«کرونا» نئولیبرالیسم را گاز گرفته و غارتگران نئولیبرال چین را!


«کرونا» نئولیبرالیسم را گاز گرفته

و غارتگران نئولیبرال چین را!

یونگه ولت ترجمه رضا نافعی

آمار سایت تا کنون

4،551،992

ترجمه

1185

بنظر نمی رسد که در حال حاضر فقط انفکسیون کرونا ست که رشدی هندسی دارد. گناه را بگردن چین انداختن نیز دست کم با همان سرعت رو به افزایش است. با این تفاوت که کیفیت ادعاها دیگر به ابتذال رسیده است. مثلا روز چهارشنبه روزنامه بیلد » صورتحساب – کرونا را عرضه کرد و نوشت : بدهی چین به ما»

این مقاله برای اثبات درخواست پوشالی خود مبنی بر طلبکاری برای خسارات اقتصادی ناشی از کرونا به مصاحبه ای استناد کرده بود که سردبیر آن روزنامه روز قبل با میکل پومپئو وزیرامورخارجه امریکا کرده بود. پاسخ گویا و خالی از ابهامی که سردبیر روزنامه بیلد از دهان او درآورده بود این بود که چین مجبور است خسارت ها را بپردازد.

ولی دیگر برای پریدن روزنامه بیلد و پومپئو روی رکاب قطاری که راه افتاده دیر شده است. بیلد و پومپئو می خواهند بر قطار دعاوی مجنون صفتانی بپرند که خیلی وقت پیش به راه افتاده است.

در اوائل ماه آوریل، 15 نفر از سیاستمداران ارشد حزب محافظه کار انگلیس به رهبری دامیان گرین، معاون سابق ترزا می، از دولت خواسته بودند تا در روابط خود با پکن تجدید نظر کند و در صدد تدارک دادخواستی علیه جمهوری خلق چین باشد.

در ارتباط با این فکر آنها به فرضیات یک اتاق فکر نظامی موسوم به «هنری جکسون» تکیه کرده بودند که بر اساس فرضیات آن اتاق، چین 350 میلیارد پوند به انگلیس بدهکار است. یکی از اقلام محاسبه مذکور سرمایه گذاری های اخیرانگلیس در خدمات درمانی ملی است که حالا فقط به دلیل خصوصی سازی بهداشت و کاستن از بودجه آن در دهه های اخیر ضروری شده بود. روزنامه های انگلیس هم بلافاصله این محاسبات ملانصرالدینی را قاپیدند و دنبال کردند. رسانه هائی که جدی تلقی می شوند نیز از ترس آن که مبادا دول امپریالیستی تسلط خود را از دست بدهند، بی طرفی ظاهری خود را به کنار نهادند.

در تلاش برای بی اعتبار ساختن چین به هر طریق ممکن محاسبات کاملاً حیرت انگیزی به پیش کشیده می شوند.

مثلا «بنیاد یادبود قربانیان کمونیسم» ، که با تصمیم کنگره ایالات متحده تاسیس شد اخیرا اعلام کرد تمام کسانی که در سراسر جهان بعلت ابتلا به ویروس کرونا کشته شده اند از » قربانیان کمونیسم محسوب می گردند – این آمار فاشیست های کشته شده در جنگ جهانی دوم را نیز بعنوان » قربانی» در بر می گیرد.

در هر صورت، اگر قرار شود شکایت دولت ها برای خسارت اقتصادی بطور جدی در نظر گرفته شود، ممکن است پکن هم بتواند حساب کند که انگلستان با تحمیل جنگ تریاک چقدر به چین بدهکار است. در آن جنگ، فروپاشی اقتصادی چین ده ها میلیون نفر را به فقر و گرسنگی رساند.

با همه این احوال، حداقل کاری که باید در حال حاضر انجام شود پایان دادن به «بازی سرزنش» است، که تنها هدف آن پنهان کردن این واقعیت است که غرب همه هشدارها ی چین و WHO را در ماه های ژانویه و فوریه نادیده گرفت .(کاهش بودجه های بهداشت و درمان در اروپا و امریکا و بسیاری از دیگر کشورهای جهان بعنوان راه حلی از زیر مجموعه راه حل های نئولیبرالیسم و تعدیل نیرو با هدف سودبری بیشتر، نتایج عملی خود را در جریان یورش کرونا نشان داد. همانگونه که سیاست های بهداشت و درمان چین برای مقابله با کرونا نتایج خود را نشان داد و تمام درد و آه و ناله و تهدید ها و اتهام ها و فرافکنی ها علیه چین به همین دلیل است. م)

https://www.jungewelt.de/artikel/376546.verzweifelt-gegen-china.html

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: