نبرد بزرگ دوران ما چین در میدان اختراعات امریکا را به زانو درآورده


نبرد بزرگ دوران ما

چین در میدان اختراعات

امریکا را به زانو در آورده

راشا تودی – ترجمه رضا نافعی

آمار سایت تا کنون 4،473،499

ترجمه 1161.

در نگاه اول ، سیاست خارجی آمریكا مغشوش و در هم  ریخته  به نظر می رسد: جنگ تجاری با چین، تحریم علیه روسیه، لغو بند «حد اکثر ارفاق»  برای هند  اما در واقع  این سیاست کاملاً تهاجمی امریکا، مبتنی است بر  محاسبه ای دقیق. سیاست تهاجمی که واشنگتن در پیش گرفته برای تسلط یافتن بر ثبت اختراعات و مواد خام در سراسر جهان است. اما طنز تاریخ می تواند سبب گردد که  ترامپ رئیس جمهور امریکا با سیاستی که در پیش گرفته آن کسی شود  که عامل افت علمی امریکا گردد.

وقتی در جهان موادی کشف شوند که می توانند تاثیرات آینده ساز داشته باشند، بی تردید این مواد در مجله علمی و حرفه ای سوئیسی موسوم به  Applied Scienc ثبت و معرفی می شوند.

آنچه امروز در مرحله پژوهش های بنیادین قراردارد فردا می تواند به عاملی دورانساز تبدیل گردد. بر این اساس، آنچه  در مجله آپلاید ساینس منتشر می شود  وزنی ویژه  دارد. مهمتر از همه این که، شرکتهای بزرگ تجاری و اندیشکده ها یا اتاق های جهانی فکر  آنچه را که نشریه حرفه ای و اینترنتی آپلاید ساینس، که از بازل – سوئیس، گزارش می دهد با دقت تمام دنبال می کنند. زیرا در خواب ماندن و راه نو شناخته را ندیدن به معنای از دست دادن تسلط بر صنایع کلیدی است، و چنین بنظر می رسد که این درست همان چیزی است که امروز در ایالات متحده در یک جبهه وسیع در حال رخ دادن است.

در حقیقت ، آنچه که دانشمندان چینی در 28 ژوئن 2019 در مجله آپلاید ساینس منتشر ساختند      چیزی بیش ازموضوعی  خشک  بود که فقط برای اهل فن جالب باشد.

در سال 2004 ماده ای حیرت انگیز کشف شد که  Graphenگرافن نام گرفت. این ماده ترکیبی است از کربن خالص، با ویژکی هائی شگفت انگیز.

محققان دانشگاه جیاوتونگ  Jiaotongواقع در جنوب غربی چین در چنگدو Chengdu گزارش کردند که در زمینه زیست پزشکی، بهترین و مؤثرترین اختراعات مربوط به این ماده را به ثبت رسانده اند. نگاهی به آمارهای صرف  نشان می دهد که در مورد گرافن چین بسیار فراتر از غرب است. فقط در سال 2018، چین 216 اختراع به ثبت رسانده است، پس از چین بافاصله ای زیاد امریکا قرار دارد (با ثبت 37 اختراع) و پس از آن با کویری خشک و خالی از نوآوری روبروهستیم. طبق گزارش آپلاید ساینس جای آلمان با ثبت 2( دو) اختراع یکی مانده به آخر است. ولی آیا ثبت انبوه  بمعنی ثبت اختراعات با کیفیت هم هست؟ و آیا هر ثبت اختراعی گامی است  در راستای تسلط ماندگار بر عرصه فناوری؟

اگر در پی یافتن  پاسخ برای  این پرسش ها هستیم ، ابتدا باید بدانیم که چرا مواد نویافته یا فناوری های جدید اینقدر اهمیت دارند. بعنوان نمونه همین گرافن را در نظر می گیریم که اتم های آن با اتم های  یک تکه الماس یا  یک تکه ذغال فرقی ندارد. گرافن نوع خاصی از کربن است که 200 بار سخت تر از فولاد است. یکی از خواص این ماده آنست که میتوان آن را بسیار نازک روی چیزی مالید و دیگر این که بسیار قابل انعطاف است. گرافن با این ویژگی ها میتواند منشاء معجزات فیزیکی شود.

بر این اساس روزی می توان بدون استفاده از کابل باتری را بکار انداخت، می توان باتری هائی با طول عمر بسیار زیاد تولید کرد، یا اتومبیل های برقی را فقط با راندن بر مسیری که با  گرافن پوشش یافته باشد دوباره شارژ کرد. در آینده گرافن می تواند در مغز آدمی با سلول های عصبی در تعامل قرار گیرد و بدون ایجاد عوارض جنبی این یا آن بیماری را درمان کرد. در عرصه نظامی میتوان با استفاده از گرافن هواپیماهای سبک وزن تر تولید کرد. گرافن برخلاف آلومینیوم از فولاد سخت تر است.

در تاریخ فناوری واقعا به ندرت پیش آمده که  اکتشاف ماده ای نو چون گرافن  پژوهشگران را چنین به شور و شوق در آورده و دامان تخیل آنها را چنین اوج و عمقی بخشیده باشد .

پژوهش های چینی ها نشان می دهد که افزون بر کثرت اختراعات  تازه به ثبت رسیده، بویژه فقط  در عرصه پزشکی، آنچه نقشی قاطع و تعیین کننده ایفا می کند، قدرت اقتصادی کسی است که اختراع را به ثبت می رساند.   زیرا فقط موسسات و شرکتهای بزرگ در موقعیتی قرار دارند  که قادرند حق ثبت اختراع را بپردازند  و از چنان قدرت اقتصادی برخوردار باشند که بتوانند پای اختراع خود بایستند و از آن در برابر رقبا  در بازار دفاع کنند تا جای خود را در بازار بازکند. در این عرصه نیز ، چینی ها بر دیگران توفق دارند.

البته امریکا شرکت هایی مانند لاکهید مارتین ، مبتکر تجاری و نظامی آمریکا را به میدان می فرستد،  همچنین ، دانشگاه کالیفرنیا را ،که تاکنون موتور نوآوری جهان بوده است ، و هم اکنون  نیز  در زمینه ثبت اختراعات مربوط به گرافن در میدان است.

برغم تمام این دشواری ها محققان در سراسر جهان از یک برنامه ویژه رایانه ای به نام Innography،  برای ارزیابی کارایی ثبت اختراع کمک میگیرند ، در این برنامه قدرت یک اختراع به شکل یک دایره تصویر می شود – و در اینجا هم باز، آکادمی علوم چین و دانشگاه های چین به وضوح بالاتر از آمریکایی ها قرار می گیرند.

در نبرد برای حق ثبت اختراعات آینده ، ایالات متحده آمریکا از مدتی پیش چنان از چین عقب افتاده  که حتی «فایننشال تایمزِ» بریتانیا ، که قطعا  یک چهرۀ دوستدار  فناوری پیشرفته چینی نیست، سعی می کند بنحوی به این  مسئله حساس اشاره کند.

اینکه انگیزه واقعی و پنهان دونالد ترامپ برای جنگ تجاری که در پیش گرفته دست یافتن به   ثبت اختراعات است، رازی است که دیگر هم درلندن از آن با خبر هستند هم  در واشنگتن، بنا بر این سخن گفتن در باره آن دیگر از فهرست موضوعات ممنوعه خارج شده است.

آنچه هنوز سخن گفتن در باره آن ممنوع است این است که غرب که روزی  تک تاز میدان نوآوری بود  امروز دچار چه وضع ناهنجاری شده است.

نه تنها چین بلکه سایر کشورهائی که در لیست جهانی دشمنان آمریکایی ها قراردارند نیز  به دنبال پیشرفت در عرصه نوآوری هستند. به عنوان مثال ، در رتبه بندی منتشر شده توسط بلومبرگ ، درفهرست نوآوری در ثبت اختراعات ، ایران در رتبه سیزدهم قرار دارد.

در زمینه  سرمایه گذاری در صنایع کلیدی هند سومین کشور جهان  است و در زمینه ثبت اختراعات در درجه دهم و  در عرصه ارائه نشریات علمی در جهان درمرتبه ششم  قرار دارد.

فدراسیون روسیه نیز از زمره نوآوران است. اخیرا دفتر ثبت اختراعات اروپا EPO یک موتور جستجو برای ثبت اختراعات روسیه معرفی کرده است که بعنوان مثال امکان جست وجوی رایگان بیش از 2،5 میلیون اختراع ثبت شده از اتحاد شوروی تا امروز را فراهم می کند. چنین انباشته های عظیمی از نوآوری های ثبت شده مهم هستند ، زیرا بدون آنها امروز امکان ثبت بسیاری  از اختراعات جدید ممکن نبود.

 هنگامی که صحبت از ارقام محضی بمیان می آید  که فقط نشان دهنده اختراعات به ثبت رسیده است یک گرافیکِ بانکِ جهانی بوضوح وضع اسفبار امروز امریکا را نشان می دهد ، کشوری که روزی پیشکسوت نوآوری در جهان بود: اکنون بیش از ده سال است که سخت از چین  عقب مانده، نشان میدهد که امروز امریکا  را فقط در میان گروه گسترده متوسط ها میتوان دید.

در آغاز دهه  1980 یک گروه موسیقی پانک  امریکائی موسوم به Dead Kennedys با  عرضه قطعه ای با نام تحریک آمیز «همه جا کالیفرنیا ست » به شهرت بین المللی رسید. امروز در سال 2019 نه تنها موسیقی  این گروه منسوخ شده بلکه  به نظر می رسد برتری نوآورانه آمریکایی ها ، که دو دهه پیش درخشش نوآوران کالیفرنیایی  نّماد آن بود نیز پایان یافته است.

جالب اینجاست که چینی ها در زمینه هوش مصنوعی و فن آوری های ارتباطی مانند» جی5″، پیشتازند و با در اختیار داشتن خاک های کمیاب قادر به ساختن تراشه ها و پردازنده های بسیار حساس هستند.

این فلزاتی که اگر نباشند و بکار گرفته نشوند باهیچ تلفن هوشمندی نمی توان با کسی ارتباطی برقرار کرد، بر خلاف نامشان که کمیاب خوانده می شوند به هیچ وجه کمیاب نیستند و نه تنها امریکا بلکه آلمان هم از این خاک های کمیاب دارد. اما بهره برداری از این معادن بسیار پیچیده است و به محیط زیست آسیب می رساند.

ناگفته نماند آنچه برشمردیم همه دلائل نیستند- به هر حال این مشکلات سبب شده اند که انحصار  بازار جهانی این خاک ها به چین  واگذار شود. پس نه ماده خامی برای فناوری آتی در اختیار هست و نه کسی میداند چگون می توان  راهی برای خروج از این بن بست یافت. بنا بر این بحران نوآوری غرب به رهبری امریکا را دیگر نمی توان پوشیده نگه داشت.  بنابراین می تواند سیاست ضد تجارت جهانی ترامپ ، که درعین حال چندین کشور و اتحادیه اروپا را نیز هدف قرار می دهد ، تلاشی باشد از روی ناچاری به این امید کننده که از این ستون به آن ستون فرج است، شاید دراین میان راهی پیدا شود.زیرا گشودن یک جبهه جهانی علیه کشورهائی چون هند، روسیه، چین و مجموع کشورهای عضو اتحادیه اروپا ، بویژه در مورد کشورهای غول آسائی که دارای اقتصاد دولتی هستند مانند چین، سبب می شود  که منابع آنها جذب عرصه های دیگر شوند، که اگر جذب این عرصه ها نمی گشتند  به خط لولۀ نوآوری ها سرازیر می شدند.

تحریم ها و لیست های سیاه در زمینه فن آوری به خودی خود مربوط به برنامه های ثبت اختراعات هستند – زیرا بسیاری از اختراعاتی که ثبت شده اند براساس پرداخت پیشا پیش حق ثبت اختراع  در خارج از کشور به ثبت رسیده اند، اما این ثبت اختراع فقط به معنی دریافت شناسنامه برای اختراع مورد نظر است. ولی داشتن پروانه یا  شناسنامه  به آن معنی نیست که به دارنده شناسنامه اجازه تولید و بکار بردن آن اختراع هم داده شده است. تا زمانی که اجازه بکار بردن آن اختراع داده نشده نمیتوان آن را بکار برد. جنگ تجاری، به شركتهای به تنگ نفس افتادۀ آمریكایی در عرصه مسابقه برای ثبت اختراعات فرصتی برای نفس تازه کردن می بخشد: گرچه این استراتژی راه  ورود چین، رقیب دیرین را، به میدان مسابقه  مسدود می کند، ولی خود آمریكا نیز از این طریق آسیب پذیر می گردد.

نگاهی به نمونه «هو آ وای» نشان می دهد که در پس جنگ تجاری، چه جنگ سختی بر سر ثبت اختراعات در جریان است.  دونالد ترامپ هوآ وای را در فهرست سیاه خود قرارداد. نتایج این اقدام می توانست چنین باشد که هواوای از آن لحظه به بعد دیگر اجازه خرید و فروش تلفن های هوشمند را نداشته باشد و تکنولوژی «جی 5» هواوای نیز دیگر قابل فروش نباشد، آن هم نه فقط در امریکا. تصور هوآوای این بود که تحریم ترامپ به این معنی است که هوآ وای دیگر اجازه استفاده از تکنولوژی «آندروئید » را که متعلق به گوگل است نخواهد داشت.

واکنش هوآوای، غول فنی چینی، سریع بود. هوآوای با گرز اختراعات ثبت شده به میدان آمد و از موسسه تولیدی» ورایزن» Verizon خواستار دریافت یک میلیارد دلار حق امتیاز برای استفاده آن موسسه از اختراعاتی شد که هوآوای مدعی مالکیت آنهاست و موسسه ورایزن بدون اجازه آن اختراعات را مورد استفاده قرارداده است. دعوا بر سر تقریبا 200 اختراع است.  پیدایش این زور ورزی ها ناشی از قراردادی است که در گذشته منعقد شده  و در آن زمان هدف آن قرارداد تسهیل همکاری های جهانی بود – تا زمانی که ترامپ سر کار نیامده بود.

در آن زمان هر دو کشور قانون سازمان تجارت جهانی WTO موسوم بهTrade-Related Aspects of Intellectual Property Agreement  را امضاء کرده بودند و بر این اساس اجازه داشتند اختراعات خود را در کشور دیگر نیز به ثبت برسانند.

آنچه در ابتدا به عنوان وسیله ای برای پیشگیری از تبعیض در نظر گرفته شده بود ، در جنگ های تجاری امروز می تواند به عنوان سلاحی بُرنده مورد استفاده قرار گیرد: به عنوان مثال ، یک شرکت چینی که در ایالات متحده حق ثبت اختراعات را دریافت کرده است ، می تواند با استفاده از این حق شرکت های امریکائی را مسدود سازد و از آنها خواستار دریافت حق امتیاز گردد و در صورت تخلف از آنها به دادگاه  شکایت کند.

اما آنچه مسئله را برای امریکائی ها غامض می کند جزئیات امر است. چون  کالیفرنیا،غول نوآوری های فناوری امریکا در عرصه  اطلاعات ،  مدتهاست که  از چینی ها عقب مانده است  و این چینی ها هستند که در بازار اختراعات ثبت شده بویژه در عرصه دیجیتالی دست بالا را دارند و حالا می توانند با استفاده از این اهرم  ماهرانه سیاست بازرگانی ترامپ را از لحاظ راهبردی بی اثر سازند.

محروم ساختن  هواوی از بازار ایالات متحده که احتمالاً می تواند هدف اصلی ترامپ باشد ، نمی تواند تحقق یابد.  زیرا بیش از 56000 اختراع ثبت شده  جهان متعلق به این گروه چینی است  – و در حوزه بسیار حساس  فن آوری  5G  هوآوای به تنهایی  بیش ازمجموع  شرکت های امریکائی و اروپائی    حق ثبت شده  در اختیار دارد.

فقط ارقامی که چینی ها از دست آوردهای خود عرضه می دارند شگفت انگیز نیستند، سرعت نوآوری چینی ها نیز حکایتی حیرت انگیزاست. در سال 2017 ، از مجموع   608 اختراع که در عرصه هوش مصنوعی در سراسر جهان ثبت شد 473 اختراع برخاسته از چین بود و فقط 65 اختراع منشاء آمریكائی داشت.

وضعیت در زنجیره بلوکی ( زنجیره بستگی  Blockchain )   نیز مشابه وضعی است که توصیف کردیم ، آنجا هم یک سوم تمام اختراعات ثبت شده از کشور چین است.  درست تمام آن عرصه هائی،  که کالیفرنیا زمانی با درۀ سیلیکونِ خود، به عنوان یک غول نوآوری،  در آنها تک تازی می کرد، اکنون کاملاً در دست چینی ها است.

با این حال، چنین بنظر می رسد که درک این مطلب ساده فراتر از مرز قابل درک برای  دونالد ترامپ و مشاورانش قراردارد: حق ثبت اختراع اول، حق ثبت اختراع بعدی  و ثبت اختراع پس از آن را تضمین می کند. به عبارت دیگر ، می توان گفت: هنگامی که کسی از دور رقابت فرو افتاد دیگر بالا آمدنی نیست..

https://deutsch.rt.com/wirtschaft/90352-california-uber-alles-warum-globale/

 

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: