کرونا نشان داد، سرمایه داری باید دوباره خود را تعریف کند!


کرونا نشان داد، سرمایه داری

باید دوباره خود را تعریف کند!

 

 

راشا تودی ترجمه رضا نافعی

آمار سایت تا کنون

4،632،505

 

ترجمه

1215

بحران کرونا نشان می دهد که  ما باید سرمایه داری جهانی را از نو تعریف کنیم. این نظر کلاوس شواب ، رئیس فوروم جهانی اقتصاد است. او می گوید اگر چنین نکنیم تغییر صورت خواهد گرفت اما قهر آمیز.

کلاوس شواب، بنیانگذار مجمع جهانی اقتصاد (داووس) از ابتدای سال در خانه کار می کند. این مرد 82 ساله  در گفتگوئی تلفنی می گوید او هرگز با چنین انبوهی از افراد دیدار نکرده است – البته فقط به صورت مجازی.

وی به مدت 50 سال از روسای دول، پادشاهان، روسای هیئت های مدیره ، فعالان حقوق بشر و فعالان محیط زیست دعوت کرده است تا در داووس، در سوئیس با یکدیگر گفتگو کنند. اما  در ژانویه 2021 به دلیل اپیدمی کرونا این اجلاس فقط بصورت مجازی برپا خواهد شد.

کنفرانس واقعی به اوایل تابستان موکول شده است. شواب با استفاده از این فرصت همراه با «تیری مالرت» کتابی نوشت در باره  پیامدهای بحران کرونا با عنوان «The Great Reset»(آغازی بزرگ  از نو)

گفت گوی نشریه آلمانی ZEIT ONLINE  با کلاوس شواب رئیس فوروم جهانی اقتصاد را میخوانید:

– آقای شواب ، کتاب تازه شما ممکن است برخی از خوانندگان را متعجب سازد. شما می نویسید ،در  دوران پس از کرونا  مرحله ای از توزیع مجدد ثروت آغاز می گردد، از بالا  به پائین،  از ثروتمندان به تنگدستان و از سرمایه به کار. این نظر بیشتر شبیه نظرات حزب چپ است و شباهت چندانی به  نظرات مجمع اقتصادی جهانی ندارد.

کلاوس شواب: احتمالا بسیاری از مردم مرا خوب نمی شناسند. من سالهاست که خواستار سرمایه داری مسئول هستم. ما در حال حاضر با دو چالش بزرگ روبرو هستیم: شکاف فزاینده بین فقیر و ثروتمند، در سطح ملی و بین المللی و بحران اقلیمی. ما باید به این مسائل بپردازیم . امروز، همراه با شیوع کرونا، با چالش سومی نیز روبرو هستیم.  ما به یک نظام اقتصادی مقاوم تر، فراگیرتر و پایدارتر نیاز داریم.

د سایت آنلاین: از نظر شما ، بحران کرونا ، ضربۀ نابود کننده  برای نئولیبرالیسم است.  منظورتان از این حرف چیست؟

شواب: به طور معمول نئولیبرالیسم یک سرمایه داری بی قاعده و بی قید و بند   شناخته می شود.  و دقیقاً کشورهایی هستند که این استراتژی را بیشتر به جلو سوق داده اند – برای مثال ایالات متحده آمریکا و انگلستان –  و کرونا بیشترین ضربه را به آنها وارد آورده است. بیماری همه گیرکرونا  بار دیگر نشان داد که دوران زندگی نئولیبرالیسم در این شکل بسر آمده است.

تسایت آنلاین: نتیجه گیری شما چیست ؟

کلاوس شواب : من خواستار تغییر نظام نیستم . خواستار بهبود آن هستم. من یقین واثق دارم که باید سرمایه داری را دوباره تعریف کنیم.  ما نه تنها باید سرمایه مالی، بلکه  سرمایه اجتماعی ، سرمایه طبیعی و سرمایه انسانی را نیز در نظر بگیریم.  موسساتی که امروز می خواهند موفق باشند باید همه این مولفه ها را در استراتژی خود بگنجانند. بویژه از آن رو که ما با نسل جوانی روبرو هستیم که آگاهی بیشتری از پیامدهای منفی سرمایه داری و جهانی سازی بی بند و بار دارد.  باید بازاندیشی کرد.

د سایت آنلاین: بسیاری از منتقدان ادعا می کنند: اصل مسئله خود سرمایه داری  است.

شواب: نه، مشکل از سرمایه داری نیست. من اطمینان دارم که نیروی محرکه، برای پیشرفت واقعی، قدرت کارآفرینی هر فرد است – و نه دولت. اما این قدرت فردی باید موظف به رعایت قوانینی باشد که مانع مرز شکنی های فردی به این سو یا آن سو گردد و مسیر مجاز را ترک نکند. تضمین کننده  تحقق این عملکرد یک دولت نیرومند است. بازار به تنهایی مشکلی را حل نمی کند. من طرفدار تغییر سیستم نیستم. من طرفدار بهبود سیستم هستم.

د سایت آنلاین :  شما در کتاب خود  خواستار آغاز نوین و بزرگ هستید . در حالی که فعلا، دولت ها  عمدتا در حال صرف هزینه برای زنده نگه داشتن سیستم اقتصادی قدیمی هستند. آیا این سیاست غلطی نیست؟

شواب: البته قبل ازهر چیز،  ما باید اطمینان حاصل کنیم که نظام سقوط نمی کند ، در غیر این صورت بسیاری از مشاغل و قدرت اقتصادی بیش از حد از بین می رود. به عنوان مثال ، در آلمان ، سرمایه گذاری های سبز باید آغازگردد و  به پیش رانده شود و دیجیتال سازی گسترش یابد.

د سایت آنلاین : از طرف دیگر ، دولت فدرال ترجیح می دهد بدون قائل شدن شرائط  با  لوفت هانزا مشارکت کند آیا این گام نادرست آست ؟ 

شواب: این گام به تثبیت سیستم در یک بحران عمیق کمک می کند.  در عین حال ، دولت باید جایگزین هایی را برای ترافیک هوایی  توسعه دهد و از آن  پشتیبانی کند. به عنوان مثال ، به رقابت در شبکه ریلی کمک کند.

https://deutsch.rt.com/gesellschaft/107096-chef-des-weltwirtschaftsforums-neoliberalismus-wegen-pandemie-end

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: