه اروپا و روسیه هردوآن را  دنبال می کنند و از این رو گفتگو در باره یکسان کردن معیارها، مجوزها و ایجاد تسهیلات گمرکی و دادن ویزا ضروری است. «بوشهله» گفت که نخستین گام  برای ایجاد منطقه مشترک اقتصادی میان اتحادیه اروپا و اتحادیه اقتصادی اویرواسیا  یکسان سازی است.  او در این رابطه به سخنان وزیر اقتصاد آلمان «پتر آلتمایر» اشاره  کرد که یک ماه پیش در فوروم آلمان – روسیه  در مسکو گفته بود. آلتمایر در فوروم از ضرورت ایجاد » منطقه رفاه اروپائی» با همراهی و همکاری روسیه سخن گفته بود.

رئیس «کمسیون شرقی» آلمان تاکید کرد که علائق روسیه و اتحادیه اروپا در مورد » مسائل مهم مربوط به آینده» مشابه هستند، مانند تجارت جهانی مبتنی بر قانون، تقویت سازمان بازرگانی جهانی، امنیت اتمی، تامین امنیت مواد اولیه و بالاخره محیط زیست.

بوشهله گفت که همکاری نزدیک با روسیه برای کاستن از موانع بازرگانی، گسترش مبادلات بازرگانی و برای ایجاد یک منطقه اقتصادی مشترک در اروپا، بویژه در زمانی که «پروتکسیونیسم» ( حمایت از صنایع داخلی) رو به فزونی است، راهگشای نیرومندی است.

بوشهله  در همایش مذکور  پنج موضوع را مطرح ساخت:

  • توسعه همکاری در اقتصاد سلامتی.

  • بالابردن سطح بهره وری از صنایع و تولید صنعتی.

  • گسترش روابط مشترک در عرصه انرژی،

  • دیجیتالی کردن اقتصاد

  • همکاری در عرصه اقتصاد کشاورزی بویژه در بخش صنایع غذائی.

همکاری شرکت های » مدرن و نوآور از اتحادیه اروپا و روسیه در این عرصه های کلیدی سبب میگردد که آنها به راه حل های مشترکی دست یابند تا بتوانند در بازارهای اروپائی و بعدا در بازارهای  جهانی از عهده  رقابت برآیند»

ولفگانگ بوشهله گفت، اگر این کار با موفقیت روبرو گردد آنگاه» گامی بلند به جلو برداشته ایم»/

 این سخن بوشهله یاد آور سخن مائوتسه دونگ در سال  1958 است که   از»جهش بزرگ بسوی جلو» سخن گفت. این مقایسه با سخن مائو تصادفی نیست، زیرا اقتصاد آلمان قصد دارد همراه با روسیه عقب ماندگی از چین را جبران کند.

بوشهله گفت:  این راز پنهانی نیست که ما اروپائی ها باید هرچه زود تر عقب ماندگی خود را در عرصه موضوعاتی که بر جهان آینده حکم خواهند راند جبران کنیم . مانند تولید هوش مصنوعی، اتومبیل های بی سرنشین، فشار سه بعدی، سوپر کامپیوتر، بیوتکنولوژی. من در موسسه خود در این زمینه ها کار می کنم. پروژه های نوین برای ایجاد سامانه های مدرن و تولید چیپس ها عموما درچین و ایالات متحده امریکا تولید می شوند و بندرت در اروپا. چین درمسابقه جهانی در حال پیشی گرفتن از ما اروپائی هاست.

بوشهله در مورد تحریم ها نیز سخن گفت. بویژه در باره تحریم ها علیه اروپا که بر خلاف تحریم ها علیه روسیه نا محسوس و بی سر و صدا اجرا می شود و موسسات آلمانی  برخلاف میل خود تقریبا آن را پذیرفته اند.

بنا به گفنه بوشهله  تحریم هائی که امریکا بصورت قانون تصویب کرده شامل حال شرکتهای آلمانی که با روسیه همکاری می کنند نیز می گردد – که می تواند تاثیرات منفی روی اعتبارات  داشته باشد.

سخنگوی بلند مرتبه اقتصاد آلمان سخن خود را در کرملین با طرح  این تقاضا پایان رسانید:  اقتصاد آلمان و روسیه  میتوانستند وضعی بمراتب بهتر از وضع اکنون داشته باشند اگر مناسبات سیاسی بهبود اساسی می یافت و اکنون زمان آنست که ما روی به سیاست تنش زدائی بیآوردیم.

اشاره:

Ost-Ausschuss der Deutschen Wirtschaft

«اوست آوسشوس » چیست و کیست؟

این سازمان که در سال 1952 تاسیس شده  مجمع انجمن های برجسته اقتصاد آلمان است که وظیفه اش حفظ منافع موسسات تولیدی آلمان در اروپای شرقی است . اعضای این مجمع عبارتند از:

انجمن صنایع آلمان

انجمن بانک های آلمان

انجمن همگانی صنعت بیمه آلمان

انجمن تجارت خارجی خرده فروشی آلمان

انجمن مرکزی صنایه دستی آلمان

130 موسسه عضو این کمسیون هستند.

از ژانویه سال 2016″ ولفگانگ بوشه له» رئیس  هیئت مدیره این کمسیون است.

برای درک اهمیت این دیدار و تصمیمات متخذ از سوی آن به مقاله :» چرا امریکا می کوشد جلوی اتحاد روسیه و آلمان را بگیرد ؟ مراجعه کنید

 

https://deutsch.rt.com/inland/78698-mit-russen-im-boot-ost-ausschuss-deutschland-eu-zukunft/

 

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: