دو کتاب در امریکا ، به جرم رای در انتخابات کتک خوردند و زندانی شدند!


دو کتاب در امریکا،

به جرم رای

در انتخابات

کتک خوردند

و زندانی شدند!

 

 

یونگه ولت ترجمه رضا نافعی

 

آمار سایت تا کنون

 

4،500،674

ترجمه

1167

 

 

مدت ها پیش از آغاز همکاری با استفن ویتوریا برای نوشتن کتابی مشترک با یکدیگر در باره هوارد زین  مورخ امریکائی  ) 2010-1922(  و کتاب بسیار با اهمیتش بنام » تاریخ مردم ایالات متحده امریکا»  صحبت می کردیم.

ما هر دو کتابش را می ستودیم. آنچه بویژه ستایش ما را بر می انگیخت آرمانی بود که او دنبال می کرد. » نوشتن تاریخ از منظر » پائینی ها»، آن ها که جنبش هائی برای صلح، عدالت و حقوق بشر واقعی پدید می اوردند، یعنی مردم میانه حالی که گام هائی بلند برای تاریخ ملی برمیدارند.

هوارد زین،  فرزند خانواده ای کارگری، بزرگ شده در محله کلبه های چوبین اجاره ای، مخصوص  کارگران،  در  بروکلینِ نیویورک، خود از همین آدم ها بود که آرمان های انساندوستانه طبقه کارگر را آموخته بود.

هنگامی که بعنوان استادی جوان در کالج اسپلمان، ویژه سیاهپوستان در آتلانتا واقع در جورجیا تدریس می کرد، دیده بود که  چگونه زنان جوان سیاهپوست مورد ضرب و شتم قرار گرفته و زندانی شده بودند. جرم آنها این  بود که  جرئت کرده و  خواستار اجرائ  حق خود  شده بودند. یعنی شرکت در انتخابات و رای دادن.  این رویدادها که در برابر چشمان هوارد رخ می داد  و نیز پیشرفت  جنبش مدنی که  در جورجیا و دیگر جاها روی میداد و او عقاب آسا آنها را  دورا دور  دنبال می کرد  به او نکاتی در باره تاریخ می آموختند.

این تجربیات الهام بخش او بودند و او را  به خواندن، نوشتن و تحقیق در باره تاریخ واقعی ایالات متحده  بر می انگیختند. کاری که  «هاوارد زین » کرد،  استفن ویتوریا و مرا  بر آن داشت تا ما از دیدگاه خود تاریخ ایالات متحده را ثبت کنیم.

نتیجه کارما کتابی است سه گانه بنام «Murder Incorporated» ( موسسه جانیان با مسئولیت محدود) و می خواهیم با این کار الهام بخش خوانندگان خود  باشیم.

کتاب نخست که در سال 2018 منتشر و «کتاب دوم » که امسال منتشر شد موجب می شود روح پروژه کتاب ما را حس کنید. علاوه بر این ، فکر می کنم  پروژه ما ناقل روح «هوارد زین» بزرگ نیز هست.

فکر می کنم او به کارهایی که استفان ویتوریا و من  انجام داده ایم  مباهات می کند. جلد دوم نه تنها خوب نگارش یافته است، بلکه حاوی برخی از شوخ طبعی های انسان و مهمتر از آن  بیانگر حقایقی قابل توجه است. کتابی است از منظر خلق های تحت ستم جهان  که چشم بر امپراتوری دوخته اند.

+++

ستون حاضر روز 8 دسامبر از برنامه » رادیو زندان»  ضبط و در جشنی که برای تجلیل از کتاب «هوارد زین» که در کالج سیتی سانفرانسیسکو برپا شده بود، پخش شد. روز یکشنبه  استفان ویتوریا، کارگردان  و نویسنده همراه با  مومیا جمال پس از پخش سخنان مومیا بخشی از کتاب مشترک با او را قرائت کرد. امروز که نهم  دسامبر است ،  38 سال از آنروز می گذرد که مومیا ابو جمال در ساعات اولیه صبح در فیلادلفیا به وسیله گلوله پلیس مجروح شد و در راه انتقال به زندان  چنان مورد ضرب و شتم پلیس قرار گرفت که مرگ را به چشم خود دید.  او زنده ماند ، اما قرار است تا پایان عمر در زندان بماند ، زیرا پلیسی که به ریه  او شلیک کرده بود ، توسط شخص ثالثی کشته شد.  از 16 دسامبر سال 2000 ، نوشته های مومیا جمال در ستون  ویژه نوشته های او، به طور مرتب در این نشریه منعکس می شود، زیرا ویراستاران ، ناشران و تعاونی ها می خواهند از مبارزات همکار زندانی خود  حمایت کنند و پشبیبان آزادی او باشند. مومیا در 11 ژانویه سال 2020 نیز ،چون سال های پیشین، از 1998به این سو،  با کنفرانس بین المللی روزالوکزامبورگ همکاری خواهد کرد .

توضیح:

جواد صف دوست   عزیز و مهربانم در فیسس بوک نوشته: «تیتر با نوشته متن برای من نا روشن است» .

جوادجان باور کن که خطا  نه از من است و نه از نویسنده و نویسندگان مقاله. مطلب دراز ، پیچیده و در هم بافته است. عنوان اصلی مقاله » بزرگداشت هوارد زین است که اثر بسیار با اهمیتش » تاریخ امریکا از منظر پائینی ها» ست. تا اینجا صحبت از یک کتاب است.

ابو جمال از او یاد می کند و او را می ستاید و می گوید  : هوارد زین که بود، چه دید و چه شنید و چه آموخت. یکی از تجربیات آموزنده برای هوارد زین همان داستان انتخابات است.   ابو جمال در کنار ذکر این داستان   یاد آور می شود که او و همکارش ویتوریا هم کتابی نوشته اند در سه جلد، شبیه کتاب هوارد زین، با این تفاوت که آنها امپراتوری امریکا را از منظر مردم مستعمرات امریکا دیده و توصیف کرده اند. این هم توصیف کتاب دوم است و اشاره به موضوع انتخابات و نیز زیرپا نهادن حق دختران سیاهپوست که من خواسته ام همه آنها را در تیتر منعکس کنم که مشکل به بار آورده است.

همه اینها بجای خود نویسنده مقاله می خواهد اشاره ای هم به سرگذشت ابو جمال بکند که او کیست و چه کاره است و چرا زندانی است. و می گوید این نویسنده سیاه پوست از 38 سال پیش در امریکا در زندان است و تقاص جرمی را می دهد که مرتکب نشده است. چرا؟  چون عامل اصلی گرفتار نشده و فرار کرده است پلیس ابو جمال تیرخورده و بر خاک افتاده را دستگیر کرده و او را عامل قتل  می خواند، گرچه نمی تواند آن را به اثبات برساند. و به همین دلیل ابوجمال تا کنون زنده مانده است. وقتی خانم آنجلا دیویس نویسنده و فیلسوف افریقائی تبار امریکائی در سال 2009 در برلن حضور داشت در محفلی نه چندان بزرگ   سخن از ابو جمال به میان آورد و گفت  تا زمانی که  جمهوری دموکراتیک آلمان بر قرار بود ابو جمال  روزانه صدها نامه و کارت پستال از  دانش آموزان دبستانهای جمهوری دموکراتیک آلمان دریافت میکرد و در ارتباط با بیگناهی او می گفت که چون اتحادیه پلیس امریکا بسیار نیرومند است دادگستری را زیر فشار قرار می داده که قتل یک پلیس نباید بدون مجازات بماند. بقول ما ایرانی ها:

گنه کرد در بلخ آهنگری   به شوشتر زدن گردن مسگری

ابوجمال بخت برگشته ظاهرا باید تا پایان عمر  برای گناهی که اثبات نشده ، در زندان بماند.

با توجه به این احوال نویسنده مقاله تصریح می کند که:»

نوشته های مومیا جمال در» ستون»  ویژه نوشته های او، به طور مرتب در این نشریه( یونگه ولت) منعکس می شود، زیرا ویراستاران ، ناشران و تعاونی ها می خواهند از مبارزات همکار زندانی خود  حمایت کنند و در واقع برای آزادی او مبارزه می کنند.

امیدوارم این توضیحات تا حدی به روشن شدن موضوع کمک کرده باشد.

 

https://www.jungewelt rosa-luxemburg-konferenz.de

.de/artikel/368368.hommage-an-howard-zinn.html

 

 

 

 

 

 

 

.

 

 

 

 

.

 

 

.

 

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: