دولت عراق زیربار شورش مردم دوام خواهد آورد؟


دولت عراق زیر بار

شورش مردم دوام خواهد آورد؟

یونگه ولت  ترجمه رضا نافعی

امار وب نوشت تا کنون

4،470،436

 

ترجمه 1160

درعراق تظاهر کنندگان خواستار کناره گیری دولت هستند. دولت تصمیم به مبارزه با بیکاری و کمبود مسکن گرفته است.  بیش از 90 کشته و 4 هزار مجروح ترازنامه واکنش خشن دولت عراق به اعتراضات ضد فساد مردم است. تظاهراتی که از هفته گذشته تبدیل به شورش شده است.

در آخر هفته گذشته، مقتدا صدر یکی از روحانیون صاحب نفوذ شیعه که با رهبری جبهه «سائرون » برنده آخرین انتخابات پارلمانی شد، از نمایندگان این جبهه در  مجلس خواست که دولت را بایکوت کنند.

آیت الله سیستانی مرجع اول شیعیان نیز به حمایت از تظاهر کنندگان برخاست  و بار دیگر خواستار ایجاد کمیته ای از کارشناسان برای تهیه  طرحی راهبردی برای مبارزه با فساد شد.

در عین حال اجلاس پارلمان برای رسیدگی به بحران که قرار بود روز شنبه برپا گردد اندک زمانی  قبل از آغاز جلسه به بعد موکول شد. شنبه شب کابینه در یک جلسه فوق العاده تصمیمات ویژه ای اتخاذ کرد.

طبق این تصمیمات از جمله باید زمین های ساختمانی و محل اسکان در اختیار مردم کم درآمد گذاشته شود، به افراد شاغل، کسانی که شغلی ندارند و کشاورزان کمک های مالی داده شود، برنامه های آموزشی تدارک دیده شود و کسانی که بدست نیروهای انتظامی کشته شده اند «شهید » شناخته شوند.

این که آیا اتخاذ  این تصمیمات برای نجات دولت کفایت خواهد کرد یا نه، قطعی نیست. گرچه در آخر هفته  ممنوعیت خروج از خانه لغو شد ولی دسترسی به اینترنت در بخش های بزرگی از کشور ممکن نبود.

اکثر توده های تظاهر کنندگان امروز خود را ادامه دهندگان تظاهرات اعتراضی تابستان 2018 می دانند که به کمبود شدید برق و آب آشامیدنی، فساد و رشوه خواری گسترده در کشور، پارتی بازی وسیع و تقسیمات قومی و مذهبی کشور معترض هستند.

اصلاحات کوچک، جا به جا کردن مسئولان کشور و پس و پیش کردن مهره های  بازمانده از زمان تسلط امریکائی ها بر عراق  اقداماتی نیستند که بتوانند بحران اجتماعی – اقتصادی مسلط بر کشور را بگونه ای موثر و ماندگار برطرف سازند.

در حال حاضر بنظر نمی رسد که تغییر رژیم عراق علیه تهران خطری جدی باشد و بیم آن برود که  واشنگتن و همپیمانهایش بتوانند جنبش را بسود خود مصادره کنند. آنچه  در حال حاضر موجب نگرانی دستگاه اداری ایالات متحده است این است که واشنگتن نفوذ خود را بر بغداد در قیاس با ایران بیشتر از دست بدهد  و نفوذ ایران فزونی یابد.

از این رو ایالات متحده در سال گذشته تلاش هائی بکاربست تا شاید بتواند  واحد های بسیج مردمی معروف به «حشد الشعبی» که نقش مهمی در پیروزی بر داعش ایفا کرد را خلع سلاح کند.

این واحد ها بارها اعلام کرده اند اگر جنگی علیه ایران در گیرد در کنار نیروهای ایران خواهند جنگید. این موضعگیری آنها سبب شد تا برای تخریب حیثیت  » واحد های بسیج مردمی» تلاش هائی صورت گیرد و بر خلاف واقع چنین وانمود شود که این نیرو گوش بفرمان ایران است.

صحنه سازی برای تخریب موقعیت عبدالوهاب الاسدی که   معاون فرمانده نیروهای ضد ترور عراق بود و در جنگ با داعش اعتبار زیادی کسب کرد  یکی از انگیزهای اصلی اعتراضات جاری است .

خود نخست وزیر عراق نیز ، دست کم از زمان سفر به چین در اواخر ماه سپتامبر، مورد غضب واشنگتن قرار گرفته است..

او درپکن با شرکت در پروژه جاده جدید ابریشم  موافقت کرد و 8 قرارداد در زمینه مالی، بازرگانی، نوسازی عراق، امنیت، سیاست خارجی، آموزش، فرهنگ و ماموریت های دیپلماتیک با پکن امضاء کرد.

پکن هم اکنون مهمترین همکار بازرگانی عراق است، و عراق دومین فروشنده مهم نفت به چین است.

واشنگتن مصمم است تا بدون قید وشرط از گسترش روابط دو کشور جلوگیری کند.  حجم تجارت آنها در سال گذشته از 30 میلیارد دلار فراتر رفته است.

 

https://www.jungewelt.de/artikel/364228.proteste-im-irak-proteste-halten-an.html

 

 

 

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: