کارت سفید اوباما به اسرائیل برای حمله نظامی به ایران


کارت سفید اوباما به اسرائیل

برای حمله نظامی به ایران

یونگه ولت  ــ تر جمه رضا نافعی

اوبا ما بار دیگر حق اسرائیل را برسمیت شناخت که به تنهائی  جنگ علیه ایران را آغاز کند. رئیس جمهور آمریکا روز یکشنبه  اندک زمانی پس از گشایش  کنگره سه روزه آیپاک ـ لابی هوادار اسرائیل ــ  سخن گفت. اوباما گفت «اسرائیل حق دارد در مورد  آنچه برا ی دفاع از خود مقتضی می داند تصمیم بگیرد و هیچ کس نمی تواند در این حق مسلم تردید کند».  کف زدن حضار. وظیفه آمریکا این است که ابزار چنین جنگی را  در اختیار بگذارد ، جنگی که بسیاری از سیاستمدارن بین المللی هشدار داده و ان را برای  منطقه   » فاجعه » دانسته اند. «ما آنچه را که برای حفظ برتری   کیفی نظامی اسرائیل ضروری است ادامه خواهیم داد، زیرا اسرائیل باید پیوسته توانائی آن را داشته باشد که با وسائلی که دارد در برابر هر تهدیدی از خود دفاع کند.»

پرزیدنت با بکار بردن جمله » حق مسلم اسرائیل» همان جمله ای را بکار برد که آوید لیبرمان، وزیر خارجه اسرائیل اندک زمانی پیش از آن بکار برده بود. ولی این موضوع در ژوئیه 2009 ، شش ماه پس از آن که اوباما زمام کار را دردست گرفته بود، روشن شده بود. در آن زمان جو بایدن معاون اوباما  در مصاحبه ای با فرستنده ABC  گفت : اسرائیل حق دارد در هر لحظه به ایران حمله کند.ما نمی توانیم برای یک کشور مستقل وظیفه تعیین کنیم که اجازه چه کاری را دارد و اجازه چه کاری را ندارد، هنگامی که ادامه حیات آن از سوی کشوری دیگر مورد تهدید قرار گرفته است.»

اندک زمانی بعد  یان کلی ، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت سیاست رسمی دستگاه دولتی اوباما همین است. کلی نخواست به این پرسش که آیا این بمعنی » چراغ سبز» برای حمله است، پاسخ دهد، زیرا اسرائیل برای این کار نیازی به چراغ سبز هیچ کس ندارد.

اوباما در کنفرانس روز یک شنبه آیپاک حتی یک جمله در باره این نگفت که جنگی که با حمله اسرائیل آغاز شود، برای منطقه، احتمالا برای جهان  و بویژه برای آمریکا، که تقریبا بطور اتوماتیک به این جنگ کشانده خواهد شد، چه عواقبی خواهد داشت. پرزیدنت در حضور این جمع از بیان هر هشداری چشم پوشید  و نگفت که چنین عملیاتی در لحظه کنونی  احتمالا  نمی تواند » هوشمندانه » باشد، آنطور که رهبران نظامی و مدیران اطلاعاتی آمریکا در هفته های اخیر اظهار کرده بودند. دولت اسرائیل این نوع اظهارات را » دخالت در امور داخلی » خود تلقی نموده و آنها را رد کرده بود. اوباما به این تقاضا اکتفا کرد که به » دیپلماسی»  ــ منظور از دیپلماسی زیر فشار قراردادن ایران از طریق تشدید مستمر تحریم ها و تهدید دائمی آن به جنگ است ـ  نیز شانسی داده شود، بدون آن که مدت زمان آن را مشخص کرده باشد.

ولی پرزیدنت در سخنان خود به فشار های   اسرائیل که خواستار مشخص کردن » خط سرخ » برای ایران بود تن در نداد، که هرگاه ایران از آن بگذردآمریکا با قدرت نظامی خود جلوی آن را بگیرد. این جمله اوباما که سیاست او این است که » مانع دست یافتن ایران به سلاح اتمی گردد » خود بیانگر اختلاف نظر سیاسی  او با اسرائیل است. اسرائیل و آیپاک خواستار آن هستند که  دولت آمریکا   اعلام کند » رسیدن به توانائی فنی اتمی »  ـ  که حدود و ثغور مشخصی ندارد  ـ  برای اعلام جنگ با ایران کافیست.  هیلاری کلینتون وزیرخارجه آمریکا ، روز چهارشنبه گذشته، دراجلاس کمسیون سیاست خارجی  کنگره این تعریف را بکار برده بود.

http://www.jungewelt.de/2012/03-06/033.php

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: