قطار مناسبات روسیه و اروپادر نیمه راه از ریل خارج شد!


قطار مناسبات روسیه و اروپا

در نیمه راه از ریل خارج شد!

 

ترجمه رضا نافعی

آمار دیدار از سایت تا کنون

 

4،329،071

 

ترجمه

 

1104

تا پیش از انتخاب ترامپ به ریاست جمهوری امریکا،  تمام تفسیرها و تحلیل های رسانه های اروپائی در جهت بهبود مناسبات میان کشورهای اتحادیه اروپا با روسیه بود اما پس از انتخاب ترامپ قطاری که تا نیمه راه رفته بود از ریل خارج شد. لهستان کانون موشکی علیه روسیه شد، مناسبات آلمان و روسیه بار دیگر یخ زد، جنگ در سوریه جدائی ها را دو چندان کرد و…

مقاله ای که می خوانید مربوط به دورانی است که قطار با سرعت بسیار کم اما در حال حرکت به سوی مناسبات دوستانه با روسیه بود. یعنی در سال 2015. محتوای این مقاله را با آنچه که امروز از مناسبات روسیه و اروپا شاهدیم و فشارهای ترامپ به هر دو طرف را باید با هم مقایسه کرد.

«بنظر می رسد دوران یخبندان میان اتحادیه اروپا و فدراسیون روسیه رو به اتمام است. ژان کلود یونکر، رئیس کمسیون اتحادیه اروپا در نامه ای که برای پوتین نوشت ابراز تمایل کرد که در آینده اتحادیه اروپا را بیش از پیش در اتحادیه اقتصادی اویراسیا سهیم سازد. کر ملین دریافت این نامه را تایید کرده است.

شواهد حکایت از آن دارند که اتحادیه اقتصادی اویراسیا بگونه روز افزون برای نمایندگان اتحادیه اروپا در بروکسل جذاب تر می شود. اعضای اتحادیه اقتصادی اویراسیا عبارتند از روسیه، ارمنستان، قزاقستان، قرقیزستان و روسیه سفید.

چند ماه پیش، در ماه اکتبر، ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا خواستار روابط بهتر با روسیه شد و موضع خود را نسبت به سال قبل 180 درجه تغییر داد. زیرا در آن زمان با توجه به ادعای «خطر روسیه» خود او خواستار ایجاد  ارتش اتحادیه اروپا شده بود.

اما همکاری با اروپا برای روسیه چیز تازه ای نیست و همیشه خواستار آن بوده است. روسیه در تمام دوران ریاست جمهوری پوتین بکرات خواستار تحقق  مناسبات دوستانه میان شرق و غرب شده است.

اکثرا امریکا که سیاستش معطوف به جدا نگه داشتن  اروپا از روسیه بود مانع این نزدیکی بود  که  در ارتباط با بحران اوکرائین به اوج رسید.

اینک چنین بنظر می رسد که نخبگان اروپا نیز متوجه نادرست بودن این مشی شده اند ودر یافته اند که  زیان های  خطمشی تحمیلی امریکا به اروپا ، در دراز مدت برای اقتصاد اروپابسیار سنگین خواهد بود، روابط متشنج دائمی با همسایه مستقیم خود داشتن  دل ناپذیر است، صدای پرخاش و اعتراض مردم اروپا به علیه این » جنگ سرد تازه» پیوسته بلند تر می شود. .

اینک یونکر در نامه ای که ذکرش رفت پیشنهاد می کند که روابط نزدیکتر اقتصادی میان میان اتحادیه اروپا و اتحادیه اقتصادی اویراسیا برقرارگردد. او در عین حال از کمسیون اتحادیه اروپا تقاضا کرده است » برنامه هائی » برای همکاری تهیه و تنظیم کند.

ولی یونکر اجرای احتمالی این همکاری را موکول به تحقق قرارداد مینسک 2 می سازد که   تحقق آن باید به چالش اوکرائین شرقی برای همیشه پایان دهد. روسیه نیز بارها خواستار تحقق این قرارداد شده که متضمن علائق روسیه نیز هست.

بنا به خبر منتشر شده از سوی خبرگزاری روسی اسپوتنیک، کرملین در یافت نامه یونکر را تایید کرده است. گرچه انتشار نامه هائی از دست از رسوم متداول در عرصه دیپلماتیک نیست. ویمیتری پسکوف سخنگوی کرملین به خبرنگار مطبوعات مسکو گفت:

«معمولا ما از انتشار چنین نامه هائی خودداری می کنیم. فکر گفتگو میان اتحادیه اروپا و اتحادیه اقتصادی اویراسا تازگی ندارد. ما در گذشته این فکر مطرح کرده بودیم، زیرا چنین گفتگوهائی برای توسعه مناسبات ما در عرصه بازرگانی و اقتصاد ضروری است.»

قبلا نیز  افزون بر گابریل وزیر اقتصاد آلمان ، فرانسه نیز خواستار پایان دادن به تحریم ها علیه روسیه شده بود. لورن فابیوس وزیرخارجه فرانسه  از نقش روسیه در سوریه ستایش کرد و مبارزه روسیه  با داعش را صادقانه توصیف کرد.

پس از  حادث ای که موجب سقوط  هواپیمای مسافر بری روسیه در شبه جزیره سینائی شد و سوء قصد جمعه گذته در پاریس، هر دو کشور  مجبور به تجربه خطر ترور اسلامی شدند، فرنسه و روسیه َدر پیکار علیه داعش با یکدیگر همکاری می کنند.

پایان بخشیدن به  دوران یخبندان میان کشورهای اروپائی و روسیه به سود همگان است. امریکا از این نزدیکی شادمان نخواهد شد. ولی شاید هنگام آن رسیده باشد که کشورهای اروپائی دیگربه  واشنگتن جازه ندهند برای آنها تعیین تکلیف کند.

 https://deutsch.rt.com/europa/35681-endet-eiszeit-zwischen-russland-und/

 

21.11.2015 • 08:00 Uhr

https://de.rt.com/rj5

 

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: