نشست تبلیغاتی و بی نتیجه شورای امنیت سازمان ملل


 

نشست تبلیغاتی و بی نتیجه

شورای امنیت سازمان ملل

راشا تو دی- ترجمه رضا نافعی

امار سایت تا کنون3،995،355

سیاستمداران بسیاری از کشورها  در باره اوضاع حساس ایران اظهار نظر کرده اند،  با طرح این پرسش که  آیا شورای امنیت سازمان ملل محل مناسبی برای طرح مسئله بود؟

تلاش ایالات متحده برای قرار دادن این مسئله در دستور کار شورا،  در  یک جلسه دو ساعته عواقبی معکوس برای امریکا ببارآورد و اقدام امریکا مورد انتقاد قرار گرفت .

Wu Haitao نماینده چین در شورای امنیت  گفت: جلسه شورا  در باره این موضوع کمکی به حل مسائل ایران نمی کند.

  François Delattre  نماینده فرانسه در شورا امنیت هشدار داد که نباید از اوضاع ایران برای تامین منافع خود سوء استفاده کرد. رویدادهای روزهای اخیر در ایران هرقدر هم با اهمیت بوده باشند امنیت بین المللی را با خطری مواجه نمی سازند.

از سوی دیگر «نیکی هالی» نماینده امریکا، بر حمایت ایالات متحده امریکا از جنبش اعتراضی در ایران  تاکید ورزید. او به  رهبران ایران هشدار داد که این تظاهرات را چون تظاهرات اعتراضی در سال 2009 سرکوب نکنند. ایالات متحده این بار به تماشای آرام  اکتفا نخواهد کرد. پرزیدنت ترامپ قبلا گفته بود که او برای کسانی که  میکوشند جلوی دولت فاسد خود را بگیرند احترام زیادی قائل است. امریکا در لحظه مناسب به آنها کمک جدی خواهد کرد. با این حال امریکا مستقیما در سازماندهی اعتراضی شرکت نمی کند.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، در  توئیتر نوشت که تلاش های آشکار امریکا برای به چنگ آوردن شورای امنیت  با  شکست مواجه شد. اجلاس ویژه شورای امنیت خطای دیگری از ترامپ در عرصه سیاست خارجی بود. ایران همچنین تاکید کرد که  مدارک مشخصی در اختیار دارد که نشان می دهند اعتراضات از خارج رهبری شده اند. رهبری ایران پیوسته غرب ، بویژه امریکا و اسرائیل را محرک  تلاش های مخالفان دانسته است.

اعتراضات در 28 دسامبر در مشهد آغاز شد و سپس به کل کشور گسترش یافت. تا کنون حداقل 22   نفر کشته و بیش از 1000 نفر دستگیر شده اند.  تظاهرات مخالفان کاهش یافته است.

https://deutsch.rt.com/asien/63191-kritik-an-usa-wegen-un-sicherheitsratsitzung-iran/

https://t.me/siteaayandema به تلگرام آینده ما بپیوندید

 

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: