فرش قرمزی که امریکا در قطر زیر پای طالبان پهن کرد!


فرش قرمزی که امریکا

در قطر زیر پای طالبان پهن کرد!

راشا تودی – ترجمه رضا نافعی

آمار سایت تا کنون

4،627،312

ترجمه

1212

گفته می شود در آن زمان که ایالات متحده  برای جنگ با طالبان به افغانستان حمله کرد برای  استقرار «دمکراسی و سکولاریسم » در آن کشور  بود. اکنون آنها برای دستیابی به صلح میان دولت افغانستان و طالبان میانجیگری می کنند.

جنگ در افغانستان بلافاصله پس از حملات تروریستی در 11 سپتامبر 2001 صورت گرفت، كه در آن بیش از 3000 نفر كشته شدند. گفته می شود که دولت طالبان در افغانستان از القاعده ، که یک گروه تروریستی و مسئول حمله 11 سپتامبراست  پشتیبانی کرده است.

حمله 7 اکتبر 2001 ناتو که تحت رهبری امریکا به القاعده در افغانستان  صورت گرفت، پاسخ امریکا بود به حمله تروریستی 11 سپتامبر. ایالات متحده در آن زمان برای جنگ با طالبان و آوردن «دمکراسی و سکولاریسم» به افغانستان به ان کشور  حمله کرد.

طالبان شورشی سالها از مذاکره با دولت افغانستان خودداری کردند. اکنون طرفین درگیری برای اولین بار برای گفتگوهای صلح دیدار می کنند. از اواخر سال 2001 تا کنون – 12سپتامبر 2020 –   این  اولین باربود که دولت افغانستان و طالبان با میانجیگری ایالات متحده، مستقیماً با یکدیگر صحبت کردند. قرار بود جلسه دوحه یک نقطه عطف تاریخی برای صلح در افغانستان باشد.

در یک طرف هیئت دولت به ریاست عبدالله عبدالله، رئیس «شورای عالی آشتی ملی» نشسته بود و در طرف دیگر فرستادگان طالبان گرد معاون خود، ملا عبدالغنی برادر نشسته بودند. عبدالرحمن بن جاسم الثانی نیز به عنوان میزبان  همراه با همتای آمریکایی خود مایک پمپئو و زالمای خلیل زاد، فرستاده ویژه واشنگتن در افغانستا ن نشسته بودند. پمپئو خواستار استفاده از این  لحظه تاریخی و حفظ روند صلح شد.

در آستانه مذاکرات، خلیل زاد تأکید کرد که هیچ راه حل سیاسی بدون مصالحه وجود ندارد. تاریخ اخیر افغانستان نشان می دهد که دستیابی به انحصار قدرت و اِعمال خشونت آمیز ایدئولوژی خود منجر به درگیری می شود و کشور را مستعد دخالت سایر بازیگران می کند.

در آغاز موفقیت جلسه در دوحه   قطعی نبود. عبدالله در بیانیه آغازین خود تصریح کرد که دولت افغانستان مُصِرا خواستار استقرار»آتش بس انساندوستانه» است. ایالات متحده و طالبان قبلا توافق نامه ای را در ماه فوریه در دوحه امضا کرده بودند که طبق آن هر دو طرف در مورد آتش بس در افغانستان توافق کرده بودند. عبدالله به  سخن خود ادامه داد و گفت اما هنوز خشونت وجود دارد.

برادر، نماینده طالبان در سخنان خود به درخواست عبدالله پاسخ نداد. طالبان تاکنون از پاسخ به درخواست های آتش بس طولانی تر خودداری کرده اند. برادر تأکید کرد:» ما می خواهیم افغانستان در آینده بر اساس احترام متقابل در منطقه و با سایر کشورهای جهان رابطه مثبتی داشته باشد». «در همان زمان ، وی تأکید کرد که افغانستان باید دارای یک نظام اسلامی باشد. او از ایالات متحده خواست تا به تعهداتی که در توافق نامه اواخر فوریه  پذیرفته است ،عمل کند –  این به معنای خارج شدن  نیروهای خارجی تا مه 2021 است.

در جریان مبارزات انتخاباتی، ترامپ می گفت که اگر انتخاب شود»جنگ های بی پایان» را تمام خواهد کرد. وی اخیراً از کاهش نیروهای آمریکایی در افغانستان خبر داده بود. گرچه ترامپ قول خروج کامل نیروهای آمریکایی از عراق را داده بود ، اندکی بعد پنتاگون این موضوع را زودهنگام خواند. اندکی پیش از آغاز مذاکرات در دوحه، پمپئو تأکید کرد که پیشرفت خروج نیروهای آمریکایی به این بستگی دارد که طالبان به وعده های خود عمل کنند. در ماه فوریه ، ایالات متحده و ناتو توافق کردند که طی 14 ماه پس ازمذاکره با طالبان در قطر، همه نیروهای خود را از افغانستان خارج کنند. در اینجا لازم به ذکر است که دولت افغانستان در قرارداد پایان ماه فوریه سهیم نبود.

به گفته دولت در کابل، این گفتگوها پس از پایان تبادل اسیر و زندانی بین دولت افغانستان و طالبان شورشی  انجام شده  است. دویچه وله (رادیو آلمان) در آن زمان گفت، افغانستان جنگجویان خطرناک طالبان را آزاد می کند. طالبان از زمان توافق با ایالات متحده هیچ سرباز ناتو را نکشته اند، اما جنگ خود را علیه نیروهای امنیتی افغانستان ادامه داده اند. سالها بود که اسلام گرایان از گفتگو با کابل خودداری کرده و دولت را «دست نشانده غرب» می خواندند.

کارشناسان تردید دارند که مذاکرات طالبان و دولت افغانستان در چند ماه آینده  بتواند به آتش بس بیانجامد. واقعیت این است که ایالات متحده می خواهد چنین  وانمود کند که گویا در افغانستان شکست نخورده بلکه پیروز شده است. اما در واقع جنگی که  امریکا برای  دمکراسی  و انتقال جهان بینی خود به افغانستان برپا کرده دیرزمانی است  که شکست خورده است. در دوحه ، پمپئو از هر دو طرف خواست تا از این فرصت برای استقرار  صلح پایدار در افغانستان استفاده کنند. او گفت: «انتخاب نظام سیاسی شما با خود شماست.» اظهار نظر  پمپئو اشاره ای بود به درخواست طالبان مبنی بر این که  ایجاد نظم قانونی اسلامی در افغانستان   مبنای مذاکرات بوده است. به نظر می رسد که ایالات متحده دیگر نمی خواهد ارزش های خود را به افغانها تحمیل کند و «جنگ برای دموکراسی» به آخر خط رسیده است.

https://deutsch.rt.com/der-nahe-osten/106716-afghanische-friedensgesprache-usa-stellen-ihre/

سپاس از یاری یاران

خواننده گرامی اگر در اینجا احتمالا آگهی بازرگانی منتشر شود ارتباطی با » آینده ما» ندارد و از اختیارات موسسه » ورد پرس » است.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: