پیروزی سوسیالیست ها فرانسوی ها انتخابی کردند که آلمان ها جسارتش را ندارند


پیروزی سوسیالیست ها

فرانسوی ها انتخابی کردند

که آلمان ها جسارتش را ندارند

اشپیگل آنلاین ــ گزینش و ترجمه رضا نافعی

تا کنون هیچ انتخاباتی در فرانسه تا این حد برای آلمان اهمیت نداشته است. در واقع، فرانسوی ها با گفتن «نه » به سارکوزی ، به خط مشی سیاسی آنگلا مرکل ،   برای اروپا  » نه » گفتند.

«رای شما فرانسوی ها، مدت زیادی جهت گیری سیاسی را در اروپا تغیر خواهد داد» این سخن  «اولاند» سوسیالیست فرانسوی است که در یک نطق انتخاباتی بیان کرد. اولاند یک شخصیت کاریزماتیک نیست، شاید سیاستمدار آینده نگری نیز نباشد. اما این سخن او درست است. رئیس جمهور کنونی اعصاب فرانسوی ها را خورد کرده است. نیلز مینکمار در روزنامه فرانکفورتر آلگماینه نوشت: «فرانسوی ها احساس می کنند با او در یک آسانسور حبس شده اند». ولی آنها در این انتخابات در عین حال از دل تمام  اروپائی ها سخن گفتند. یعنی: دیگر بس است، این سیاست    صرفه جوئی که آلمان  بر ما تحمیل کرده جانمان را به لب رسانده است. قاره اروپا از این ایدئولوژی جانش به لب رسیده است، از این ایدئولوژی که از لحاظ اقتصادی غلط است و از لحاظ اجتماعی یک فاجعه است. تنها کشور سنگین وزن اروپائی که بتواند در ترازوی قیاس حریف آلمان گردد و تسلط کفه  آلمان را  برهم بزند  فرانسه است. «میتوان یک لحظه تجسم کرد که آلمان به تنهائی اروپا را هدایت کند و فرانسه را به گوشه انزوا براند؟»  این پرسشی بود که اولاند  مطرح ساخت و خود به آن پاسخ داد:» نه  ! «.

تصور آلمان ها این است که «مرکل» اروپا را بسلامت از بحران به در آورده است. در حالی که عکس آن درست است. یعنی: مرکل با این دست آن دست کردن خود یک بحران محلی را به یک بحران قاره ای تبدیل کرد. آلمان ها به این نظریه که پول سیاسی نیست چسبیدند و اروپا را به باتلاق ایدئولوژی افکندند. ولی پول سیاسی است. این نکته را فرانسوی ها پیوسته بهتر از آلمانها درک کرده اند. » این  پول است که اروپا را خواهد ساخت، اگر پول نباشد اروپا هم نخواهد بود »  این سخن ژاک روف کارشناس امور ارزی در دستگاه ژنرال دوگل بود. این نظر آلمان ها را که بانک   مرکزی مستقل از مناسبات و روابط  سیاسی است، فرانسویها ازدیربازغلط می دانستند.

http://www.spiegel.de/politik/ausland/0,1518,druck-829135,00.html

2 پاسخ

  1. با درود فراوان خدمت آقای نافعی
    بنظرم می آید شما یک نوع سمپاتی و حالت طرفداری از سوسیالیستهای فرانسه را دارید . البته این نظر شما و یا شاید خیلی از دوستان دیگر برای من قابل احترام است . اما راستش من فکر می کنم چندان فرقی بین حزب آقای سارکوزی و اولاند سوسیالیست نیست . لااقل در زمینه سیاست خارجی با هم تفاوت چندانی ندارند .آیا شما فکر می کنید که مثلا اگر کاندیدای سوسیالیستها بجای آقای سارکوزی در طول این چند سال گذشته به کاخ ریاست جمهوری راه می یافت .فرانسه در جریان حمله به لیبی و دخالت در امور داخلی سوریه سیاست بی طرفی و خنثی اتخاذ می نمود ؟ البته ممکن هست از نقطه نظر اجرای سیاستهای داخلی تا حدی با هم تفاوت داشته باشند ( مانند قوانین مربوط به مهاجرت و اعمال سیاست پذیرش مهاجر یا کم و زیاد کردن فشار های مالیاتی به طبقات مختلف جامعه و ……) اما در کل آش کشتی بحران اقتصادی جهانی و وخامت اوضاع مالی آنقدر شور شده که هیچ فرد یا حکومتی را یارای چشیدن آن نیست ! بنا بر این سیاستمداران هر جامعه ای برای اینکه چند صباحی در قدرت باشند . چاره ای ندارند از سیاستهای نو لیبرالیستی حاکم بر دنیای امروز تبعیت کنند . فرانسه هم از این قاعده مستثنا نیست . براستی خروجی این سیاستها چیست ؟ در یک کلام هر چه فربه تر کردن طبقه سرمایه دار ؛ و فقیرتر و باز هم فقیرتر نمودن طبقات زحمتکش ! پس برای من و دیگر مردم طبقات پایینی اجتماع چه فرقی می کند آقای سارکوزی یا اولاند؛ مرکل یا سوسیال دموکراتها در قدرت باشند ؟ وقتی خروجی سیاست های هر دو گروه خالی تر کردن جیبهای خالی ما هست ؟ !!!!!

  2. man motaghed nistam ke osoul hamishe bar haghayeghe jari arjiayat darand, ama dar in mored bayad goft ba eteghad be takamole bat-e ye padide ha va bar asase ravande hakem bar sisat ha ye mokhrebe etehadie europa dar arse ye eghtesadio siasi ke parchmadariash be ohdeh ye merkel boude va hast, la aghal teoritisch , sokhanane uland va be ghodrat residanash monafie osoule hakem bar jaryane takamole padide ha nist, ama inke uland ta che andazeh dar in amr movafagh va sabet ghadam bashad, jaye tardid hast, ba in hame bayad goft, agar che in keshti ke agha ya khanome pour matrah kardeh, besouye maghsade moshkhasi dar harekat ast, ama in niz haeze ahamiyt ast ke mosaferan in keshti , ba che hali safar konand, bari ke be ange sampat boudan be digaran chasbandan ham chize ghashangi nist. az jenabe nafe-e ham be khatere entekhab va tanzim va tarjome ha yeshan nahayate tashakor ra daram ke pas az salini deraz dobareh haghir ra be khandan tashvigh mikonad. ba sepase faravan

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: