بیم غرب از ادامه اعتراضات لبنان


بیم غرب از ادامه اعتراضات لبنان

نفوذ رو به گسترش چین است!

 

یونگه ولت ترجمه رضا نافعی

 

مردم لبنان حق دارند خشم خود را آشکارکنند. انفجار روز سه شنبه نمادی است از جنایات علیه مرم. تظاهر کنندگان خشمگین همان را می خواهند که در پائیز گذشته می خواستند: کناره گیری دولت . در آن زمان توسط سیاستمدارانی که مشهور به فساد اقتصادی و مشتری مداری  بودند و   در 15 سال جنگ لبنان را   ویران ساختند  و آنگاه آن را رها كردند و  به دلیل نفرت مذهبی دست به آدمکشی می زدند.

نظام تقسیم متناسب قدرت،  پارتی بازی و تبار گماری، که توسط قدرت استعماری فرانسه بوجود آمد ، مروج فساد  و نفاق بود  و  آنها را  قادر ساخت که خود را ثروتمند سازند.

بحران شدید مالی و اقتصادی که گریبانگیر کشور شده همراه با کرونا و تحریم های امریکا علیه سوریه مهمترین کشور طرف معامله با لبنان بحران را تشدید کردند.

سعد حریری، ولید جمبلات، نبیه بری و سلیمان فرنگی مسئولان فقر گسترده، بیکاری و گرسنگی در لبنان هستند. بسیاری از آنها ده ها سال است که از حمایت غرب برخوردارند و همین ها بودند که دولت تکنوکرات  حسن دیاب را از انجام فوری اصلاحات بازداشتند. آنها اکنون می توانند با خوشحالی   ببینند  که چگونه رئیس جمهور فرانسه ماکرون به طور ناگهانی برای مبارزه با فساد در کشور سروها قد علم  می کند. او نیز مانند وزیر امور خارجه آلمان که ناگهان خواستار «اصلاحات» شد  گفت نمیتواند  برای رژیمی که از اعتماد مردم خود برخوردار نیست چک سفید امضاء کند زیرا در حال حاضر این ها مخالف دولتی هستند که برای خروج از بحران به جستجوی راه های دیگر، فراتر از صندوق بین المللی پول و اتحادیه اروپا برآمده   است.  نکته اصلی جلوگیری از افزایش نفوذ چین است.

لبنانی هائی که به حق خشمگین هستند باید مراقب باشند که مانند گذشته، به وسیله ای برای بازی های سیاسی تبدیل نشوند . کمک های رایگان نخواهند بود و همچنین کسانی که شما را به «انقلاب» فرا می خوانند ولی منظورشان ایجاد آشوب است  دوستان شما  نیستند . اینک هنگام بخود باز آمدن است. حداقل اکنون، وقتی انتخابات زودهنگام در پیش است و بیم پیدایش خلاء قدرت جدیدی می رود  بیم آن می رود که  بحران تشدید گردد.

این دولت  آن نیست که ششماه  پیش سوگند خورد  و باعث بدبختی شد. علیرغم همه بی اعتمادی موجه ، بجاست که لبنانی ها به آن ها فرصت  دهند  تا بهتر از پیشینیان خود عمل کنند. اگر از عهده برنیامدند میتوان آنها را ساقط کرد.

https://www.jungewelt.de/artikel/383916.falsche-freunde.html

 

 

./

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s