پس از نمایش فیلم قتل فجیع 21 گروگان مصری نیروی هوائی مصر مواضع داعش در لیبی را بمباران کرد!


پس از نمایش فیلم قتل فجیع 21 گروگان مصری

نیروی هوائی مصر

مواضع داعش در لیبی را بمباران کرد!

یونگه ولت – گزینش و ترجمه رضا نافعی

پس از گردن زدن 21 مسیحی قبطی مصر در لیبی، جت ها جنگنده مصر مواضع و انبارهای داعش را در لیبی بمباران کردند.

داعش یکشنبه شب از طریق اینترنت ویدئوئی را به نمایش گذاشت که در آن گردن زدن 21 کارگر مصری نشان داده می شد. عنوان ویدئو این بود: » پیامی امضاء شده با خون خطاب به ملت صلیبی «. نزدیک به ده میلیون مسیحی قبطی در مصر زندگی می کنند؛ این قوم ساکنین اولیه سواحل نیل شناخته میشوند.

فرمانده ارتش مصر اعلام کرد جت های جنگنده این کشور مواضع، محل های تجمع، کمپ های آموزشی و انبار های اسلحه داعش در لیبی را بمباران کرده است.

عبدالفتح السیسی رئیس جمهور مصر در تلویزیون این کشور گفت مصر حق دارد در زمان مناسب واکنش مناسب نشان دهد. او سپس هفت روز عزای ملی در مصر اعلام کرد.

گفته می شود در هشت حمله جنگنده های مصری، مواضع داعش در شهر بندری «دُرنه» منهدم شده است. نیروی هوائی لیبی نیز اهدافی را در » سرت» و » بن جواد» بمباران کرده است. نیروی نظامی لیبی تحت فرمان دولتی است که مرکز آن در «طبرق » (لیبی شرقی) است و از سوی کشورهای غربی و مصر حمایت می شود.

یک دولت اسلامی دیگر که در تریپولی مستقر است، حملات هوائی را مورد انتقاد قرار داد. به گزارش خبرگزاریdpa حکومت مذکور با انتشار اعلامیه ای اعلام کرد که بمباران ها » حمله به استقلال لیبی » بوده است. در این اعلامیه قتل هائی که ویدئوی آن به نمایش گذاشته شده نیز محکوم شده است. البته روشن نیست آنچه در ویدئو به نمایش در آمده واقعا در لیبی رخ داده باشد. در پایان سال 2014 نمایندگان دو دولت متخاصم در لیبی در ژنو برای مذاکره در باره صلح با یکدیگر دیدار کردند و قرار است مذاکرات در لیبی ادامه یابند.

چهار سال پس از ساقط کردن خشونبار دولت معمر قذافی (سپتامبر 2011) در کنار «دولت های» مستقر در تریپولی و طبرق، مراکز متفرق و متفاوت دیگری نیز هستند که برای تسلط بر منابع نفت لیبی با یکدیگر در رقابتند: شهرهای بندری مصراته و بنغازی کاملا در دست مزدوران و دیگر گروههای رزمنده اسلامگرائی است که در سال 2011 کشورهای غربی و کشورهای عربی خلیج فارس آنها را مسلح کردند. شهر بندری درُنه پایگاه اصلی داعش است.

در ویدئوئی که روز یکشنبه منتشر شد نشان داده می شود که 21 مرد بلند قامت سیاهپوش با نقاب، 21 نفر را که ملبس به لباس نارنجی هستند در ساحل مدیترانه در مقابل خود بزانو در آورده و گردن آنها را می زنند. در این پیام ویدئوئی گفته می شود دلیل آن که گردن این افراد زده می شود این است که پیرو کلیسای دشمن در مصر هستند. اینها «جنگجویان صلیبی» هستند. این ها زنان مسلمان را ربوده اند». قاتلان اعلام کردند که به داعش تعلق دارند. به «برادران مقیم سینائی» نیز اشاره شده است که ارتش مصر از ماهها پیش با آنها درجنگ است.

قبطی ها در ماههای دسامبر و ژانویه ربوده شده و به شهر بندری سرت برده شده بودند. بستگان ربوده شدگان بارها با تظاهرات اعتراضی خواستار واکنش دولت قاهره شده بودند. بنا به گزارش بی بی سی سیزده نفر از مقتولین اهل روستائی در شمال نیل بوده اند. کارگران مصری و قبطی برغم خطر های موجود برای تامین هزینه زندگی خانواده های خود برای کارهای ساختمانی به لیبی میروند .

http://www.jungewelt.de/2015/02-17/002.php

2 پاسخ

  1. به نظر می‌رسد که قتل عام روز یکشنبه‌ ملت بزرگ مصر را بیدار کرده اما وحوش داعش مستحق جهنم هستند. از طرفی‌ همین گروه و عملکرد آنها را می‌توان به یک آشپز خانه تشبیه کرد که مشتری هر سفارشی بدهد آنها در اسرع وقت آنرا حاضر میکنند و تحویل مشتری میدهند، تشکیل این گروه نیاز‌کورپرشن‌های جهانی‌ را برآورده میکنند، روشن تر عرض کنم بعد از این قتل عام و برانگیختن خشم مردم کوچه و بازار ٬ روز دوشنبه دولت نظامی مصر اقای السیسی قراردادی با شرکت داسوبرگه فرانسه جهت خرید تجهیزات نظامی به مبلغ ۵میلیارد یورو امضاء کرد چیزی حدود هف نیم میلیارد دلار٬ یعنی‌ کشور مصری که در بحران اقتصادی دست و پا می‌زند و تعداد کثیری از مردم زیر خط فقر زندگی‌ میکنند باید این مبلغ را بپردازد، از جیب چه کسانی‌؟ مردم کوچه و بازاری که حس انتقام جلوی چشمه آنها را گرفته، آنها با طیب خاطر این پول را می‌پردازند نه عدم رضایت ! برنده این تحولات هم شرکت اسلحه ساز هم دولت اقای السیسی و هم وحوش ماقبل تاریخ داعشی هستند٬ بیچاره مردمی که باید از سفره خود بزنند تا جیب کورپریشنها پر شود. علیرضا سوئد

  2. با سلام٬ در چند روز اخیر من چند کامنت در مورد حوادث اخیر مصر و بحران مالی در یونان ارسال کردم اما مثل اینکه انعکاسی در وبگاه شما نداشته و صد البته از منظری دیگر. علیرضا سوئد

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: