قدرت در سودان میان نظامیان و جنبش تقسیم شد


 

قدرت در سودان

میان نظامیان و جنبش تقسیم شد

یونگه ولت ترجمه رضا نافعی

آمار دیدار از سایت تا کنون

4،373،316

 

ترجمه 1123

پس از گذشت بیش از دوهفته  از سقوط عمر البشیر رئیس جمهور سودان  در 11 آوریل، اینک ارتش می خواهد  از بخشی از قدرت چشم بپوشد.

روز شنبه نمایندگان جنبش اعتراضی و رهبری نظامیان به توافق رسیدند که حکومتی مشترک تشکیل دهند که  غیر نظامیان نیز در آن سهیم باشند. جنش اعتراضی اعلام کرده که در باره  جزئیات مربوط به ترکیب این شورا مذاکره ادامه خواهد داشت.

در آغاز ژنرال ها شورائی نظامی تشکیل دادند که  مدت دوسال زمام امور کشور را در دست داشته باشد. ولی جنبش اعتراضی آن را تداوم حکومت دیکتاتوری دانست  و خواستار انتقال فوری قدرت به یک حکومت غیر نظامی شد. اینک  طرفین یک گام به این هدف نزدیک شده اند. احمد الربیعه یکی از نمایندگان معترضان به خبرگزاری فرانسه گفت «ما به توافق رسیدیم که شورائی مشترک مرکب از غیرنظامیان و نظامیان تشکیل شود. در حال حاضر مذاکره در باره نسبت شرکت نظامیان و غیرنظامیان ادامه دارد.

گفتگو میان طرفین در کمیته ای صورت گرفت که روز چهارشنبه به همین منظور، برای برطرف ساختن موضوعات مورد مناقشه  و دست یافتن به تفاهم تشکیل شده بود.

در روزهای گذشته فشار خیابان بر  نظامیان حاکم فزونی گرفته بود. روز شنبه  صدها نفر با اتوبوس از مناطق استان شرقی کسالا به دهها هزار نفر مردم معترض که از هفته ها پیش مرکز فرماندهی نظامیان را محاصره کرده بودند پیوستند و همه با هم  به ادای نماز جمعه پرداختند..

حزب کمونیست سودان که نقش رهبری در جنبش را اعتراضی دارد در فراخوانی که بمناسبت روز اول ماه مه منتشر ساخت با ادامه حکومت دیکتاتوری نظامیان مخالفت کرد  و یادآور شد  که این  کارگران بودند که در طی سالهای حکومت بشیر بار سنگین مقاومت را عمدتا بدوش کشیدند.  حزب کمونیست سودان  مردم را به برگزاری باشکوه جشن اول ماه مه فرخواند که برگزاری آن مدت 30 سال تحت فشار دیکتاتوری اسلامی ممنوع بود.

فرخنده باد 11 اردیبهشت

اول ماه مه

روزجهانی کارگران

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: