گفتگو با «اوچالان» برای آشتی با کردهای ترکیه


گفتگو با «اوچالان»

برای آشتی با کردهای ترکیه

نشریه اینترنتی هینترگروند ــ ترجمه رضا نافعی

عبدالله اوچالان، رهبر حزب کارگران کردستان ترکیه که 10 سال پیش حکم اعدام او با یک درجه تخیف به زندان ابد تبدیل شد، احتمالا نقش مهمی در مذاکرات آینده میان دولت ترکیه و کردهای این کشور ایفاء خواهد کرد. دولت ترکیه در ماههای گذشته در مبارزه با حزب غیر قانونی اعلام شده کارگران کردستان ترکیه نخست ارتش را به میدان فرستاد، ولی  اینک  چند روزی است که طیب رجب اردوغان نخست وزیر ترکیه پیام هائی مبنی بر آمادگی دولت برای گفتگو  با آنها می فرستد. پیام هائی که به جزیره ای در دریای مره مره نیز رسیده است. یعنی جائی که اوچالان آنجا  زندانی است.

پس از دست گیری اوچالان در سال 1999 هر نوع گفتگو با او خیانت بزرگ تلقی می شد. قاضی دادگاه اعلام کرده بود که » اوچالان مسئول جدائی طلبی کردها و کشته شدن هزاران کودک بی گناه، زنان و مردان سالخورده است». روز سوم اکتبر 2002 همان دادگاهی که او را به مرگ محکوم کرده بود حکم مرگ  او را به زندان ابد تخفیف داد ــ البته  این حکم نمی تواند به بخشش تبدیل گردد.

دو سال پیش میان دولت و اوچالان گفتگوهای سیاسی صورت گرفت. افزون بر این، گویا دیداری نیز میان نمایندگان سازمان های اطلاعاتی ترکیه و افرادی از حزب کار گران کردستان که رهبران آن در اسلو پایتخت نروژ هستند  صورت گرفته است. یک سال پیش در اینترنت  ویدئوئی به تماشا گذاشته شد  که  بخشی طولانی از این مذاکرات را نشان می داد که با اعتراض اپوزیسیون مواجه گشت.

اردوغان روز یکشنبه در کنگره حزب «توسعه و عدالت» که یک حزب اسلامی محافظه کاراست با تاکیدات چشمگیر اعلام کرد که برای حل مسئله حقوق  کردها  کوششی دوباره صورت خواهد گرفت. وی گفت دولت او قصد دارد، برغم تمام تحریکات ، » فصل تازه ای از   صلح و برادری» را آغاز کند.

در ماه  گذشته (سپتامبر ) برادر اوچالان به جزیره ای که اوچالان در آن زندانی است رفت و با او دیدار کرد. برادر اوچالان پس از این دیدار  گفت اوچالان در صحبت های خود با او  حملات مسلحانه اخیر حزب کارگران کردستان را بشدت مورد انتقاد قرار داده است زیرا این حملات پلهای میان خلق های ساکن ترکیه را ویران می کند. افزون بر این اوچالان گفته است فقط اوست که می تواند حزب کار گران کردستان را متقاعد کند که سلاح را بر زمین بگذارند. دولت ترکیه باید با نیروهائی صلح کند که با آنان نبرد می کند.

در هفته های گذشته گروههای اپوزیسیون سیاست تهاجمی و ثبات شکن دولت ترکیه را در قبال سوریه با شدت مورد انتقاد قرار دادند. بویژه کمک نظامی ترکیه به ارتش آزاد سوریه و به نیروهای اسلامی هم پیمان با آن مورد اعتراضات فزاینده مردم قرار گرفته است. ارتش سوریه بعنوان واکنش در برابر تجاوزات ترکیه مناطق کردنشین سوریه را که در مرز سوریه و ترکیه قرار دارد عملا در اختیار کردها قرار داده است. این اقدام بشدت مورد انتقاد ترکیه قرار گرفت و اردوغان سوریه را تهدید کرد که برای مقابله با  مواضع حزب کارگران کردستان دست به حمله نظامی خواهد زد. ارتش ترکیه در سالهای گذشته بکرات به عملیاتی علیه حزب کارگران کردستان در خاک عراق دست زده  است. حتی در چند هفته گذشته هواپیماهای جنگنده ترکیه، برغم هشدار های دولت بغداد، مناطق مختلفی از جمهوری مستقل کردستان واقع در شمال عراق  را بمباران کردند.

اردوغان با تهدید به این که با حمله نظامی به سوریه مانع از ایجاد یک منطقه مستقل کرد نشین خواهد شد و همزمان با آن با حملات گسترده نظامی در جنوب شرقی موجب تشدید در گیری با کردها شد. از آن زمان نیروهای ترکیه تقریبا هرروز یا  با رزمندگان کرد در گیر زد و خورد داشتند و یا  ضربات انفجاری به آنها وارد می آورند.

بسیاری از ترکها سیاست اردوغان را دور از مسئولیت می دانند و بیم آن دارند که سیاست ثبات شکنی که او علیه سوریه در پیش گرفته دامان خود ترکیه را بگیرد. بعید بنظر می رسد که پیشنهاد اردوغان  واقعا بمعنی تغییر مشی سیاسی ترکیه در برابر  کردها باشد.  انگیزه این سیاست مقابله با انتقاد اپوزیسیون است که او را متهم می کند به این که سرنوشت ترکیه را نابخردانه ببازی گرفته است .  دولت ترکیه در گذشته هیچ گاه بگونه ای جدی کوششی برای » گشودن فصل تازه ای از صلح و دوستی » با کرد ها در پیش نگرفته  و تمام پیشنهاد های حزب کارگران کردستان را  رد کرده است .

http://www.hintergrund.de/201210012259/kurzmeldungen/aktuell/erdogan-kehrtwende-im-kurdenkonflikt.html

یک پاسخ

  1. آقای نافعی محترم به حق انتخاب مقالات آگاهی دهنده و ترجمه آنها برای خوانندگان پر بار است.امید است هر روزتان پرتوان تر از روز قبل باشد. دست مریزاد. با درود فراوان

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: