بازار گرم فروش سلاح، کمی سرد شده!


بازار گرم فروش سلاح، کمی سرد شده!

اشپیگل آنلاین – ترجمه رضا نافعی

تصویر تانک 

طبق تحقیقات پژوهشگران سوئدی، فروش اسلحه در سطح جهانی کاهش یافته است. این چهارمین سال متوالی است که فروش تسلیحات از سوی بزرگترین تولید کنندگان جهان اندکی کاهش یافته است. فروش جهانی اسلحه در سال 2014 به 401 میلیارد دلار بالغ گشته که 1.5 در صد کمتر از سال گذشته بوده است. این ارقام در گزارش سالانه موسسه پژوهش های صلح استکهلم درج شده که روز دوشنبه اعلام شد. فروش تولید کنندگان آمریکائی و اروپائی – باستثنای تولید کنندگان آلمانی و سوئیسی – روی هم رفته 7.4 کاهش یافته است .

موسسات تولید اسلحه آلمانی در سال گذشته 9.4 درصد و سوئیسی ها 11.2 درصد، بیش از سال 2013 فروش داشته اند. طبق تحقیق پژوهشگران دلیل آن افزایش فروش کنسرن تیسن کروپ بوده است. با این افزایش فروش کنسرن مزبور از مرتبه پنجاه و نهم به مرتبه چهل و نهم رسیده و به شماره یک که در رأس است نزدیکتر شده است .فروش این کنسرن در زمینه تسلیحات به 2.31 میلیارد دلار فزونی یافته ( فروش سال 2013: 1.77 میلیارد دلار بوده است).کنسرن » راین متال » در قیاس با سال گذشته یک مرتبه بالاتر رفت و در حال حاضر با فروش 2.97 میلیارد دلار در عرصه جهانی در مرتبه 31 قرار دارد.

افزایش فروش کنسرن های روسی نشان می دهد که رشد آن ها بیشتر بوده است و در سال گذشته سلاحهای بیشتری فروخته اند. طبق فهرست پژوهندگان سوئدی، در سال 2014 رشد فروش کنسرن های روسی نسبت به سال قبل 48.4 درصد بوده است. بنا به گفته «سیمون وزه مان» کارشناس موسسه پژوهش های صلح استکهلم دلیل این رشد افزایش بودجه نظامی ملی در روسیه و نیز صادرات است. تعداد تولید کنندگان روسی در فهرست 100 تولید کننده بزرگ جهانی از 9 به 11 افزایش یافت.

در قیاس با آمریکا:

در سال 2014 – 7 موسسه از مجموع 38 سازمان تولید تسلیحات در آمریکا، جزو ده موسسه درجه اول تولید سلاحهای جنگی در جهان هستند. در فهرست موسسات تولید اسلحه آمریکا کماکان در رأس تولید جهانی قرار دارد.

Lockheed Martin در سال 2014 با 27.5 میلیارد پیشتاز فروش بوده است. این موسسه از سال 2009 تا کنون پیوسته جای اول را در فروش اسلحه داشته است. در مجموع 3.9 در صد از کل فروش جهانی را در اختیار داشته است.

جای دوم از آن کنسرن بوئینگ است ( با 28.3 میلیارد فروش)

جای سوم از آن BAE System از انگلستان است (با 25.7 میلیارد دلار فروش)

پس از آن رایتئون Raytheon (21.3)، نورتروپ گورمان Northrop( 19.6) و جنرال دانامیک (18،6) قرار دارند که هر سه موسسات آمریکائی هستند.

 

 

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: