185 کشور جهان یکطرف


185کشور جهان یکطرف

و امریکا و اسرائیل یکطرف!

یونگه ولت- ترجمه رضا نافعی

آمار سایت تا کنون

4،831،989

ترجمه

1326

مجمع عمومی سازمان ملل متحد به لغو تحریم های کوبا رای داد. 185 کشور موافق لغو تحریم‌ها، 2 کشور مخالف (ایالات متحده آمریکا و اسرائیل)، 2 کشور ممتنع (اوکراین و برزیل – که رئیس جمهور جدید آن با سیاستی دیگر که همراهی با امریکا نیست سکان را بدست گرفته است)

در واقع فقط دو کشور با محکومیت آمریکا مخالفت کردند؛ یکی خود آمریکا و دیگری اسرائیل. شاید با همین یک رأی گیری بتوان به میزان محبوبیت آمریکا در عرصه جهانی پی برد. نا گفته نماند که این رأی گیری از 60 سال پیش تا کنون، بطور متوالی هر دو سال یکبار تکرار شده است. یعنی در مجموع 30 بار متوالی. مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز پنجشنبه محاصره اقتصادی، تجاری و مالی اعمال شده علیه کوبا را محکوم کرد.

185 کشور از 193 کشور عضو سازمان ملل از قطعنامه ارائه شده توسط جمهوری سوسیالیستی کوبا حمایت کردند اما امریکا زیر بار این قطعنامه نرفت. امسال دو کشور دیگر هم با رای ممتنع خود به اسرائیل و امریکا پیوستند. دولت (نئونازی) اوکراین و برزیل که هنوز تا پایان سال جاری توسط رئیس جمهور دست راستی و بازنده انتخابات ریاست جمهوری اداره می شود.

وزیر امور خارجه کوبا در توییتر از این نتیجه استقبال کرد و نوشت: جامعه بین‌الملل بار دیگر یکپارچه خواستار پایان دادن به محاصره کوبا و سیاست ظالمانه‌ ایالت متحده آمریکا شد که قوانین بین‌المللی را نقض می‌کند. میگل دیاز کانل رئیس جمهور کوبا از دولت ایالات متحده پرسید: دموکرات ها با این رای دموکراتیکِ مجمع ملت‌های جهان چه خواهند کرد؟ پیش از این، رودریگز به مجمع عمومی نمونه هایی ملموس از میزان تأثیر تحریم های ایالات متحده بر مواد غذایی و نیز انرژی، تدارکات، بهداشت، آموزش و جنبه‌های دیگر اقدام‌ات غیر قانونی ایالات متحده علیه کشورش ارائه کرده بود. آخرین جمله سخنان او خطاب به نمایندگان 185 کشور جهان این بود: بگذارید ما کوبایی ها در صلح زندگی کنیم. جهان بدون محاصره آمریکا بهتر خواهد بود.

علیرغم رأی موافق قاطع و درخشان نمایندگان 185 کشورجهان ، جان کلی، نماینده واشنگتن در سازمان ملل تلاش کرد تا اندک زمانی پس از رای گیری، محاصره ظالمانه و غیر قانونی علیه کوبا را توجیه کند. او با اشاره به ادعای سرکوب اعتراضات در11 ژوئیه 2021، مدعی شد که تبهکاران خشونت گرائی که در کوبا دستگیر شدند «زندانیان سیاسی» بوده‌اند و مدعی شد که در کوبا زندانیانی هستند که هنوز به سن قانونی نرسیده اند. افزون بر این او دولت هاوانا را متهم کرد که از اینترنت به عنوان ابزاری برای «خاموش کردن جامعه مدنی» استفاده می کند و به همین دلائل آمریکا به قطعنامه پیشنهادی کوبا رای منفی داد. یوری گالا نماینده کوبا در سازمان ملل در پاسخ گفت: این دستور کار و پیام آشکار رای‌گیری امروز نباید با القائات نادرست هیئت آمریکایی تحریف شود »امریکا چگونه می‌تواند استفاده از همه‌گیری کووید را برای تقویت محاصره غیرانسانی و ممانعت از دسترسی افراد بیمار به درمان توجیه کند؟ اگر دولت آمریکا واقعاً به رفاه، حقوق بشر و تعیین سرنوشت کوبایی‌ها اهمیت می‌داد، می‌توانست به محاصره پایان بخشد.

انجمن دوستی آلمان و کوبا روز پنجشنبه در بیانیه‌ای هشدار داد: نباید درباره سیاست‌های دولت آمریکا تحت رهبری بایدن دچار توهم شد. این سازمان از دولت آلمان فدرال و اتحادیه اروپا می‌خواهد تا با اقدامات مشخص از کوبا علیه محاصره آمریکا حمایت کنند. خانم پترا وِگنر، رئیس انجمن این پرسش را مطرح ساخت: تا کی می خواهید تماشاگر این فعالیت‌های غیرقانونی امریکا باشید؟

https://www.jungewelt.de/artikel/438103.un-resolution-kuba-usa-185-2.html

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: