اختلاف بر سر اس 400 میان ترکیه و امریکا بالا گرفته


اختلاف بر سر اس 400

میان ترکیه و امریکا بالا گرفته

راشا تودی ترجمه رضا نافعی

 

آمار سایت تا کنون4،400،619

 

 

ترجمه 1134

 

بیم آن می رود که اختلاف میان دو عضو ناتو، امریکا و ترکیه، بر سر خرید سامانه دفاع هوائی اس 400 ساخت روسیه، بالا بگیرد. اعتراضات لفظی واشنگتن پیوسته گوشخراش تر می شود. نشانی از سازش به چشم نمی خورد. آیا کار به جدائی  خواهد کشید؟

لحن اعتراض ایالات متحده در مخالفت با ترکیه برای خرید سامانه اس 400 روسی، بگونه ای فزاینده تهاجمی می شود.

خانم مورگان اوتاگوس، سخنگوی وزارت خارجه امریکا، روز چهارشنبه گفت: اگر ترکیه واقعا سامانه اس 400 را بخرد، عواقبی بسیار واقعی و بسیار منفی درپی خواهد داشت.

همزمان با این بگو مگو ها کمیته سیاست خارجی کنگره امریکا پیش نویس بیانیه ای را که مورد تایید هردو حزب جمهویخواه و دموکرات  قرار دارد به تصویب رسانده و خواستار آن شده که اگر ترکیه خریدار سامانه دفاع ضد هوائی اس 400 شود این کشور  مورد  تحریم  قرار گیرد.

بنا بگفته  «صدای امریکا»   الیوت انگل رئیس این کمسیون اظهار داشته است:

البته مقامات ترکیه  میل دارند که ما هواپیما های اف 35 خود را به آنها بفروشیم، ولی اگر آنها خرید سامانه دفاعی روسیه را لغو نکنند ما نمی توانیم این هواپیما ها را در اختیار آنها بگذاریم. نمیتوان هم این را داشت و هم آن را. کشوری که عضو ناتو است نمی تواند سلاح های روسی خریداری کند.

ترکیه نه تنها به عنوان یک کشور خریدار  برنامه F-35 از ایالات متحده در نظر گرفته شده بلکه  قرار است برخی از اجزاء  این هواپیماهای جنگنده نیز در ترکیه تولید شوند.

به گزارش رسانه های ایالات متحده، صنعت تسلیحات ایالات متحده در حال حاضر به دنبال یافتن فروشندگان جایگزین است.

در همین احوال، سیاست خارجی آلمان نیز به این مناقشه پیوسته است: استفان سایبرت، سخنگوی دولت، روز چهارشنبه اعلام کرد که دولت فدرال رویدادها را با توجه ویژه دنبال می کند..

وی موکدا تصریح کرد که برای ناتو بسیار مهم است که اعضای آن بتوانند با یکدیگر همکاری کنند، از این رو در مورد خرید سامانه مذکور توسط ترکیه ابراز تردید کرد. مارتین اردمان، سفیر آلمان در ترکیه،  نیز  قبلا گفته بود که  قرارداد خرید میان دو کشور دولت آلمان را سخت نگران کرده است.

روز سه شنبه  هلوسی عسکر وزیر دفاع ترکیه اظهارداشت که ترکیه خود را برای مقابله با  تحریم های احتمالی امریکا که ممکن است در ارتباط با خرید سامانه دفاع ضد هوائی روسی علیه ترکیه بکار گرفته شود، آماده می سازد.

مِولود کاوش اوغلو وزیر خارجه ترکیه در صدد برآمده تا با استمالت و دلجوئی   تندی ها  و تنش ها را کاهش دهد. آنطور که او می گوید اس 400 روسی  در سیستم دفاعی ناتو وارد نخواهد شد . آنها برای  هواپیماهای اف 35 امریکائی نیز منبع خطری نخواهند بود.

روز پنجشنبه، آنادولو،  خبرگزاری رسمی ترکیه گزارش داد که امریکا هنوز به پیشنهاد آنکارا پاسخ نداده است. پیشنهاد آنکارا این است که کارگروه مشترکی از کارشناسان امریکائی و ترک تشکیل شود و  ایرادهای امریکا به خرید اس 400  را برطرف سازند.

در حالی که بنظر می رسد سرویس دیپلماتیک ترکیه خواستار روابط نزدیک با شریک بزرگ ناتو در آنسوی اقیانوس اطلس است، رئیس جمهور ترکیه، دست کم، به مقابله های لفظی تمایل دارد. او روز شنبه در تلویزیون ترکیه گفت که ترکیه نه تنها بر  خرید اس 400 مصر است بلکه در تولید سامانه دفاع ضدهوائی اس 500 نیز سهیم خواهد شد. دست زدن به چنین کاری از سوی  یک کشورعضو ناتو امری است که کاملا تازگی دارد.

والنتینا مات وی ینکو، رئیس مجلس اعلای روسیه ، روز چهارشنبه ابراز امیدواری کرد ترکیه مسئولانه عمل کند و به دلیل فشار خارجی  از خرید سامانه اس400 چشم نپوشد.

به این صورت ترکیه با وضعیت بسیار دشواری روبروست. محافل تعیین کننده سیاست خارجی ایالات متحده امریکا ظاهرا می خواهند با استفاده از نمونه ترکیه درس عبرتی به دیگران بدهند و نشان دهند که  خرید سامانه های تسلیحاتی بزرگ  از روسیه، قابل تحمل نیست- بویژه وقتی که بدیل آن را میتوان از امریکا خرید مانند سامانه پاتریوت.

از سوی دیگر اگر ترکیه  بخواهد در آخرین لحظه از خرید سامانه روسی چشم بپوشد، لطمه سختی به حیثیت آن وارد خواهد آمد. و افزون بر این،  این امر  سبب خواهد شد تا  تلاش های آنکارا برای تقویت و گسترش  روابط خود با روسیه  خنثی شود. از همۀ این ها  بوی برخوردی بزرگ برمی خیزد. اما احتمال اینکه ترکیه از ناتو خارج شود، بسیار ضعیف است.  نیروهای مسلح ترکیه از اوایل دهه 1950 به ناتو پیوستند.

در واقع تقریبا تمام افسران ارشد ترکیه در مراکز ناتو آموزش می بینند. کل استراتژی ارتش به برنامه های ناتو متصل است. علاوه بر این، ترکیه، به رغم برخی استثنائات  مانند توافقنامه S-400، به فن آوری تسلیحات  کشورهای ناتو متکی است.  گرچه این فرصت هم برای آنکارا هست که از   ساختار نظامی ناتو خارج شود، اما همچنان در نهادهای سیاسی آن مشارکت داشته باشد.  فرانسه طی سالهای 1966 و 2009 این مسیر را دنبال کرد.

https://deutsch.rt.com/international/88442-usa-drohen-mit-sehr-negative

یاری با آینده ما

از طریق

 paypal

2 پاسخ

 1. سلام دوستان،لینک PayPal کار نمیکند، لطفا پیگیری کنید.Skickat från Samsung Tablet.

 2. دوست عزیز سلام. ممنون برای اطلاع رسانی.
  کسانی هستند که از حساب و کتاب و بده و بستان های مالی سر در نمی آورند. و تجربه نشان داده که با توضیح و راهنمائی، حتی با قسم و آیه و «من بمیرم و تو بمیری» هم بهبودی در کارشان حاصل نمی شود. این افراد را در زبان روزمره با لقب » خنگ» مشخص می کنند. و من فکر می کنم که این واژه را برای نامیدن امثال من ابداع کرده اند. البته فکر نکنید که اطلاع رسانی شما بی تاثیر بود و من آن را دنبال نکردم. می خواستم بکنم ولی نمی دانستم به » که » و «به کجا» باید مراجعه کنم و توضیح بخواهم. پس از مدتی جست و جوی فکری بالاخره به این نتیجه رسیدم که بهتر است قبل از دست زدن به هر اقدامی نخست از صحت و سقم این خبر مطمئن شوم که پولهای ارسالی برای » پی پال » بدست دریافت کننده مورد نظر، که من باشم، نمیرسد. برای اطلاع آزمائی 5 یورو به دوستی دادم و خواهش کردم آن را به حساب من به پی پال بفرستد. آقا نشان به آن نشانی که آن 5 یورو هم چون دکل نفتی زمان احمدی نژاد چنان به تیر غیب گرفتار شد که گوئی فرامرز هرگز نبود . رفت که رفت و رد پائی هم از و برجای نماند. یاد غمنامه مرحوم پروین اعتصامی در فقدان گربه گمشده اش افتادم..»ای گربه تو را چه شد که ناگاه رفتی و دگر نیامدی باز…. ؟ حال باید از دوستی که لطف کرد و زحمت کشید و آن پول زبان بسته را برای پی پال فرستاد خواهش کنم که او از پی پال بپرسد :» آقا چه بر سر آن 5 یورو آمد و خبر در گذشت آن5 یوروی زبان بسته را در کدام آگهی تسلیت باید جست؟
  ولی برای قدر دانی از محبت شما و اطلاع رسانیتان، اگر هنوز با آینده ما بر سر مهر هستید و هنوز میل دارید به ما کمک کنید من یک شماره بانکی در اختیارتان می گذارم تا هم بخت خودرا بیازمائید هم بخت مرا! دنیار چه دیدی شاید این بار دری به تخته ای خورد و…… شاد باشید با سپاس دوباره. رضا
  حساب بانکی
  GHOLAMREZA NAFEEI
  POSTBANK KÖLN
  IBAN
  DE22 1001 0010 0903 2781 24
  Bic P B N K D E F F
  شماره حساب:
  Kontonummer 903 278 124

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: