بن سلمان با دیپلماسی دسته چک بدنبال دستیابی به بمب اتم است


بن سلمان با دیپلماسی دسته چک

بدنبال دستیابی به بمب اتم است

یونگه ولت – ترجمه رضا نافعی

آمار دیدار از سایت تا کنون

4،323،669

 ترجمه

1102

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی در اروپا و امریکا با مشکل روبروست: مشکل قتل خاشقچی. از این رو، در حال حاضر در پی سنجش امکانات تازه برای همکاری در آسیاست. برنامه سفر او دیدار از چین، هند و پاکستان است.

در این سفر نخستین منزل اسلام آباد بود که روز یکشنبه عمران خان ، نخست وزیر پاکستان، مهماندار او بود. اشتیاق برای دیدار مهمان بسیار بود. مهمان آمد، دست خالی هم نیامد: عربستان می خواهد 20 میلیارد دلار در اقتصاد پاکستان که وضع خوبی ندارد سرمایه گذاری کند. این خبری بود که آژانس خبرگزاری فرانسه روز یکشنبه منتشر کرد.

سرمایه گذاری ها می توانند از جمله برای ایجاد یک پالایشگاه نفت در بندر Gwadar و خرید دو نیروگاهی باشند که هنوز متعلق به  دولت پاکستان است. افزون بر این عربستان سعودی قصد دارد برای بهره گیری از انرژی های جایگزین به پاکستان کمک کند. روز دوشنبه فرستنده الجزیره از قول رئیس سازمان برنامه پاکستان اعلام کرد که تدارک جزئیات برنامه ها 18 ماه بطول خواهد انجامید.

این پول به موقع بدست پاکستان می رسد. دخیره ارزی پاکستان به 9،2 میلیارد دلار کاهش یافته است. بنا بر محاسبات الجزیره این مبلغ فقط برای دو ماه واردات پاکستان کفایت می کند. عادل الشوبیر وزیر خارجه عربستان گفت پولی که پرداخت می شود، صدقه نیست، سرمایه گذاری است که برای هر دو طرف سودمند است.

این را هم باید در نظر داشت که  سودمندی برای عربستان نباید  از نوع  مالی باشد، برد عربستان در عرصه سیاست خارجی بیشتر است. پاکستان تا کنون مناسبات دوستانه ای با ایران داشته است. از منظر ریاض، بنا به گفته مؤکد وزیرخاجه عربستان شبیر، در اسلام آباد،  تهران حامی اصلی تروریسم است..

بنا بر این هدف عربستان با دیپلماسی متکی بر دسته چک می تواند این باشد که با استفاده از نیاز مالی پاکستان، گوه ای میان دو کشور دوست  فروکوبد. بویژه با توجه به تنش های  پدید آمده میان دوکشور، پس از حمله انتحاری به یک کاروان نظامی ایران در سیستان و بلوچستان، و کشته شدن 27 تن از اعضای  سپاه پاسداران .

ایران  اعضای گروه جیش العدل را مسئول این انفجار می داند، این گروه از پاکستان رهبری می شود. افزون بر این تهران عربستان سعودی و امارات متحده عربی را متهم به حمایت از این گروه می سازد. اینک ایران از پاکستان میخواهد برخوردی جدی  با این گروه ها بکند. اسلام آباد هم قول همکاری همه جانبه به ایران داده است.

آنچه شبهه برانگیز است این است که در برنامه دیدار های ولیعهد عربستان با مقامات پاکستانی دیدار با فرمانده ارتش پاکستان نیز گنجانده شده است.

  موضوع صحبت این دو چه می توانسته باشد؟ در همین اواخر عکسهائ ماهواره ای از صحاری عربستان سعودی انتشار یافتند که تصویر کارخانه های مظنون بر آنها دیده می شد. کارشناسان تسلیحات محتمل می دانند که آن کارخانه  برای تولید راکت در نظر گرفته شده اند. از آن زمان این نگرانی در منطقه گسترش می یابد که ممکن است ریاض محرمانه در پی دست یافتن به بمب اتمی  باشد.

انچه چشمگیر است این است که  عربستان در این اواخر سخت علاقمند به دید و بازدید با قدرت های اتمی شده است. بویژه ارتباط نزدیک با اسرائیل بسیار شگفت آور است.

پاکستان هم بمب اتمی دارد و تنها به این دلیل برای بسیاری از  کشورها از جمله عربستان سعودی  شریک جالبی است. بویژه از آن رو که بعید نیست  در پاکستان قدرت بدست اسلامگرایان افراطی بیفتد که  جیش العدل فقط یکی از آنهاست و نظائر آن در آنجا باز هم هست.

به هر حال داشتن روابط حسنه با پاکستان آنقدر برای بن سلمان حائز اهمیت است که در اسلام آباد فرمان داد   دو سوم از بیش از 3هزار پاکستانی که در عربستان زندانی هستند، فورا آزاد شوند.

بنا به گزارش الجزیره تقاضای عمران خان سبب آزادی زندانیان پاکستانی شده است. دوشنبه شب محمد بن سلمان و هزار نفر همراهانش پاکستان را بسوی هندوستان،   یک نیروی اتمی دیگر، ترک کردند.

https://www.jungewelt.de/artikel/349426.saudischer-kronprinz-in-asien-mit-scheckheft-zur-bombe.html

 

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: