مواضع غافلگیرانه مکرون زیرفشار جنبش جلیقه زردهای فرانسه


مواضع غافگیرانه مکرون زیرفشار

جنبش جلیقه زردهای فرانسه

راشا تودی – ترجمه رضا نافعی

آمار سایت تا کنون4،413،525

ترجمه 1138

 

ماکرون رئیس جمهور فرانسه  روز سه شنبه طی نطقی که در سوئیس، در گردهمائی بین المللی کار، ایراد کرد با جهانی شدن و لیبرالیسم به مخالفت برخاست و از جهانیان خواست تا مشترکا در باره سرمایه داری تجدید نظر کنند. او گفت که جهان مانند سال 1944 بسوی جنگ در حرکت است.

او گفت:» چیزی در ساختار این سرمایه داری معیوب است، ما باید با آن مقابله کنیم، این  نظامی است که بگونه ای فزاینده برای چند نفری سود می آورد اما توازن منطقه ای را فرو می پاشد و دموکراسی های ما را درهم می شکند».

حاضران در این گردهمائی بین المللی  با کف زدنهای پرشور و ممتد خود سخنرانی یک ساعتۀ او را مورد تایید قرار دادند.

او گفت: «اگر مردم ، صرفنظر از طبقه ای که به آن تعلق دارند، ببینند  پیشرفتی که رخ  داده برای آنها بی ثمر بوده، نمی توانند از آن نظام سیاسی حمایت کنند. این همان چیزی است که در دموکراسی های ما روی می دهد. از این روست که برخی  از افراد، اقتدار گرائی را تا این حد جذاب می بینند».

او هشدار داد و گفت  ما در آستانه  زمانه ای پر خطر  قرارد داریم: فکر می کنم ، اگر احتیاط به خرج ندهیم،  مانند  سال 1944 در آستانه  جنگ قرار می گیریم، این جنگ اینجاست، در دموکراسی های ماست. این بحرانی است عمیق که ما در آن غوطه وریم. ما می توانیم این طور تصمیم بگیریم که در خواب بمانیم. ولی اگر ما بخواهیم  پیش برویم  باید الزامات آن را بپذیریم. ما در واقع باید درنظر داشته باشیم  آن ارزش هائی که از دهه ها پیش سرمشق زندگی ما بوده اند تا اعماق استخوان فاسد هستند  و دو ترس مشروع  دیگر هم می تواند بر آنها افزوده شود: 1- تحول دیجیتال قریب الوقوع، و 2- دگرگونی های ناشی از تغییر محیط زیست و تغییرات اقلیمی. . «

رئیس جمهور فرانسه سخنرانی خود را «سخنرانی مارکسیستی به زبان رمزی » توصیف کرد و گفت او برای ایراد این نطق رمزآمیز مارکسیستی در اجلاس عمومی سازمان ملل و یا در گردهمائی بین المللی کار در سوئیس، در فرانسه مورد انتقاد قرار خواهد گرفت ولی اصلاحات او در فرانسه  پیش می روند.

او  حتی در سخنرانی خود مقولاتی را  بکار برد که معمولا ازمنتقدین او شنیده می شود.   او خواستار این شد که مقوله  بشریت  دوباره مقوله مرکزی اقتصاد شود.

ماكرون پس از ماهها ناآرامی در فرانسه   در صد و هشتمین گردهمائی بین المللی کار در سوئیس سخن گفت. از ماه نوامبر 2018 هر روز شنبه دهها هزار نفر از مخالفان دولت فرانسه در خیابان ها  دست به تظاهرات اعتراضی می زنند. حزب ماکرون در انتخابات برای پارلمان اروپا که در ماه مه صورت گرفت در مرتبه دوم قرار گرفت. برنده اول انتخابات راستگریان فرانسه بودند.

 

https://deutsch.rt.com/kurzclips/89114-schweiz-macron-spricht-sich-gegen/

 

یاری با آینده ما از طریق

paypal

https://www.paypal.me/aayandema

 

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: