فرانسه پرچم رهبری را در اروپا بدست می گیرد


فرانسه پرچم رهبری را

در اروپا بدست می گیرد

راشا تودی ترجمه رضا نافعی

آمار سایت تا کنون 4،532،626

ترجمه

1179

مکرون ، رئیس جمهور فرانسه، بالاخره روز جمعه گذشته طی نطقی نظرات خود را  در باره استراتژی دفاعی و نیز استراتژی بازدارندگی فرانسه اعلام کرد. نظراتی که  ناظران سیاسی با اشتیاق در انتظار شنیدن آن بودند. مکرون در این نطق خواستار آن شد که اختلاف سطح در بودجه دفاعی کشورهای عضو اتحادیه اروپا برطرف گردد و همه همطراز گردند.

پس از شارل دوگل، مکرون نخستین رئیس جمهور فرانسه است که در نطقی که روز جمعه در دانشکده افسری فرانسه ایراد کرد در باره دفاع و بازدارندگی سخن گفت.

رئیس جمهور فرانسه در نطق خود که چندین بار به تعویق افتاده بود و ناظران سیاسی سخت در انتظارش بودند، بعنوان رئیس جمهور تاکید کرد که فرانسه یک قدرت اتمی است. فرانسه خواستار صلح پایدار است و می خواهد دو مؤلفه هسته ای برای بازدارندگی را حفظ کند. این دو مولفه به طور سنتی عبارتند از زیر دریائی و هواپیما.

ماکرون گفت » گرچه چالش های جهانی که کره زمین با آن روبروست، ما را بر آن می دارد تا با همکاری و همبستگی نوین با آن روبرو شویم،ولی ما  شاهد تجزیه شتابان  نظام حقوقی بین المللی و نهاد هائی هستیم که مناسبات مسالمت آمیز بین کشورها را سامان می بخشند».

نخستین تغییر پارادایمی که توسط رئیس جمهور فرانسه در این زمینه مطرح شد، پارادایمی است  استراتژیک. در این پارادایم سلسله مراتب جدیدی از قدرت ترسیم شده که می تواند موجب رقابت استراتژیک بی پروائی در جهان گردد و خطر بروز حوادث و برخوردهای نظامی کنترل نشده ای را در پی داشته باشد. فرمانده کل نیروهای نظامی فرانسه گفت: «چندین گرایش دراز مدت و قابل پیش بینی در حال پیدایش هستند «.

افزون بر این ماکرون که مدت هاست خواستار استقلال اروپا در برابر قدرت ایالات متحده امریکاست در این سخنرانی نیز بار دیگر آن را مطرح ساخت و در عین حال تلاش کرد تا روشن سازد که هدف او پایان بخشیدن کلی به همکاری با  واشنگتن نیست: ماکرون تصریح کرد که «فرانسه یقین دارد امنیت دراز مدت اروپا مبتنی بر اتحاد نیرومند با ایالات متحده است».

گواهی رئیس جمهور 42 ساله فرانسه در اواخر سال گذشته مبنی بر این که  ناتو به «مرگ مغزی»  دچار شده است موجب اعتراضاتی در حوزه ترانس اتلانتیک شد.

ماکرون طی سخنرانی اخیر خود که بسیاری مشتاقانه در انتظار شنیدن آن بودند ، بار دیگر خواستار  شرکت دادن اروپایی ها در مذاکرات مربوط به معاهده آتی در باره INF   پیمان منع موشک  های میانبرد هسته ای شد و گفت با توجه به  امر کنترل تسلیحات، اروپا نمی تواند تنها به داشتن «نقش تماشاچی» اکتفا کند. بنا براین کنترل تسلیحات نیازمند داشتن استراتژی مشترک است.

افزون بر این، رئیس جمهور فرانسه خواستار این نیز شد که برای دفاع از اتحادیه اروپا و امور امنیتی بجای درگیر شدن در بحث های پیچیده  باید پول بیشتر در دست گرفت و به میدان آمد: آیا دلیل این وضع  این است که امر دفاع موضوعی فرعی است یا (به این  دلیل است) که دفاع کاری است که دیگران باید برای ما انجام دهند؟

مکرون، فرمانروای کاخ الیزه،  در گفتارخود در باره » گفتگوی استراتژیک» به شرکای اروپائی پیشنهاد کرد در باره » پتانسیال بازدارنده هسته ای فرانسه» گفتگو کنند و بر سخنان پیشین خود چنین افزود:

«همبستگی پایدار فرانسه با متحدانش به این معنی است که اینک منافع حیاتی فرانسه یک بعد اروپایی دارد. «

یوهان وادفول، معاون فراکسیون حزب دموکرات مسیحی در بوندستاگ، مجلس آلمان ، از اعضای اتحادیه اروپا خواست تا پیشنهاد فرانسه را بدون فوت وقت  دنبال کنند.

پیشنهاد گفتگو باید اولین گام برای ادغام نیروی بازدارنده هسته ای فرانسه در دفاع از اروپا باشد.

وادفول در اوایل هفته این موضوع را مطرح كرده بود.

https://deutsch.rt.com/europa/97820-macron-ungehemmter-globaler-wettbewerb-erfordert/

 

 

 

یاری با آینده ما از طریق

paypalیاری با آینده ما از طریق paypal

.paypal.me/aayandema

.

 

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: