نه امریکا و نه آلمان حاضر به ترک نظامی عراق نیستند!


نه امریکا و نه آلمان

حاضر به ترک نظامی عراق نیستند!

 

 

یونگه ولت – ترجمه رضا نافعی

 

آمار سایت تا کنون

4،518،342

ترجمه

1173

 

 

پس از ترور موشکی قاسم سلیمانی پارلمان عراق تصمیم گرفت كه، نیروهای خارجی بلافاصله خاک آن كشور را ترک کنند. عادل عبد المهدی نخست وزیر عراق در پایان هفته  از پمپئو وزیر خارجه امریکا خواست تا برای مذاکره درباره  نحوه خروج نیروهای آمریکایی – هیئتی را به بغداد اعزام دارد. پس از طرح این تقاضا چه شد؟ پاسخ پومپئو این بود: خروج از عراق اصلا مطرح نیست. نیروهای امریکا» به کار خود ادامه خواهند داد».

آنه گرت  کرامپ کارن باوئر- Anne­gret Kramp-Karrenbauer- وزیر دفاع آلمان (از حزب دموکرات مسیحی) به وزیرخارجه امریکا پیوست و گفت:» اینجا هنوز به ما نیاز هست، سربازان آلمانی » کار بزرگی» در عراق انجام داده اند و » ما می خواهیم  بمانیم».

اکثریت بزرگی از نمایندگان مجلس المان نیز از ادامه عملیاتِ «بوندس ور» (ارتش آلمان) در عراق حمایت می کنند.

صرفنظر از این که اکثریت دموکرات در بغداد چه می گوید،  تصمیم در این مورد که در عراق چه کسی می جنگد، در واشنگتن و برلین گرفته می شود.

واقعا نیز  روز چهارشنبه، نیروهای آمریکایی در عراق کارخود را از سر گرفتند- برخلاف خواست صریح پارلمان عراق. در سوریه که واحد های نظامی امریکا بدون موافقت دولت سوریه مستقر شده اند. از سوی دیگر، واشنگتن در عراق برای به قتل رساندن  یک فرمانده عالی رتبه نظامی ایرانی در تاریخ 3 ژانویه با پهپاد استفاده کرد  و   روشن ساخت که دولت آمریكا آماده است حتی نمایندگان ارشد كشورهای خارجی را به قتل برساند- اگر آنها مخالف منافع ایالات متحده باشند. برخی   سلیمانی را در طبقه بندی اهمیت در ساختار دولت ایران، مرد شماره دو دانسته اند.

در این میان حقوق بین الملل دیگر هیچ نقشی ندارد . برلین چه می کند؟ فشار می آورد که برای تداوم ماموریت ارتش آلمان اراده دموکراتیک پارلمان عراق نادیده گرفته شود و در مورد قتل پهبادی سلیمانی توسط امریکا سکوت می کند. حقوق بین المللی؟ نه متشکریم.

از آنجا که گویی همه اینها به اندازه کافی سنگین نبوده است: دولت آلمان تصمیم گرفته است آشکارا دموکراسی و حقوق بین الملل را نادیده بگیرد تا بتواند در یک مبارزه تقریباً شکست خورده  برای برتری یافتن در  خاورمیانه حضور داشته باشد.

هم اکنون کشورهای غربی در سوریه ، مبارزه قدرت علیه روسیه و ترکیه را باخته اند. در لیبی هم سرنوشت مشابهی آنها را تهدید می کند. اینک اگر  مجبور شوند عراق را ترک کنند ، موقعیت آنها در جهان عرب بشدت تضعیف می شود.

وزیر دفاع آلمان برای  آن که از وقوع چنین  امری پیش گیری کند  در اواخر سال گذشته اعلام کرد که ماموریت های ارتش آلمان گسترش خواهد یافت. وی با بی اعتنایی به دموکراسی و قوانین بین المللی در عراق ، نمونه ای از جنگ های آتی را نشان می دهد.

ناگفته نماند ، پومپئو روز دوشنبه در سخنرانی در دانشگاه استنفورد قتل با  پهباد  در بغداد را به عنوان بخشی از استراتژی جدید بازدارندگی آمریکا توصیف کرد.   پمپئو تأیید کرد ، از جمله  علیه روسیه و چین.

https://www.jungewelt.de/artikel/370749.nur-ein-vorgeschmack.html

 

 

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: