ترامپ به بهانه تولید «کرونا» شمشیر را علیه چین از رو بست!


ترامپ به بهانه تولید «کرونا»

شمشیر را علیه چین از رو بست!

فرانکفورتر آلگماینه –  ترجمه رضا نافعی

آمار سایت تا کنون

4،562،720

ترجمه

1189

رئیس جمهور امریکا سخت به چین حمله کرد و گفت:   گزارشهای اطلاعاتی که به او رسیده حاکی از آنست که  ویروس کرونا از آزمایشگاه تحقیقاتی در ووهان به دست آمده است.

ترامپ با این اتهام در پی چیست ؟ پنهان کردن خطاهای خود؟ هنوز روشن نیست که آیا اظهارات ترامپ  فقط تاکتیکی است یا این که او واقعا تصمیم به تغییر استراتژی خود گرفته است. رئیس جمهور آمریکا در دو ماه گذشته سیگنال های متناقض داده است. حال چنین به نظر می رسد  که وی مایل است مسئولیت همه گیر شدن ویروس کرونا و عواقب آن را بگردن چین بیاندازد.

شامگاه پنجشنبه ، وی در کاخ سفید از شواهدی سخن گفت که به ادعای وی نشان می دهند ویروس کرونا  در یک آزمایشگاه تحقیقاتی در ووهان بوجود آمده است. ترامپ در پاسخ به این سؤال كه آیا او اطلاعات  سازمانهای اطلاعاتی را   دیده و متقاعد شده است یا خیر؟ گفت: «بله ، دیده ام.» بیش از این مجاز به گفتن نیستم.

ترامپ دوباره از رهبری پکن انتقاد کرد که رفتارش مانع از آن شده تا جلوی گسترش ویروس در چین گرفته شود. آنها یا نتوانستند این کار را انجام دهند و یا این کار را نکردند و جهان بشدت متحمل آسیب شد.» رئیس جمهوری همچنین ادعاهای خود را علیه سازمان بهداشت جهانی مجددا تکرار کرد و گفت WHO  ، که او آن را «آژانس روابط عمومی» چین نامید  نباید اشتباهات وحشتناک افراد را توجیه کند.

اظهارات ترامپ مبنی بر اینکه او شواهدی را دیده که نمی تواند درباره آن اظهار نظر کند، در تضاد با بیانیه ایست که از سوی آژانس موقت هماهنگ کننده اطلاعات منتشر شده است.

دفتر رؤسای سرویس های ملی اطلاعات ( DNI  ) که بطور موقت توسط ریچارد گرنل از افراد مورد اعتماد ترامپ اداره می شود تایید کرده بود که در حال بررسی محل پیدایش ویروس است. این فرض که ویروس پرورش داده شده یا مورد اصلاح ژنتیکی قرارگرفته حذف می شود.

با این حال ، این بررسی ادامه خواهد یافت که آیا «بروز بیماری به دلیل تماس با حیوان آلوده آغاز شده است یا نتیجه تصادف در آزمایشگاهی در ووهان است».

این اظهارات شباهتی به دست یافتن به سر نخی مطمئن ندارد. گزارش هائ  قبلی حکایت از آن داشتند که  سرویس های اطلاعاتی امریکا هیچ مدرکی در دست ندارند که نشان دهد منشاء ویروس ازمایشگاه  بوده است  و از آنجا به بازار حیوانات ووهان راه یافته است.

آنچه بسیار غیر متعارف این است که سرویس های اطلاعاتی به کسی بگویند که مشغول تحقیق  در باره چه هستند. با این حال، ترامپ پیشتر اعلام کرده بود که سرویس ها در حال تحقیق در مورد این سوال هستند و به گزارش » دفتر رؤسای سرویس های ملی اطلاعات» نیز اصلا نپرداخت. او اصلا این گزارش را ندیده است. نیویورک تایمز گزارش داد که این سرویس ها برای ارائه شواهدی که از تئوری آزمایشگاه پشتیبانی می کند، تحت فشار سیاسی قرار دارند. گزارش نیویورک تایمز مؤید گزارش هائی است حاکی از آن که دولت ترامپ در جستجوی راه هائی برای مجازات چین  و مجبور ساختن آن به جبران خسارات مالی است.

گفته می شود در گفتگوهای محرمانه ترامپ صحبت از محروم ساختن چین از مصونیت دولتی به میان آمده است تا افراد و دولت ها بتوانند از چین تقاضای پرداخت خسارت بکنند.

علاوه بر این، گفته می شود که در مورد تعلیق بازپرداخت بدهی آمریکا به چین نیز صحبت شده است. آنچه ترامپ روز پنجشنبه در این باره گفت فقط این بود که اگر این بازی آغاز شود، بازی سختی خواهد شد. مسئول ساختن چین از لحاظ حقوقی کار دشواری خواهد بود. بعنوان مثال رابرت دالی ، دانشمند چینی در مرکز ویلسون در واشنگتن ،   به نماینده  این روزنامه گفت كه در سال 2008 نیز برغم آن که  بحران مالی از اینجا آغاز شد کسی از امریکا نخواست که خسارات وارده را جبران کند.

مقامات شورای امنیت ملی مدتهاست تلاش می کنند تا ترامپ را به طرف اتخاذ  خط مشی سخت تری علیه چین سوق دهند. تاکنون او مردد بود و بیم داشت که هزینه تجدید نظر در مناقشه بازرگانی و تشدید آن پیش از انتخابات بیشتر از سودی باشد که نصیب او خواهد ساخت.

وی هفته ها پیش درباره هرگونه ادعای جبران خسارت گفت: «تصادف  تصادف است.»

اینک با توجه به روبرو شدن با یک اقتصاد در حال فروپاشی ، ممکن است او به نتیجه دیگری رسیده باشد. اوکه تا کنون از مناسبات خوب خود با شی جین پینگ سخن می گفت حالا می گوید: «چین تمام توان خود را بکار خواهد گرفت تا من در این مسابقه بازنده شوم» پکن می خواهد رقیب او، جو بایدن، وارد کاخ سفید شود تا از فشار بر چین کاسته شود.

پیش زمینه تغییر خط مشی: ترامپ امروز، سه ماه پس از شیوع ویروس در آمریکا  تحت فشاری عظیم قرار دارد. بیش از 60 هزار تلفات ، 30 میلیون بیکار و دست آخر بحران مهم نفت، چشم انداز پاییز را تاریک کرده است. فقط در کاخ سفید نیست که افرادی او را تحت فشار قرار می دهند تا چین را مسئول بخواند درمجلس سنا نیز جمهوریخواهان  به او فشار می آورند. آنها ترس از آن دارند که در ماه نوامبر اکثریت خود در کنگره از دست بدهند.

اینطور تصور می شود که میتوان از این طریق اذهان مردم را منحرف سازند. از این گذشته، بسیاری از آمریکایی ها متقاعد شده اند که چین مقصر بحران است. گفته می شود که ترامپ اخیراً مدیر کمپین خود Brad Parscale ، برد پارسکیل را در یک گفتگوی  تلفنی تهدید کرده است که از وی شکایت خواهد کرد. دلیل عصبانیت شدید او نتایج نظرسنجی در ایالات مهم و کلیدی امریکاست که مطابق این نظر سنجی  بایدن در همه جا جلوتر است.

https://www.faz.net/aktuell/politik/trumps-praesidentschaft/will-trump-mit-seiner-china-kritik-von-fehlern-ablenken-16750148.html

خواننده گرامی

اگر آگهی در این قسمت منتشر شود از اختیارات و امتیازات WordPress است و مطلقا ارتباطی با آینده ما ندارد

 

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: