تهدیدایران در بیانیه


 4 قدرت جهانی در «رم»

یونگه ولت ترجمه رضا نافعی

امار بازدید از سایت

4,752,632

ترجمه

1264

جوزف بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا در جنگ سرد خود علیه ایران بر یک استراتژی دوگانه تکیه می‌کند: در حالی که او به شعار «فشار حداکثری» دونالد ترامپ پایبند مانده است ، می‌خواهد گناه شکست » دیپلماسی» مورد علاقه اش را بگردن دولت تهران  بیاندازد و ایران را مقصر جلوه دهد.   از این منظر، تنها جایگزینی که باقی می‌ماند تحریم‌های بیشتر است – و در نهایت، اگر ایران باز هم بزانو در نیاید، چاره ای نمی ماند جز جنگ.

متحدان اروپایی آمریکا نیز همین مشی را دنبال می کنند. در حاشیه نشست گروه ۲۰ در رم، بایدن، امانوئل مکرون، آنگلا مرکل و بوریس جانسون بیانیه‌ای منتشر کردند که ظاهرا یک پیشنهاد دوستانه است، اما هدف واقعی آن  موجه جلوه دادن شدت عمل بعدی علیه ایران است که نقشه آن  از هم اکنون کشیده شده است.

صحبت از «رفع تحریم ها» است که «تأثیری پایدار بر رشد اقتصادی ایران را ممکن خواهد ساخت». اما مسلماً این چهار سیاستمدار می‌دانند که نه تنها دولت تهران، بلکه اکثریت زیادی از مردم ایران نیز دیگر به این وعده اعتقادی ندارند. ایران در دوره ریاست جمهوری حسن روحانی در سال 2015 در وین با اطمینان خاطر آن وعده ها را پذیرفت. اما قبل از اینکه توافق در آن زمان بتواند تأثیر قابل‌توجهی بر اقتصاد ایران بگذارد، ترامپ در 8 می 2018 همه توافق‌ها را لغو کرد و همه تحریم‌هایی را که آمریکا سه سال قبل به‌طور رسمی از آن چشم پوشی کرده بود، بازگرداند.

سر خوردگی ایرانی‌ها از رفتار امضاکنندگان اروپایی توافق‌نامه وین حتی بیشتر از نقض قرارداد توسط ترامپ بود. آنها بلافاصله خود را با سیاست تغییریافته آمریکا وفق دادند و اجازه دادند روابط اقتصادی بین اتحادیه اروپا و ایران تقریباً به طور کامل درهم بشکند. آنها همچنین از محکوم کردن اقدامات ترامپ نیز امتناع ورزیدند و در نتیجه ته مانده اعتبار باقیمانده  را نیز بر باد دادند. در ایران یک فرض کاملا موجه و به راحتی قابل درک وجود دارد حاکی از آن که :  روشی که توسط ترامپ  به اجرا گذاشته شد می تواند در هر زمانی دوباره مورد استفاده قرار گیرد.  تقاضای ایران برای  گرفتن تضمین در برابر تقلب مجدد نه تنها توسط دولت بایدن، بلکه توسط شرکای اروپایی توافق وین نیز رد شد.

وزارت خزانه داری آمریکا روز جمعه خبر داد که اقدامات تنبیهی جدیدی علیه مردم و نهادها در ایران به اجرا گذاشته شده است.  دلیلی که برای این تصمیم ذکر شده این دعوی است که  گویا ایران  در   برنامه ای برای تولید هواپیماهای بدون سرنشین سهیم است. این اتهام در حقوق بین الملل بی ربط است.  ساخت و استفاده از هواپیما های بی سر نشین  نه تنها ممنوع نیست، بلکه در سراسر جهان  جریان دارد. سیاستمداران اروپایی حتی یک کلام  هم در اعتراض به این تحریم هایِ تازه  وزارت خزانه داری امریکا بر زبان نیاوردند. اینگونه است که ایران کشورهای اروپائی را دروغگو و همدست امریکا میداند.

https://www.jungewelt.de/artikel/413307.koalition-der-heuchler.html

Total Adblock Logo

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: