سرمایه گذاری در نفت، گاز و پتروشیمی چین با 280 میلیارد دلار به یاری ایران می شتابد


سرمایه گذاری در نفت، گاز و پتروشیمی

چین با 280 میلیارد دلار

به یاری ایران می شتابد!

راشا تودی – ترجمه رضا نافعی

آمار سایت تا کنون4،455،003

ترجمه 1155

خروج آمریکا از پیمان INF و تحریم های بعدی فشار اقتصادی بر ایران را شدت بخشید. این سبب شد تا چین به میدان آید. این ابر قدرت قصد دارد با صد ها میلیارد دلار سرمایه گذاری در ایران  این  شریک کلیدی خود را حفظ کند.

این که ایران مقادیر عظیمی  منابع استراتژیک در اختیار دارد راز سرپوشیده ای نیست . کم نیستند ناظرانی که معتقدند یکی از اصلی ترین دلائلی که » غرب» را تا این حد نگران آینده ایران ساخته همین است.

در سال 2016 چین و ایران با یکدیگر یک «پیمان استراتژیک» منعقد ساختند. چند روز پیش محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران به چین سفر کرد تا در باره نقشه راه و محتوای مشخص قرارداد گفتگو کند.

محتوای چند مضممونِ کلیدی از مضامین مورد بحث به اطلاع عموم رسانده نشد .   با این حال ، آنچه مسلم به نظر می رسد  این است که : توافق های جدید بین تهران و پکن ممکن است چشمگیرتر از تغییراتی باشند که در گذشته در عرصه تغییر تعادل قدرت در جهان روی داده است.  ستون اصلی قرارداد 25 ساله چین و ایران که چین 280 میلیارد دلار در آن سرمایه گذاری خواهد کرد عبارتند از سه بخش: نفت، گاز و پتروشیمی.

این مبلغ هنگفت را می توان در پنج سال اول برای سرمایه گذاری صرف کرد ، در عین حال پیش بینی شده است که بودجه  بیشتری در  چرخه  های پنج ساله بعدی تامین گردد. مشروط بر این که هر دو طرف با آن موافق باشند. علاوه بر این ، 120 میلیارد دلار دیگر نیز با همین شرائط  در بخش حمل و نقل و تولید ایران سرمایه گذاری می شود.

 امتیازی که چین  در قبال  این سرمایه گذاری ها بدست می آورد این است:  موسسات چینی برای خرید پروژه های جدید، پروژه های متوقف شده یا ناتمام مانده در بخش نفت یا گاز بر دیگر خواستاران حق تقدم دارند.  این توافق ها  در مورد گزینه ها در بخش پتروشیمی ، از جمله فناوری مربوط به آن و نقل و انتقال پرسنل نیز صدق می کند.

این امر شامل حضور 5،000  متخصص امنیتی چینی در خاک ایران برای محافظت از پروژه های چینی در ایران خواهد بود.

یک منبع ایرانی اضافه کرده است که در صورت لزوم افزایش  پرسنل و مواد اضافی دیگری نیز برای کسب اطمینان از انتقال احتمالی نفت ، گاز و محصولات پتروشیمی از ایران به چین از جمله از طریق خلیج فارس » نیز ممکن است.

اما تضمین تعهد استراتژیک به  ایران به این ها محدود  نمی ماند، پرزیدنت ترامپ بار دیگر اعلام کرده سخت ترین تحریم های تاریخ علیه ایران اعمال خواهد شد.   دولت ایران به چین این امکان را می دهد که برخی از تولیدات نفت و گاز یا فرآوردهای پتروشیمی ایران  یا کل آنها را با حداقل تخفیف تضمین شده  خریداری کند.

براساس شرایط توافق نامه جدید ، به چین حق داده می شود كه بتواند پرداخت بهای  محصولات خریداری شده از ایران را   تا دو سال به تعویق اندازد .

چین مجاز است علاوه بر renminbi ، برای پرداخت  تعهدات   خود از «ارزهای نرم»   نیز استفاده کند.  ارزهایی که به عنوان مثال از معاملات موجود در آفریقا و کشورها ی اتحاد جماهیر شوروی سابق کسب کرده است.

 در اینجا ، چین نیز روند دور زدن فزاینده دلار آمریکا  را برای فروش کالاهای خود  دنبال خواهد کرد.  تعهد چین برای ساخت زیرساخت های تولیدی ایران مطابق با مفهوم ابتکار» یک کمربند ، یک جاده» ، یا  به اصطلاح جاده ابریشم جدید است. چین قصد دارد برای تحقق برنامه های خود در ایران با تکیه بر مشخصات و رویه های آزمون  شده  و به اثبات رسیده  در  چین  از کارگران کم هزینه محلی برای ساخت کارخانه هایی که توسط شرکتهای بزرگ تولیدی چینی طراحی و ساخته شده اند ، استفاده کند. محصولاتی که این کارگران تولید می کنند، می توانند از طریق راه ها و زیرساختی که برای حمل و نقل کالا توسط چین ساخته شده به بازارهای غربی برسند.

طرح قرارداد در پایان ماه اوت به رهبر جمهوری اسلامی و شخصیت های برجسته  وزارت اقتصاد، وزارت دارائی، وزارت نفت ، سپاه پاسدارن و معاون ریاست جمهوری اسحاق جهانگیری ارائه شد.

اسحاق جهانگیری معاون رئیس جمهور  همچنین اعلام کرد که ایران برای انجام پروژه ای  برقی کردن تقریبا 900 کیلومتر خط اصلی راه آهن بین تهران و  شهر مشهد قرار دادی با چین منعقد کرده است. جهانگیری برسخنان خود افزود: همچنین برنامه هایی برای ساخت خط ریلی پر سرعت از تهران از طریق قم به اصفهان و گسترش این شبکه توسعه یافته از طریق تبریز به شمال غربی نیز در نظر گرفته شده است.

تبریز ، که زادگاه تعدادی از تأسیسات مهم تولید نفت و گاز و نقطه شروع خط لوله انتقال گاز تبریز – آنکارا است،  قرار است محل تقاطع  دو هزار و 300 کیلومتر جاده ابریشم جدید گردد و  ارومچی    (پایتخت استان سین کیانگ  غربی چین) را  به تهران متصل سازد. راهی که قزاقستان، قرقیزستان،ازبکستان و ترکمنستان را به هم می پیوندد  و با عبور از ترکیه به اروپا می رسد. در نتیجه، پروژه خط لوله نیاز به همکاری با روسیه و کشورهای اتحاد جماهیر شوروی سابق دارد. به گفته این منبع ایرانی ، توافقنامه چین و ایران حاوی یک بند دیگر است که بر اساس آن حداقل به یک شرکت روسی اجازه می دهد علاوه بر یک اپراتور چینی با شرایط ترجیحی در مشارکت استراتژیک شرکت کند.

https://deutsch.rt.com/der-nahe-osten/92007-lachender-dritter-iran-und-china/

 

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s