دوراهی دشوار انتخاب میان حق ایران و ناحقی امریکا


دو راهی دشوار انتخاب

میان حق ایران و ناحقی امریکا

راشا  تودی – ترجمه رضا نافعی

آمار دیدار از سایت تا کنون

4،384،658

ترجمه1128

 

ایران اعلام کرده که به  دلیل تحریم های امریکا و ضعف اروپا، ازاجرای بخشی از قرارداد برجام عقب می نشیند. پاسخ دو حزب دموکرات مسیحی  و سوسیال مسیحی آلمان به اعلام این تصمیم زدن انگی تازه بر پیشانی ایران است: ایران با این گام  منطقه را تهدید می کند.

به محض انتشار این تصمیم که ایران چنین خواهد کرد سیاستمداران المان موضع خود را برای مرحله بعدی مشخص می سازند.

ناگفته نباید گذاشت  اینک آن نمایندگانی از احزاب حاکم  مسیحی خود را جلو انداخته اند که احتمال نمی رود پیشنهادهایشان بتواند  برای همه  شرکای دخیل در گفتگو پذیرفتنی باشد.  

هم پرزیدنت حسن روحانی و هم وزیر خارجه ایران، محمد جواد ظریف با روشنی تصریح کرده اند که ایران پس از خروج امریکا از پیمانی که در سال  2015 به امضاء رسیده بود،  یک سال  انتظار کشیدند که گامی متناسب از سوی اروپا برداشته شود.

آنچه در تهران بویژه نشان ضعف اروپا ارزیابی میشود آن است که اتحادیه اروپا  پس از تمدید تحریم ها و این تهدید که تمام موسسات و کشورهائی که  بخواهند با ایران وارد معامله شوند  مشمول تحریم خواهند شد، از خود عجز و نومیدی نشان داد.

ایران اعلام کرد که  از بخشی از  قرارداد خارج خواهد شد اما معنای این تصمیم فقط  این نیست که توپ  به زمین اروپایی ها انداخته شد تا بلکه  بخود آیند و بیدار شوند، بلکه فریاد کمک خواهی نیز هست، این فریادی است که در برلین، بروکسل، لندن و پاریس باید جدی گرفته شود. ولی احزاب مسیحی آلمان از این  مرحله سخت  دور هستند.

از منظر نوربرت روتگن (دموکرات مسیحی) این خروج محدود نشانی است از بالاگرفتن (اسکالاسیون) کار، که بیم آن می رفت.

او به وبگاه خبری t-online گفت «واکنش ایران در برابر فشار امریکا توسل به فشار متقابل است «.. یک سال پیش که امریکا   بطور کامل از قرارداد خارج شد ، روتگن نگفت که این نشانه بالاگرفتن (اسکالاسیون) کار است، ولی او امروز اروپائی ها را فرا می خواند که  «زمام کار» را خود بدست گیرند. او  این پرسش را بی پاسخ گذاشت که  چرا این تصمیم  مدت ها پیش گرفته نشد.

از قرار معلوم » یورگن هارت»  سخنگوی  فراکسیون احزاب مسیحی  در بوندس تاگ (مجلس آلمان) برای تصمیم ایران تفاهم چندانی ندارد. او در توضیحی که  می دهد نکاتی رامطرح می سازد که  در واقع نادرستند. او می گوید خروج ایران از توافق مهم هسته ای  گامی است  مهم  که وضعیت امنیتی  را در سراسر منطقه حساس تر می سازد.

این قرارداد برغم  تمام انتقاد هائی که به ناکامل بودن آن وارد است ، بگونه ای روشمند و اثبات پذیر   امکان تولید سلاحهای اتمی را از ایران سلب کرد. اینک این امر در معرض خطر است. تهدید کشورهای دیگر منطقه، از جمله اسرائیل، نیز فزونی می یابد.

بر خلاف دعوی «هارت» ایران بر خلاف امریکا خود از بخش های مهم قرارداد اتمی کنار نمی کشد، بلکه از انجام آن کارهائی چشم خواهد پوشید  که تا کنون «دواطلبانه»  انجام می داد.

از این رو وزیرخارجه ایران با صراحت اعلام کرد که ایران  قرارداد را ترک نمی کند. ایران در محدوده مواد 26 و 36 قرارداد برجام ( JCPOA  حرکت خواهد کرد و امیدوار است که دیگر امضاء کنندگان قرارداد از این امکان استفاده کنند و دست به اقدامات ضروری بزنند و فقط به انتشار بیانیه مبادرت نورزند».

اگرچه یورگن هاردت بر این نکته تاکید می کند که «آلمان و اروپا موکدا خواستار حل مشکال با ایران بر اساس قرارداد هستند » ولی  جمله بعدی روشن می سازد که  چرا ایران احساس می کرد مجبور به برداشتن این گام است:

ایران در مقابل رفتار صلح آمیز و سازنده  خود  فرصت های توسعه اقتصادی دریافت می کند.

هسته مرکزی مسئله همین است .این چشم انداز از همان ابتدا دلیل و هدف توافق هسته ای بود که نخست به صورت مشروط اجرا شد اما در نهایت به طور کامل متوقف گشت، همانطور که در متن بیانیه به دقت  بیان شده است.

بر این اساس چیزی به ایران عرضه می شود که قبلا از طریق قرارداد تضمین شده بود. و حالا چون ایرانی ها خواستار دریافت آن می شوند آن را » تهدید» می خوانند.

 

https://deutsch.rt.com/international/87914-nach-teilausstieg-bei-cducsu-beginnt/

 

 

نظر شما در مورد این نوشته چه بود؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s