حاشیه هائی به اهمیت قتل خاشقچی در استانبول


حاشیه هائی به اهمیت

قتل خاشقچی در استانبول

راشا تودی – ترجمه رضا نافعی

 

آمار سایت تا کنون

4،235،784

 

 مقاله

1075

ادوارد اسنودن، همکار پیشین سازمان NSA که افشاگری های او در ژوئیه2013 عمدتا، پرده از میزان فعالیت های جهانی جاسوسی NSA و سازمانهای اطلاعاتی انگلستان برداشت ، روز چهارشنبه گذشته، بصورت غیابی در کنفرانسی که در تل آویو برگزار شده بود افشا کرد که یک شرکت امنیت سایبری اسرائیلی، که نرم افزار مانیتورینگ برای تعقیب و تحت نظر گرفتن  افراد را به عربستان سعودی فروخت تعقیب و قتل خاشقچی، روزنامه نگار سعودی را ممکن ساخت.

اسنودن که  می توانست از طریق مدار ویدئویی، از نقطه نامعلومی در روسیه، در این کنفرانس شرکت و صحبت کند، ادعاکرد که شرکت اسرائیلی  NSO Group نرم افزاری به عربستان سعودی فروخته که از طریق آن تلفن یک دوست خاشقچی، برای بدست آورن اطلاعات، تحت نظارت قرار گرفته است.

او گفت نقشی که این موسسه با نرم افزار خود در قتل خاشقچی ایفا کرده » ماجرای مهمی است که در باره آن چیزی نوشته نمی شود».

او تاکید کرد آنچه فاقد اهمیت است محل استقرار آن موسسه است، که آیا در خاک اسرائیل است  یا جایی دیگر. تنها چیزی که اهمیت دارد این است که آن نرم افزار به بازیگرانی شیطان صفت فروخته شده تا حقوقِ بشریِ دیگر اندیشان، مخالفان و کنشگران زیر پاگذاشته شود.

شیوه کار چنین بوده است که این موسسه خبرهائی به  یک تلفن همراه  می فرستد که  بنظر کاربر تلفن دستی بی خطر جلوه می کند. مثلا با اشاره به پاکت یا بسته ای که صاحب تلفن در انتظار دریافت آنست. آنها می توانند همین کار را به صد شیوه مختلف و هر بار با نمره ای دیگر تکرار کنند.

«از لحظه ای که تو روی لینک کلیک   کنی –  تلفن تو به اختیار کسی در می آید که  آن خبر را برای تو فر ستاده است.

از این پس آنها می توانند  هر چه را که در تلفن تو گفته میشود یا رخ می دهد  کپی کنند – هرجا که تو بروی،  به هر کسی که تلفن کنی، هرچه را که بخوانی، هرعکسی که بیاندازی، در واقع  هرچه بگوئی یا بکنی، می توانند همه را کپی کنند. چون آنها می توانند از دور میکروفن تلفن را روشن کنند، حتی وقتی تو عکسی نگرفته ای آنها می توانند بجای تو عکس بگیرند، در هرکاری که  توسط  تلفن تو صورت بگیرد، آن موسسه و تمام مشتریان آن نیز در آن سهیم و از آن باخبر هستند».

خاشقچی روز 2 اکتبر 2018 پس از ورود به کنسولگری عربستان در استانبول بقتل رسید. گفته می شود برای این کار 15 نفر از عربستان به ترکیه اعزام شده اند. تحقیقات در باره چگونگی قتل او هنوز ادامه دارد  و هنوز روشن نیست که چه کسی دستور قتل را داده است.

چاوش اوغلو ، وزیرخارجه ترکیه ، روز سه شنبه در مورد قتل گفته است که پرزیدنت اردوغان در مقاله ای که برای واشنگتن پست نوشته ابراز اطمینان کرده که تصور نمی کند ملک سلمان پادشاه عربستان فرمان قتل را داده باشد.

چاوش اوغلو گفت: » ولی این هم روشن است که این 15 نفر سرخود برای بقتل رساندن  خاشقچی به استانبول نیامده اند. بنا بر این  از کسی دستور گرفته اند . اینک ما باید کشف کنیم که  چه کسی این دستور را داده است».

» پرزیدنت اردوغان دو بار با  ملک سلمان گفتگوی تلفنی داشت ، او ملک سلمان (پادشاه عربستان) را خوب می شناسد  و می داند که  او کسی نیست که به کسانی دستور دهد برادر خودش را بقتل برسانند. پرزیدنت اردوغان تقریبا مطمئن است که  ملک سلمان هیچ ارتباطی با این قتل ندارد».

ویدئو را ببینید:

https://deutsch.rt.com/kurzclips/78952-snowden-zu-khashoggi-mord-ich/

 

 

https://t.me/siteaayandema به تلگرام آینده ما بپیوندید

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: