فروپاشی یورو و اتحادیه اروپا از دروازه یونان عبور خواهد کرد


 

فروپاشی یورو و اتحادیه اروپا

از دروازه یونان عبور خواهد کرد

هفته نامه اشپیگل شماره 2 ( 2012)
گزینش و ترجمه رضا نافعی

 

 در واقع قرار بود پسرفت اقتصاد یونان در سال 2011 در حدود 3 درصد باشد. ولی طبق محاسبات اخیرT پسرفت نزدیک به 6 درصد است. باین ترتیب این امید که در سال 2012 اقتصاد یونان  دوباره جان بگیرد امید واهی است. احتمالا روند پسرفت در پنجمین سال متوالی بازهم ادامه خواهد یافت. روزبروز روشنتر می شود که اگر همه طلبکاران از بانک های خصوصی گرفته تا بانک مرکزی اروپا از دریافت طلب های خود صرفنظر نکنند، نجات یونان تقریبا غیر ممکن است.

در پائیز گذشته صندوق بین المللی پول  و اتحادیه اروپا این طور تشخیص دادند که اگر بدهی یونان برابر با 120 درصد از تولید ناخالص ملی باشد یونان قادر به پرداخت بدهی های خود خواهد بود… ولی امروز صندوق بین المللی پول درمی یابد که  حتی 120 در صد  بدهی نیز قابل پرداخت نیست.

کارشناسان اقتصادی اروپا در تابستان گذشته به این نتیجه رسیدند که کشورهای آستانه ای فقط در صورتی قادر به پرداخت بدهی خود خواهند بود که میزان بدهی آنها حد اکثر 63 تا 78 در صد از تولید ناخالص ملی باشد…Henning Klodt    کارشناس اقتصاد جهانی  بر اساس  محاسبات خود نشان داد که  فرضیات  گروه سه گانه (صنودق بین المللی، بانک مرکزی اروپا و اتحادیه اروپا ) چقدر از واقعیت پّرت است. طبق محاسبات او یونان فقط وقتی می تواند بدهی خود را بپردازد که تولید ناخالص ملی یونان 10 درصد بیش از میزان هزینه های دولتی باشد. در دهه های گذشته حتی  یک  کشور صنعتی جهان نیز  چنین مازاد تولیدی نداشته است.

کارشناسان اقتصادی اعتقاد راسخ دارند که حل مشکل یونان فقط در یک صورت برای آن کشور آسان تر خواهد شد که  از بازپرداخت بدهی های آن کشور بکلی چشم پوشی شود. در این حالت دولت های اروپائی  و بانک  مرکزی اروپا باید  متحمل خسارات سنگینی گردند. در این صورت یونان باید از جرگه کشورهای منطقه  یورو خارج شود و در این حالت احتمال آن هست که دیگر کشورهای متزلزل منطقه یورو آماج سودا گری های سوداگران  گردند.

سیاستگران آلمانی نیز اندک اندک به این نتیجه می رسند که ادامه استراتژی انتخاب شده ممکن نیست. گرهارد شیک، مسئول امور اقتصادی حزب سبزها می گوید » باحتمال زیاد ما باید بدهی های یونان را ببخشیم. دعوی طلبکاری  از کسی که امکان پرداخت ندارد بی معنی است.

یک پاسخ

  1. میری پور
    با سلام و عرض ادب
    راستش آقای نافعی من فکر نمی کنم اگر هم همه طلبکاران از بانک های خصوصی گرفته تا بانک مرکزی اروپا از دریافت طلب های خود از یونان صرفنظر کنند . مسئله و مشکلی بنام بحران یورو قابل حل باشد . زیرا
    ١ – کشورهای عضو ساختارهای یکسان نداشته و این اتحاد پولی بدون هماهنگی کشورها نمی تواند وجود خارجی داشته باشد . حالا چگونه میشود با ساختارهای متفاوت یک هماهنگی بوجود آورد ؟ پرسشی است که گمان نمی کنم حتی خانم تاچر با همه آب زیر کاهی و قسی القلبی و بیرحمیش هم بتواند پاسخی برای آن پیدا کند. این سیستم واحد پولی نه فقط امنیت ورونق اقتصادی پدید نیاورده ، بلکه واجد بحران دامنه دار و مشکلات فراوان گردیده . آقایان می بایستی قبل از آنکه تولد نوزادی بنام « یورو » را اعلام کنند .بستر لازم برای یک همکاری و هماهنگی وسیع و طولانی مدت در کل اروپا خصوصا کشور های ضعیف تر را آماده مینمودند . اکنون که بحران چهره کریه و زشت خود را نشان داده ،تازه فیل آقایان یاد هندوستان کرده و در صدد چاره جویی بر امده اند . آیا کمی دیر نشده ؟؟؟
    ٢ – یادمان باشد بحران یورو قسمتی از تراژدی بزرگتری بنام بحران جهانی است .که ریشه هر دو بحران سیستم حاکم بر جهان امروز یعنی به عبارت دیگر جهانی شدن نظام سرمایه داری است . این تو بمیری ، از آن تو بمیری های دیگر نیست که بشود با در پیش گرفتن سیاست ریاضت اقتصادی یا صرفنظر کردن از بدهی یونان و یا سایر ممالک اروپایی دارای اقتصادی ضعیف از اثرات منفی و خانمان بر باد ده آن کاست . آنها تمایل دارند با به اولویت بخشیدن به نظرات اقتصادی کینز اقتصاد راهبردی دولتی را جانشین اقتصاد آزاد و بی در و پیکر کنونی کنند. اما زخمی که این بحران جهانی و متعاقب‌ با آن بحران یورو به پیکر اقتصاد دنیا زده .به این سادگیها قابل ترمیم نیست . به گمانم انقلاب اکتبر دیگری در ابعاد بسیار وسیع تر و رادیکال تر تنها چاره درد باشد !

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: