واکنش وزیر خارجه روسیه به دخالت امریکا در ونزوئلا امریکای لاتین حیاط خلوت امریکا نیست 


واکنش وزیر خارجه روسیه به دخالت امریکا در ونزوئلا

امریکای لاتین

حیاط خلوت امریکا نیست

 

راشا تودی ترجمه رضا نافعی

آمار دیدار از سایت تا کنون

357،518 ،4

 ترجمه 1114

تنش های ونزوئلا نه به پیدایش بحران تازه ای چون بحران کوبا منتهی خواهد شد و نه این کشور را به سوریه دوم تبدیل خواهد کرد.

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در گفتگو با روزنامه » مسکوی کمسومولِز» بار دیگر سیاست واشنگتن را در برابر  ونزوئلا مورد انتقاد قرارداد. لاوروف، وزیر خارجه روسیه  گفت: ما شیوه ای را که امریکا تلاش می کند تا با آن زندگی مردم ونزوئلا را «تغییر بدهد» نمی پذیریم.

واشنگتن از خوان گایدو، رهبر مخالفان دولت ونزوئلا حمایت می کند که  خود را رئیس جمهور دوران گذار در ونزوئلا خوانده است. ایالات متحده امریکا نخست دست به تحریم اقتصادی علیه ونزوئلا زد و بعدا بر شدت این تحریم ها افزود و مانع از آن شد که ونزوئلا بتواند دست به خرید مواد غذائی و دارو  بزند. افزون بر این نمایندگان ایالات متحده  تهدید کردند که دست به باصطلاح » دخالت انساندوستانه » خواهند زد تا نیکلاس مادور، رئیس جمهور سوسیالیست  ونزوئلا را که مطلوب امریکا نیست از  کار بر کنارسازند.

لاوروف اشاره کرد که حتی آن کشورهای آمریکای لاتین، که مادور را رد می کنند و خواستار برگزاری انتخابات جدید در ونزوئلا هستند نیز، وقتی واشنگتن امکان  به میدان آوردن  نیروی نظامی برای ساقط کردن مادور را مطرح ساخت،  احساس کردند که سخت در تنگنا قرار گرفته اند.

وزیر خارجه روسیه گفت  «من به شما اطمینان می دهم که اکثریت قریب به اتفاق  کشورهای امریکای لاتین  بشدت مخالف  هر گونه تلاش برای دخالت نظامی در ونزوئلا هستند».

لاروف گفت برغم لفاظی های تند و تیز واشنگتن ، او تصور نمی کند که  بحران موشکی کوبا دوباره تکرار شود. وی بر سخنان خود چنین افزود :» این امکان که  ونزوئلا به «یک سوریه دوم» تبدیل شود نیز اصلا نمیتواند مطرح باشد.»

 بحران کوبا در سال 1962 امریکا و اتحاد جماهیر شوروی را به آستانه یک جنگ اتمی کشانید. در آن زمان پس از آن که امریکا موشک های خود را در ترکیه، در مرز اتحاد شوروی، مستقر ساخت  مسکو تصمیم گرفت متقابلا موشک های میان برد جدید خود را در کوبا مستقر سازد.

افزون بر این رئیس دیپلماسی روسیه  تاکید می کند که این واقعا» نهایت خود پسندی» است که امریکا فکر کند   نیمکره غربی حیات خلوت اوست و بر این تصور است که هیچ کشور دیگری حق ندارد به آن پا بگذارد.

وزیر امور روسیه به اظهارات مشاور امنیتی ایالات متحده «جان بولتون» پاسخ داد که  ورود صد سرباز روسی به ونزوئلا را این طور تفسیر کرده بود که » ایالات متحده امریکا تجاوز قدرت های نظامی متخاصم خارجی به نیمکره غربی،   بااهداف مشترک دموکراسی، امنیت و حاکمیت قانون را تحمل نخواهد کرد.»

لاوروف بار دیگر تصریح کرد که ارسال تجهیزات ساخت روسیه به ونزوئلا مبتنی بر قرارداد  همکاری های نظامی میان دو کشور است که در سال 2001 ، در زمان حکومت هوگوچاوز، رئیس جمهور ونزوئلا در آن زمان، منعقد شده است.

 وزیر امور خارجه روسیه در مورد ورود متخصصان نظامی روسیه به ونزوئلا گفت : چنین تجهیزاتی نیاز به نگهداری روزمره توسط متخصصان روسی دارد  و » اکنون وقت بازبینی و کنترل تجهیزات مذکور فرا رسیده بود.»

https://deutsch.rt.com/amerika/86817-lawrow-venezuela-wird-nicht-zu/

 

 

4 پاسخ

  1. آقای نافعی از شما باید سپاسگزار بود ازترجمه های خوبتان و تداوم کارتان.

  2. آقای نافعی از شما باید سپاسگزار بود ازترجمه های خوب و تداوم کارتان.

  3. دوست گرامی دیرین ممنون از حسن نظر شما. خوشحالم که تلاش های من مورد تایید دوستان قرار می گیرد.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: